eli haluaisin tietää kärsiikö täällä kukaan laihduttaja/ ylipainoinen polykystisista ovaarioista? käytännön tietoutta pco:n vaikutuksesta painoon ja laihduttamiseen?
olen lihonut osittain pco:n takia ja yrittänyt tuloksetta laihduttaa yli puoli vuotta... kaipaisin tukea saman kokeneilta!
olen lihonut osittain pco:n takia ja yrittänyt tuloksetta laihduttaa yli puoli vuotta... kaipaisin tukea saman kokeneilta!
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mitäs ne on?
pco=polykystiset ovaariot=munasarjojen monirakkulatauti=hormonihäiriö,johon liittyy selvä taipumus ylipainoon ja vaikeus laihduttaa sekä kuukautiskierron ja hedelmällisyyden ongelmia. ilmeisesti pitäs noudattaa diabeetikon ruokavaliota.
Onko olemassa lääkkeitä?
minä olen pco:n vuoksi laihduttanut vähän yli pari kuukautta ja painoa on tippunut yli kymmenen. käy tsekkaamassa kutri.net
olen pco-laihduttaja. On TODELLA vaikea saada painoa alas. Keskustelin gynekolokin kanssa viime käynnilläni asiasta ja koska tähän pco:hon liittyy minulla muutakin, niin hän kehotti laihduttamaan, ties monennenko kerran. Hän kyllä ymmärisi kun kerroin vaikeudesta laihduttaa ja sanoi että pco-ihmisillä se on vaikeampaa. Lääkkeitäkin on jotakin, ne on vaan kalliita. Jos en saa painoa alas seuraavaan käyntikertaan mennessä (mikä on tod.näköistä ja kertakaikkiaan häpeä)niin sitten kokeilen niitä lääkkeitä. Näin yhtenä vaihtoehtona sinulle ja muille pco-laihduttjille vinkiksi seuraava. N. 10 vuotta sitten aloin käyttää Diane Nova e-pillereitä, mielialani ei enää temppuillut, kuukautiseni olivat säännölliset ja mikä parasta laihduin n.20 kiloa vuodessa ja HELPOSTI!! Käyttäisin niitä vieläkin, mutta lääkäri kielsi e-pillereiden käytön eräästä muusta syystä. Todella ikävä juttu, sillä se oli todella helppoa aikaa kaikinpuolin. Jos vaan mahdollista ja et ole ennen kokeillut, suosittelen kokeilua. Kilot muuten tuli takaisin lopetettuani pillerit, enkä sen koommin ole saanut laihdutettua. Toivon sinulle onnistumista laihdutuksessa ja muille pco-laihduttajille myös.