Shampoo luonnonkiharoille??

Hiukset

Pystysikö joku suosittelemaan hyvää shampoota ja hoitoainetta värjätyille luonnonkiharoille? Mielellään marketista ostettavaa, mutta myös halpa kampaamotuote käy.

Olen kokeillu monia eri merkkejä (sekä marketti että kampaamotuotteita) mutta sopivaa ei ole löytynyt.

4

331

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • _-_-_

      mulla on ainakin toiminu kaikki kosteuttavat ja korjaavat tuotteet, mitään tiettyä merkkiä en kyllä nyt keksi. Tietyisti parhaiten on vaikuttanu just ne kampaamotuotteet, erityisesti bed head -merkkisistä oon tykänny
      Myös hiuksiin jätettävät hoitoaineet on jees kiharalle tukalle.

    • kiharapää

      Ainakin minulla toimii tresemmen kuiville hiuksille tarkoitetut shampoo ja hoitoaine. Myös Nivealla on hyviä tuotteita ja Elvital Anti-Breakage-hoitoaine olen ainakin itselle todennut hyväksi. Kaikkia tuotteita saa marketeista.

    • Silk & Gloss
    • .

      itselläni myös luonnonkiharat hiukset ja lisäksi herkkä päänahka. joku kampaaja joskus neuvoi valitsemaan shampoon päänahan tarpeisiin (shampoo levitetään vain sinne) ja hoitoaineen itse hiuksen mukaan. En ole järin suuria eroja oikein missään hoitoaineissa huomannut - käyttänyt kampaamo- ja marketti-tuotteita. Omaan hiukseeni toimii erilaiset kosteuttavat/korjaavat naamiot, ehdottomasti kylmällä suihkuttaminen pesun lopuksi (sulkee hius"suomut") ja erilaiset hiuksiin jätettävät hoitoaineet. Lisäksi käytän aina kiiltosuihketta, tykkään goldwellin ja mathewsin(tai joku vastaava) kiiltosuihkeista. Ennen kuvittelin, että kiiltosuihke on jotain "glitterisumutetta", mutta nuo käyttämäni tekee hiuksista pehmeät, kiiltävät - ei lainkaan tönköt, kuten olin luullut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      104
      7644
    2. 107
      5818
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      83
      5127
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      139
      4506
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3190
    6. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      55
      2927
    7. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      57
      2861
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2417
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2414
    10. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2026
    Aihe