Miten lihottaa

Kirjoitan tälle palstalle, vaikkei varmaan ole oikea, mutta kun en muutakaan löydä mihin tämä voisi sopia, ja mistä neuvoa kysyä.

Eli siis olen nainen, ja aina ollut alipainoinen ihan lapsesta lähtien. En yrityksistä huolimatta ole koskaan saanut painoa nousemaan kuin muutamia kiloja, ja kaikki työllä ja tuskalla kartutetut kilot lähtee hetkessä heti flunssan iskettyä tai muuta vastaavaa. Pituutta minulla on 173 cm ja painosta en ole varma, kun en omista vaakaa. Pari vuotta sitten painoin 53 kiloa, mutta viitisen vuotta sitten minulla oli painoa 55 kg ja silloin olin omasta mielestä aika sopiva.

Nyt paino on tippunut varmaan tuosta 53 kilostakin, sillä olen vuosikaudet kärsinyt vatsan toiminnallisista vaivoista -eli maha kipeä, mutta syytä ei löydy eli lääkärin tutkimuksissa olen käynyt. Vatsavaivat on pakottaneet minut välillä olemaan melkein syömättä, ja olen laihtunut varmaan aika hirveästi ja rasvaa mulla ei juurikaan ole. Kylkiluut ja rintalasta näkyy ihan selvästi ihon alta, ja se on todella rumaa. Mittasin äsken perseeni ympäryksen, ja kauhukseni siitä on kadonnut 6 cm ja se oli lihasta! Aiemmin se on ollut 91 cm ja nyt vain 85 cm.

Miten saisin nostettua painoa vähäsen, mitä te syötte kun nostatte painoa? Eikö teilläkin ole se vaihe kun lihotetaan, vähän samaan tyyliin, kuin bodareilla? Näytän ihan anorektikolta, ja tämä ei ole se mitä tahdon... Kesäkin kohta tulossa, enkä voi edes luitani paksujen vaatteitten alle piilottaa.
13416
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Riisiä,pastaa, proteiinipitoisia ruokia, hyviä rasvoja mm.oliiviöljy yms.

Äänestä
  • Lähinnä siis toivoisin löytäväni jonkinlaisen ruokavalion, josta saan tarpeeksi energiaa ja saan pidettyä painon siedettävänä, ja se myös olisi terveellinen ja vatsaystävällinen. Eli jos joku tietää vaikka jonkun kirjan, jossa olisi sopivia ruokaohjeita tai mitä tahansa, mistä voisin jotain apua saada -niin olisin vinkeistä kiitollinen.

    Tuo oli itselle suuri järkytyksen paikka, että elimistöni on alkanut ilmeisesti syömään jo lihaksiakin. Onkohan vähävaraisella mitään mahdollisuutta päästä jonkunlaisen ravintoterapeutin juttusille, ja mihin suuntaan tässä edes pitäisi kääntyä? Tätä ei taida kukaan edes pitää ongelmana, että ei saa pidettyä painoa, kun niin monella muulla on vaikeuksia saada painoa alas. Todellinen ongelma tämäkin kuitenkin on, sillä syöhän tämä itsetuntoa, kun olen oikeasti pahan näköinen, ja kuitenkin naisen elimistössä pitäisi olla rasvaakin jonkin verran, joten on tämä jo terveyskysymyskin.

    Äänestä

  • Järkyttävä ruipelo kirjoitti:

    Lähinnä siis toivoisin löytäväni jonkinlaisen ruokavalion, josta saan tarpeeksi energiaa ja saan pidettyä painon siedettävänä, ja se myös olisi terveellinen ja vatsaystävällinen. Eli jos joku tietää vaikka jonkun kirjan, jossa olisi sopivia ruokaohjeita tai mitä tahansa, mistä voisin jotain apua saada -niin olisin vinkeistä kiitollinen.

    Tuo oli itselle suuri järkytyksen paikka, että elimistöni on alkanut ilmeisesti syömään jo lihaksiakin. Onkohan vähävaraisella mitään mahdollisuutta päästä jonkunlaisen ravintoterapeutin juttusille, ja mihin suuntaan tässä edes pitäisi kääntyä? Tätä ei taida kukaan edes pitää ongelmana, että ei saa pidettyä painoa, kun niin monella muulla on vaikeuksia saada painoa alas. Todellinen ongelma tämäkin kuitenkin on, sillä syöhän tämä itsetuntoa, kun olen oikeasti pahan näköinen, ja kuitenkin naisen elimistössä pitäisi olla rasvaakin jonkin verran, joten on tämä jo terveyskysymyskin.

    Se ei tietenkään sulje pois sitä että jos vaivaa ei löydy etteikö sitä olisi. Lääkäriin vaan painostusta että testejä on jatkettava.
    Täältä en lähtis nyt sitä apua hakemaan sillä jos on tollanen erikoinen vaiva niin ei oikeen voi tuntemattomana ja vaivaa tuntematta ruveta neuvomaan mitä saisit syödä.
    Yleisen terveydenhuollon piiristäkin pitäisi löytyä ravintoterapeutteja tms. Painostat vaan lääkäriä että nyt asialle ruvetaan tekemään jotain. Kyllä se joskus selviää vaikka jouduttaisiinkin tutkimaan paljon.

    Äänestä

  • - kirjoitti:

    Se ei tietenkään sulje pois sitä että jos vaivaa ei löydy etteikö sitä olisi. Lääkäriin vaan painostusta että testejä on jatkettava.
    Täältä en lähtis nyt sitä apua hakemaan sillä jos on tollanen erikoinen vaiva niin ei oikeen voi tuntemattomana ja vaivaa tuntematta ruveta neuvomaan mitä saisit syödä.
    Yleisen terveydenhuollon piiristäkin pitäisi löytyä ravintoterapeutteja tms. Painostat vaan lääkäriä että nyt asialle ruvetaan tekemään jotain. Kyllä se joskus selviää vaikka jouduttaisiinkin tutkimaan paljon.

    Olen ollut jo terveyskeskukseen niin paljon yhteydessä mahani takia, ja tutkimukset mitä siellä tehdään on tehty. Olen saanut luulosairaan maineen siellä, ja enää mitään vaivojani ei oteta oikein vakavasti, en saa sieltä enää mitään apua. Uskon jo itsekin, että mahavaivoilleni ei mitään syytä ole, vaan ne on näitä toiminnallisia vaivoja, jotka nykyisin on varsinkin naisilla yleisiä. Stressi ihan selvästi vaikuttaa mahaan ja huonontaa tilannetta. Tahtoisin vaan löytää jonkunlaisen ruokavalion, että voisin yrittää nostaa painoa ainakin silloin, kun maha on parempana. Ei se ole hyvä, että elimistö on alkanut syömään lihaksia, ja melko paljon on jo lähtenyt pois. Saakohan sitä edes enää millään takaisin... :(

    Äänestä

Mitkähän ruuat ne olisivat niitä parhaimpia ja vatsaystävällisimpiä proteiinin lähteitä? Tahtoisin saada menetetyt lihakseni takaisin, vai onko se enää edes mahdollista?

Äänestä

Eikun lekurille vaan ja vaikka sit yksityiselle,jos terveyskeskuksesta ei apua löydy. paha mennä sanoon,mitä kannattaa syödä,kun ei tiedä mikä masua vaivaa...

Äänestä

Eikö sulla ole nälkä vai mikä on? Opettele nyt ensi alkuun syömään aamupala. Eli osta Eloveena kaurahiutaleita. Tee ne mikrossa tai uita maidossa (lisää maito hiutaleihin ja odota 5-10min että ne pehmenee) tai mehukeitossa ja sama juttu eli venaat et pehmenee. Aloita vaikka pienestä lautasesta ja lisää hiutaleita viikottain pikku hiljaa. Kauran ei pitäisi auheuttaa mitään allergiaa, keliaakikotkin pystyvät kauraa syömään. Maidossa kannattaa kokeilla hyla versiota tai kokonaan laktoositonta, jos oireita. Kerran lihoa pitää niin kevytmaito tai täysmaito. Maidon rasva on uusien tutkimusten mukaan ihan terveellistä, joten pelko pois. Maitoa voit juoda myös lämpimien aterioiden kanssa ihan reilusti.

Proteiinia saat raejuustosta, maidosta, maustamaton maitorahka (Ehrmann, Rainbow, Lidl, Pirkka). 50-60senttiä purkki ja saat 30g proteiinia ja täyttää mukavasti. Lämpöisellä ruoalla syö vaikka kanan fileitä uunissa tehtynä tai paistettuna ja maustat hyvin, sitten sweet sour kastike vaikka päälle ja riisiä kaveriksi. Riisin ei pitäisi aiheuttaa vaivoja. Mutta riisejä on monenlaisia. Tummaa, täysjyvä, vaaleaa pitkäjyväistä. Tumma ja täysjyvä sisältää enemmän kuitua ja vitamiineja, mutta ne käyttäytyvät itselläni ikävästi vatsan kannalta. Eli turvottaa ja pierettää, tällöin tietää että se ei sovi itselle. Sen sijaan syön vaaleata riisiä. Kuidut saa kyllä muistakin tuotteista ja vitamiinit myös. Mutta tämä kannattaa kokeilla. Kasviksia sekaan niin tasapainottaa ja sapuska sulaa paremmin. Toinen on ihan perussetti eli paistijauhelihaa ja täysjyvämakaronia tai tummaa makaronia. Ei pitäisi aiheuttaa vatsanpuruja. Kaveriksi voi laittaa jonkun pastakastikkeen (tomaatti-chili /valkosipuli tms) ja tulee lisää kaloreita + makua. Kyllä näillä pitäisi painon nousta varsinkin jos et harrasta mitään ja löhöilee vaan. Isoja annoksia. Liha/kana/kalkkuna/kala sisältää proteiinia reilusti. Tarpeeksi paljon vaan lautaselle ruokaa. Pikku hiljaa kasvatat annoskokoja. Leipä aiheuttaa eniten ongelmia vatsan kannalta, eli leipä pois tai sitten kaikki maitotuotteet pois kerralla jos ongelma on niissä. Viljatuotteiden kanssa kannattaa olla tarkkana ja kokeilla. Ruis pierettää aina ja turvottaa. Hiilarit ei ole niin välttämättömiä, proteiinit ja rasvat ovat.

Lihaksia saat takasin treenaamalla ja syömällä proteiinia reilusti ja hiilareita. Hyviä rasvoja ei kannata unohtaa, eli jos syöt salaattia niin kanaa/tonnikallaa öljyssä sekaan REILUSTI ja kylmäpuristettua oliiviöljyä 2rkl ainakin. Pähkinöitä suosi myös, ei sokeri versioita vaan luonnollisia. Niissä on paljon kaloreita ja hyviä rasvoja.

En nyt oikeen keksi mitään syytä miksi vatsa ei toimi, jos olet keliakia ja laktoosi-intorelanssi testit käynyt läpi. Valmisruokia ei kannata syödä, ne laittaa vatsan sekaisin aina. Kauheata moskaa ja epäterveellistä. Valmista ruoka aina itse. Voit myös kokeilla erilaista ruokavaliota eli paljon proteiinia ja paljon rasvaa. Turkkilaista jogurttia, täysmaitoa, juustoja, 17% naudan jauhelihaa, kananmunia keltuaisineen yms. Viljat veks ja reilusti prodea sekä rasvaa. Hormoonitasoihin vaikuttaa positiivisesti ja hyvinvointi varmasti parempi. Vatsan kestää tottua hetki tähänkin, se ei heti tykkää isoista määristä rasvaa välttämättä. Samoin kroppa oppii käyttämään rasvaa energiana hetken päästä hiilareiden sijaan.

Jos haluat kasvattaa ruokahalua, niin mene salille. Lihaskuntotreeni on ainoa oikea tapa saada vähän muotoja kroppaan ja ruokahalua. Yhdistettynä reiluun proteiinin saantiin ja ylipäätänsä reilusti kaloreita, vähän enemmän kuin kulutat = lihasmassa kasvaa ja paino nousee pikku hiljaa. Jos syö puhtaasti, ei siis sipsiä, suklaata yms paskaa niin lopputulos on hyvä. Sinun tilanteessa ehdottomasti lihaskuntotreeniä salilla kuin jotain kuluttavaa aerobista. Jokaisen naisen tulisi tehdä lihaskuntotreeniä. Lihakset muokkaa kroppaa, ei mikään helvetin ab tronic, kävely, spinning tai kuntopyörä vaan PAINOT eli painoilla harjoittelu salilla.

Äänestä
  • Mun mahani on kai jonkun sortin stressivatsa, ja toiminnallisiksi häiriöiksi vaivani on luokiteltu, eli maha on välillä ihan helkkarin kipeä, mutta syytä ei löydy. Välillä maha toimii ihan normaalisti, ja pystyn syömään lähes mitä tahansa. Tosin silloinkaan vatsani ei kestä kovin hyvin naudanlihaa ja suuria määriä rasvaa kerralla, mutta niitäkin pystyn syömään jonkin verran. Muitten ruokien en ole huomannut aiheuttavan mitään ongelmia.

    Silloin kun on huono kausi menossa, niin eipä kyllä tule nälkäkään ja jos tuleekin, niin ei uskalla syödä, kun siitä seuraa ihan järkyttävät vatsakivut. Ja silloin kun maha on huonona, niin ihan kaikki ruoka pistää sen sekaisin. Joudun välillä olemaan pakkopaastolla pitkät ajat, kun maha on huonona. Lisäksi minulla on isoja koiria, jotka vaativat lenkkeilytyksensä, joten kulutan siis reilusti enemmän energiaa, kuin mitä saan.

    Lähinnä vain tahdoin saada jotain neuvoja siihen, miten nostaa painoa ja saada menetettyjä lihaksia takaisin silloin, kun maha on kunnossa... No mutta tuossahan jo annoitkin ohjeita, joten kiitos niistä. :)

    Äänestä

Entisenä anoektikkona minä nostin painoa hirveellä annoskoolla ja mm.:

- Juomalla janojuomaksi vaikka mehua tai kevytmaitoa (ei vettä)
- Ei rasvattomia tuotteita
- Syömällä 2-3 tunnin välein
- otin tavaksi syödä iltaisin normaalin iltapalan jälkeen kourallisen pähkinöitä

Äänestä

Auringonkukansiemenet lihottaa =) ne otetaan elukoittenkin ruuista yleensä pois koska lihottavat niin helposti. Gogreenillä on sellasia paistettuja auringonkukansiemeniä vihertävässä pussissa myynnissä, niitä kun sekoittaa vaikka jukurtin sekaan niin namnam ku on hyvää! sitä vedät vaikka 3 kertaa päivässä kaiken muun ruuan lisäksi

Äänestä
  • Semmonen pikkujuttu:
    Liikunta paitsi kasvattaa lihaksia edesauttaa kropan kykyä muuntaa energiaksi se mitä syö.

    Ei kannata syödä sitä mikä lihottaa parhaiten, vaan sitä mikä auttaa jaksamaan liikkumisessa ja palautumisessa. Toisin sanoen pitäisi syödä säännölisesti ja monipuolisesti perusruokaa.

    Äänestä

hörppäse vaikka 1dl öljyä päiväs norm aterioinnin lisäks... helppo 900 kaloria

Äänestä

Keskustelu on vanha, mutta kommentoin kuitenkin:

Yksi vatsavaivojen lähde minulle ovat sokerittomat pastillit yms ja liika purkan mässyttäminen. Makeutusaineet pistävät monen vatsan ihan sekaisin. Jos siis on herkkä vatsa ja karkkia tms pitää saada, niin ennemmin sokeripitoisia kuin sokerittomia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Järkyttävä ruipelo kirjoitti:

Kirjoitan tälle palstalle, vaikkei varmaan ole oikea, mutta kun en muutakaan löydä mihin tämä voisi sopia, ja mistä neuvoa kysyä.

Eli siis olen nainen, ja aina ollut alipainoinen ihan lapsesta lähtien. En yrityksistä huolimatta ole koskaan saanut painoa nousemaan kuin muutamia kiloja, ja kaikki työllä ja tuskalla kartutetut kilot lähtee hetkessä heti flunssan iskettyä tai muuta vastaavaa. Pituutta minulla on 173 cm ja painosta en ole varma, kun en omista vaakaa. Pari vuotta sitten painoin 53 kiloa, mutta viitisen vuotta sitten minulla oli painoa 55 kg ja silloin olin omasta mielestä aika sopiva.

Nyt paino on tippunut varmaan tuosta 53 kilostakin, sillä olen vuosikaudet kärsinyt vatsan toiminnallisista vaivoista -eli maha kipeä, mutta syytä ei löydy eli lääkärin tutkimuksissa olen käynyt. Vatsavaivat on pakottaneet minut välillä olemaan melkein syömättä, ja olen laihtunut varmaan aika hirveästi ja rasvaa mulla ei juurikaan ole. Kylkiluut ja rintalasta näkyy ihan selvästi ihon alta, ja se on todella rumaa. Mittasin äsken perseeni ympäryksen, ja kauhukseni siitä on kadonnut 6 cm ja se oli lihasta! Aiemmin se on ollut 91 cm ja nyt vain 85 cm.

Miten saisin nostettua painoa vähäsen, mitä te syötte kun nostatte painoa? Eikö teilläkin ole se vaihe kun lihotetaan, vähän samaan tyyliin, kuin bodareilla? Näytän ihan anorektikolta, ja tämä ei ole se mitä tahdon... Kesäkin kohta tulossa, enkä voi edes luitani paksujen vaatteitten alle piilottaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu