Olen 21-vuotias nainen ja ongelmani ovat suuret ihohuokoset. Nenässäni ja silmien alla nenän vieressä on mustapäitä ja tukkeutuneita ihohuokosia, ja poskissa taas on semmoista "reikää". Ihoni ei kuitenkaan ole kovin rasvainen, en saa finnejä juuri koskaan ja enemmänkin iho on kuivahko. Lisäksi iho ja sen väri on myös melko epätasainen, punoitusta on vähän, ja saan semmoisia näppylöitä jotka eivät kuitenkaan ole finnejä.
Kuulin että kannattaisi käyttää tretinoiinia, mutta koska sitä saa vain reseptillä ja kuulemma käytetään vain vaikeiden aknetapausten hoidossa niin tämä retinoli (tiedän, enimmäkseen käytetään ryppyihin mutta tähänkin kuulemma auttaa) olisi sitten toinen vaihtoehto.
Iho on kuitenkin vähän kuiva, niin mitenkähän tuo mahtaa vaikuttaa? Ilmeisesti pitäisi olla sinnikäs vaikka punoitusta ja hilseilyä esiintyisikin..
Toinen juttu on että käyn silloin tällöin solariumissa ja otan myös kesällä kohtuullisesti aurinkoa, eli eikö aurinkoa voi enää ottaa jos ainetta käyttää?
Myös hyviä retinolivoide vinkkejä otetaan vastaan!
Suuret ihohuokoset ja retinolin käyttö
8
3438
Vastaukset 8
- ole sitkeä!!
Paras on Avitcid 0.025 tai 0,05 tretioni voide. Sain reseptin ihan terveyskeskus lääkäriltä. Voide ei minulla ole liian voimakas, eli ei sivuvaikutuksia.
MUTTA parhaan avun kuvaamaasi tilanteeseen sain itse himalajan suolasaippualla. Huokoset pienenivät ja iho parani huomattavasti. Harrastan myös erilaisia naamioita ja paras mikrokuorintavoide on Frantsilan uudistava kuorintavoide. Sen suolasaippuan saa tilattua netistäkin. Suolasaippua itseasiassa kosteuttaa ja tappaa bakteereita sekä pienentää ihohuokosia.Mulla on pienentyneet todella paljon:)- ..sama..
Eikä mulla ole edes paha acne iho vaan semmonen sekaiho, silti avitcid voide ei ollut liian voimakas. Jättää aika matan pinnan.
- tyuhxrty
Minulla on kyllä voimakasta hilseilyä (sekaiho), mutta muuten on kyllä sopinut. Punoituskin on vähentynyt.
- B
Hei,
Minua kiinnostaisi tietää, miten olet kyseistä tuotetta käyttänyt? Hieromalla kasvoihin? - Anonyymi
Retinoli on läheistä sukua reseptilääke tretinoiinille, vielä tymäkämmälle tavaralle, jota käytetään aknen hoidossa ja joka myös häivyttää vanhenemisen merkkejä iholta. Tretinoiini ilman reseptiä - https://tonzes.com/retinolfi.htm
- 2929
Minua ihmetyttää, etää netissä mainostetaan tuota avicid voidetta.
Käytin sitä 4 kuukautta ja sinä aikana ihoni kuivui ja meni todella huonoon kuntoon.
Odottelin josko iho olisi siitä elpynyt, mutta ei.
Avicidista jäi jäljelle ennenaikaisesti vanhentunut ja entistä veltompi iho.
Olen vasta 30 vuotias ja harmittaa todella tuon käyttö.
Avicid myös laajensi ihohuokosiani ja jätti jälkeen ihmeellisiä onteloita kasvoihin. Otsassakin on ollut aikaisempaa enemmän epäpuhtauksia itseensä imeviä pieniä laajentuneita ihohuokosia.
Todella huono aine. Olen pettynyt lääkäriin joka sitä minulle suositteli.- ööööjö
Ikävä kuulla, jos iho on veltostunut, alkoi vähän pelottaa mitä tapahtuu jos käytön lopettaa. :( Kärsin itsekin ensin kuivuudesta, ennen kuin tajusin laittaa alle kosteusvoiteen, jonka annoin imeytyä puoli tuntia. Päälle laitettuna kosteusvoide ei riittänyt, mutta alla toimii hyvin.
Nuo epäpuhtaudet voivat muuten johtua voiteen apuaineistakin. - dsrsersr
ööööjö kirjoitti:
Ikävä kuulla, jos iho on veltostunut, alkoi vähän pelottaa mitä tapahtuu jos käytön lopettaa. :( Kärsin itsekin ensin kuivuudesta, ennen kuin tajusin laittaa alle kosteusvoiteen, jonka annoin imeytyä puoli tuntia. Päälle laitettuna kosteusvoide ei riittänyt, mutta alla toimii hyvin.
Nuo epäpuhtaudet voivat muuten johtua voiteen apuaineistakin.Tretinoiinin epäsuotuisista vaikutuksista muuten keskustelua muualla http://www.essentialdayspa.com/forum/viewthread.php?tid=44866
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va802157Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä
Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai3681303Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?
Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu321246- 1411068
Päälle hautaus?
Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa1571030- 103876
- 73823
- 45757
- 62751
Voisit nainen joskus vastata minulle
Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.63702