Ihmetellä täytyy, mihin katosi aloitus, jossa muurolan lukion lopetus? Eikö täällä saa oikeista asioista keskustella? Vai oliko rinnastaminen keskuskentän lämmittämiseen se poiston syy?
Vielä sen verran Muurolan koulun kohtalosta, vaikka lopullista päätöstä ei ole tehty: Julkaistiin kannattajien ja vastustajien nimet. Eniten ihmetyttää ne tyhjää äänestäneet, heitä on 3. Miksi ihminen, jolle äänestäjät ovat antaneet valtuudet hoitaa asioita, äänestää tyhjää? Eikö uskalla näyttää kantaansa, kun syksyn kunnallisvaalit tulossa? Vai miksi muuten? Mielestäni käsittämätöntä! Seuratkaapa nyt kansalaiset edustajienne käyttäytymistä!!! Kenelle ei ainakaan kannata syksyllä ääntään antaa.
Vielä sen verran Muurolan koulun kohtalosta, vaikka lopullista päätöstä ei ole tehty: Julkaistiin kannattajien ja vastustajien nimet. Eniten ihmetyttää ne tyhjää äänestäneet, heitä on 3. Miksi ihminen, jolle äänestäjät ovat antaneet valtuudet hoitaa asioita, äänestää tyhjää? Eikö uskalla näyttää kantaansa, kun syksyn kunnallisvaalit tulossa? Vai miksi muuten? Mielestäni käsittämätöntä! Seuratkaapa nyt kansalaiset edustajienne käyttäytymistä!!! Kenelle ei ainakaan kannata syksyllä ääntään antaa.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Kokoomuslaiset sairaanhoitajat ovat Muurolan lukiota vastaan. Heillä on kova asiantuntemus tästä asiasta ja tietävät, että Rovaniemi pelastuu kun iso koulu jää tyhjilleen ja kylmilleen.
Toisaalta suunnitelmissahan on tämän kautta lopettaa Hirvas ja Rautiosaari ja siirtää ne renkaiden päälel kulkemaan Muurolaan.
Eläköön kokoomuksen viisi sairaanhoitajaa. Teette loistavia päätöksiä ja uskon, että saatte ensi kunnallisvaaleissa äänivyöryn näin rohkean ja loistavan päätöksen vuoksi
Miten käy isoissa lukioissa ujoimpien ja hiljaisempien oppilaiden. Siellä ei pystytä suojelemaan heitä kiusaamiselta ja rääkkäämiseltä. Moni joutuu lopettamaan lukion kesken kun ei kestä sitä härnäämistä ja syrjimistä.
Mutta moni huutaa pää punaisena, että mitä sitten. Antaa vain ujot ja hiljaiset sortua voimakkaampien alla. Mitä ovat niin heikkoja. Rahalla saa ja hevosella pääsee ja röyhkeys kunniaan. Jos olet niin ujo, että et selviä isossa lukiossa niin amikseen vaan tai kymppiluokalle sellaiset ääliöt.
Miksi ei vieläkään ole opittu mitään viime aikojen ampumistapauksista ja puukotuksista kun uhri ei ole enää jaksanut kiusaamista. Miksi vieläkin halutaan kerätä kaikki isoon kouluun, missä kukaan ei pysty suojelemaan arempia oppilaita.
Mutta ainahan porvari on polkenut hiljaisempaa ja köyhempää suohon.
Muurolan lukio saatiin lopetettua kesken yhteishaun. Kokkarit voitti ja vihreät. Juuruspolvela kannatti lisäksi vihreistä Sari Hänninen. Onko hän sama Sari Hänninen, joka pyöri rokkiporukoissa nuorena? Isoja asioita on päässyt päättämään ja nuorison tulevaisuutta tuhoamaan.Pitkän tien on kulkenut nähtävästi jos on asiantuntemusta nykyään tällaisistakin asioista. Monissa muissa asioissa hän oli suorastaan mestari nuorena. Voihan sitä sanoa, että oli asiantuntija nuorisosta nuorenakin, joten ehkä ne vaikutteet ovat sitten sieltä.
Olisin vain luullut,. että vihreät kannattaa pientä ja yksilöllistä lukiota jos heillä pehmeät arvot on kyseessä. Mutta hekö ovatkin kokoomuksen talutusnuorassa.
Kaikki ne ovat kokoomuksen talutusnuorassa, eduskunnassa ei ole todellista valtaa kuin muutamalla pitkän linjan Hyvä-Veli-porvarilla. Tämänhän on todennut eräs eduskunnassa vuosikausia/kymmeniä työskennellyt ei-kansanedustaja. En vaan muista kuka, mutta parisen vuotta sitten asiasta oli lehdissä juttua.
http://www.lapinkansa.fi/Lappi/1194698839421/artikkeli/lyseonpuiston lukion vuokra nousi 8-kertaiseksi.html
Totta kai Muurolan lukio pitää lopettaa, että saadaan maksettua tämä käsiin räjähtänyt remontti.
Olis vain tosi kiva jos näitä tutkittaisiin tarkemmin...
Ihanaa kokoomus, ihanaa, ihanaa kokoomus ihanaa, ihanaa kokoomus ihanaa
ja vihreät.
Luonto pelastuu kun maalaiset kulkee bussilla kaupungissa koulussa. Vihreillä on arvot kohdillaan.
Ihanaa vihreät, ihanaa. Ihanaa vihreät, ihanaa...
Juuruspolven henkilökuva on tuolla..http://www.youtube.com/watch?v=x1LKVhi_iSs
Nuoret sitten tykkää tästä Juuruspolvesta. Se mies sitä osaa ajatella nuorten hyvää ja ei tippaakaan Airaksisen ja muiden kavereidensa kanssa aja omia asioita.
Harvinaisen uhrautuva mies ja on kuunnellut herkällä korvalla nuoria.
Onneksi kokkareilla on varaa maksaa hyvä hoito itselleen vanhuksina, sillä saattaisi muutama hoitsu muistaa ne päätökset, mitä nämä kokkarit teki kun olis vaipanvaihdon aika.
Rahalla saa ja hevosella pääsee ja kokoomuslainen saa nauraa köyhille rauhassa paskaiset naurut.
Eikö sillä Juuruspolvella itsellään on koulunkäynti jäänyt aika vähiin?
Reserviupseereissa ja politiikassa mies yrittää parhaansa mukaan huseerata, mutta sinnehän ei papereita kysytäkään.
Muurolan lukion hän saa kyllä lopettaa!
Muurolan lukiota ei saa lopettaa. Siellä parhaat opettajat ja oppilaat. Taitaa olla kokoomuksella sopupelihommia...
Tässähän ollaan jo laittomuuksia harrastettu. Kuka haluaa äänestää sellaisia edustajia, jotka tekee laittomia tekoja kun eivät saa tahtoaan periksi.
Joku oli ilmoittanut opetushallitukselle, että Muurolan poistetaan yhteyshausta. Onneksi se huomattiin, koska poisto oli laiton. Nyt voi taas hakea Muurolaan, mikä on siis laillista.
Eli tässä yritettiin tehdä kepulikonstia niin, että poistetaan Muurola yhteishausta ja toivotaan, ettei nuoret huomaa sitä. Sitten olisi ihmetelty kun ei olisi ollut yhtään hakijaa. Hups ja sitten oltaisiin vain voivoteltu ja naurettu, että mites siinä kävi, että se Muurola unohtui siitä yhteishausta, voi voi...
Toivottavasti asia pengotaan kunnolla, mikä tässä on taustalla, että laittomuuksia aletaan jo harrastamaan,.
Ihan kivahan se on, että nuoriso jaksaa lehtiin kirjoitella. Mutta yrittäkääpäs nyt nuoret ymmärtää, että meillä täällä kunnassa pitää rahaa laittaa tärkeämpiin asioihin kuin muutaman nuoren lukioon kun ei viitsittäisi aamulla nousta ajoissa ja rientää bussiin.
Nämä on aikuisten asioita ja on toki söpöä, että nuoriso noin kiihkeästi ajaa asioitaan. Mutta kyllä se nyt täytyy ymmärtää, että meidän päättäjät tietää asioista tarkemmin. Me kaikki ei voida olla kuin keskustalaiset, että annettaisiin rahaa kaikille vähäosaisille. Meidän kokoomuslaisten pitää vihreiden kanssa pitää edes jotain rotia kunnan taloudessa. Ei siinä voi lähteä säälimään muutamaa nuorta.
Mutta tervetuloa nuoret meidän kokoomuksen joukkoihin. Tarvitsemme nuoria, jotka kiihkeästi ajavat mielipiteitään. Nyt vain teillä on väärät mielipiteet, mutta se ymmärrettäkööt kun nuoret ovat vielä niin maailmaasyleilevän naiveja. Kyllä te opitte vielä, että kannattaa aina olla voittajan matkassa niin sitä saattaa hiukan tarttua maallista omaankin taskuun.
Edellisestä kommentista lainattua:" Ei siinä voi lähteä säälimään muutamaa nuorta"
Eikö JOKAINEN nuori ole tärkeä? Luuletko olevasi JUMALA? Sinäpä se kokoomuksen linjauksen teit selväksi "köyhät köyhtykööt ja rikkaat rikastukoot"
Minä ainakin opetan lapseni välittämään lähimmäisistä ja tukemaan heikompia. Kommenttisi ovat sairaita.
Olisko vihreät äänestäneet Muurolan lukion säilyttämisen puolesta jos siellä olisi homoreksi?
Ei kukaan valtaa pitävistä äänestä tuhoten ja lopeta asioita jos heitä itseään koskettaa.