kunnon kunto pikatesti
on 800metriä pitää olla nopea ja kestävä
jos juoksee alle 2min niin warmasti on hyväkunto??
on 800metriä pitää olla nopea ja kestävä
jos juoksee alle 2min niin warmasti on hyväkunto??
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kyllä näin on.
jos kyvyt on alle 1.50 tasolla, ja palloilutaustalla vetäsee alle 2.00, niin ei se kerro kunnosta mitään. Toisaalta on mahdollista olla alle 2.20 maratoonari ilman kykyä 2.00 alittamiseen kasilla.
toisaalta, jos vetäsee alle 2min, niin silloin on varmasti kapasiteettia juosta kovaa, mutta jos 1.55...2.00 tasoinen juniori ei pysty vetämään 1500m alle 4:30, tai cooperia alle 3400m. kapasiteettia on, mutta kestävyyttä ei lainkaan.
eli jos määrittelemme että kunto on kapasiteetin ja kestävyyden tulo/summa, niin alle 2:00 ei ole tae yhtään mistään kunnosta, vaikka henkilökohtaisella tasolla, se voi olla kunnon multihuipentuma.
"jos 1.55...2.00 tasoinen juniori ei pysty vetämään 1500m alle 4:30, tai cooperia alle 3400m. kapasiteettia on, mutta kestävyyttä ei lainkaan."
Tuo jälkimmäinen onnistuu helposti keneltä tahansa (ALLE 3400m cooperi) :)
toi tarkoitti varmasti että jos eilcoopeer yli3400m
niin kestävyys puuttuu