Pattimainen tilanne

HämmentynytHeppu

Elikkä. Aloitin työt 1.6.2011. Kyselisin lomista ja työsuhde on määräaikainen joka kestää vuoden. Työnantajanhan ei käsittääkseni ole pakko minulle lomaa myöntää.

Mutta jos työnantaja myöntää lomaa, niin voiko hän velvoittaa työntekijää olemaan mahdollisesti käytettävissä, eli jos ei ole töitä lomapäivinä niin lomaa saa pitää?? Mutta jos joku "keikka" tulee se tulisi hoitaa? tai olla kokoajan puhelimessa tavoitettavissa?

Nämä myönnetyt lomat ei tunnu lomilta johtuen tuosta että joutuu olemaan varuillaan. Kyse on siis yhden työntekijän firmasta jossa ei tuuraajia ole.

2

200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • liity liittoon

      Ensi kesän loma määräytyy ajalta 1.6.2011-31.3.2012. Sitä tulee 2 arkipäivää/kk eli 20 arkipäivää. Työnantaja määrää loman ajankohdan kysyttyään sinulta ensin toivomuksia. Lomaa ei saa jättää antamatta. Lomalla ollaan lomalla eikä tehdä töitä ei edes päivystetä. Jos vapaaehtoisesti suostuu menemään kesken loman tilapäisesti töihin, pitää sopia kunnolliset ehdot etukäteen ennen kuin liikahtaakaan kotoa mihinkään esim. lisää lomapäiviä ja lisää rahaa. Sitten kun työsuhteesi päättyy saat 1.4.2012 alkaen kertyneet lomapäivät lomakorvauksena tai sopien lomana. Voisit vähän opetella lomajuttuja vaikkapa lukemalla http://www.tek.fi/tek-lehti/TEK304/304s16-17.pdf. Neuvot pätevät vaikka et olekaan tekin jäsen. Tai liity liittoon ja kysy sieltä.

    • palkanlaskijana

      Koska olet aloittanut työsuhteesi 01.06.2011 ei sinulle vielä ole kertynyt talvilomaa pidettäväksi. Siitä nyt oletan olevan kyse koska muuta laillista lomakertymää ei tähän aikaan vuodesta ole olemassa.

      Joten sinällään jos pomo sulle palkallista lomaa nyt myöntää, eikä sitä noista tulevista lomapäivistäsi oteta niin tällöin voi työnantaja edellyttää työtehtäviäkin.

      Mutta siis ensikesän lomat (01.06.2011 - 31.03.2012) ovat virallisesti pidettävissä 01.05.2012 lähtien ja ovat todellakin lomapäiviä eikä tällöin voida edellyttää olevan käytettävissä.

      Joten sinuna kysyisin nyt asiaa uudelleen enkä missään tapauksessa suostuisi ottamaan lomapäiviä "etukäteen" ja vielä olemaan varalla lähtemään töihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      71
      2772
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      75
      2328
    3. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      75
      2168
    4. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      2
      2065
    5. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      5
      1474
    6. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      10
      1429
    7. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      78
      1152
    8. Mitä eniten haluat

      Kaivatustasi.
      Ikävä
      69
      1067
    9. Taas alkoi soidinmenot.

      Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
      Ikävä
      8
      1060
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      119
      1014
    Aihe