Pitäisikö?

Psyykkisesti sairaiden henkilöiden internetin käyttöä valvoa, mitä mieltä olette?
Nimimerkki anzzyä ei olisi koskaan pitänyt päästää tänne.
1382
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Juu kaikkien psykiatrien internetin ja kaiken muunkin käyttöä TÄYTYY valvoa.

Äänestä

Tämä anzzyhan on tunnettu nimimerkkipelle ja palstahäirikkö jo vuosia.
En tiedä yrittääkö hän tahallaan näyttää narsistilta mutta tiettyyn rajaan saakka tuommoinen feikkaaminen olisi mennyt läpi.Kun hän yrittää esittää sellaista yleismies Jantusta että alkaa jo mennä uskottavuus. Milloin on maailman kokonaisuudessaan nähnyt merikapteeni, milloin sotatoimitilanteissa palvellut palkkasotilas, useiden kamppailulajien mustien vöiden haltija ja näiden lajien valmentaja, taiteilija joka on ansainnut töistään omaisuuden, esipaistettuja perunalastuja valmistavan yrityksen perustaja, lääketieteen ja psykologian itseoppinut asiantuntija, Mensan testistä huippupisteet saanut nero, ammattipätevyys maskeerauksessa ja viininvalmistuksessa... jne. jne. Lukekaa itse kaverin vanhoja viestejä jos pään kestävyys vain antaa myöden. Noista huikeista saavutuksistaan huolimatta kirjoitukset huokuvat läpi tahallista provokaatiota, heikkoa minäkuvaa sekä tarpeetonta aggressiota. Jokainen logiikka-palstaa lukenut tietää ettei kulu minuuttiakaan kun tämä iäkäs, fyysisesti ja henkisesti pygmi kotinsa vanki ei olisi lukemassa ja suoltamassa ****** julkisille foorumeille - kun ei tunnu kotikaupungin maantiedekään olevan hallussa (haha!) Siitä hitunen toki armahdusta ettei tosiaankaan ole ainoa netinkäyttäjä maailmassa jolla ei kaikki inkkarit ole kanootissa. Katsahdinpa muuten pitkästä aikaa miekkosen surkuhupaisen treffi-ilmoituksen, jossa jo kaksi vuotta sitten oli iäksi määritelty 54 vuotta ja ihannenaisen iäksi 38-52 vuotta. Aika huikea saavutus tuo iän neljän vuoden tippuminen ja samalla ideaalin elämänkumppanin 33-47 vuoteen! Vaikka jokainenhan arvaa ettei tuon lerppaluomisen impotentin auta muu kuin tyytyä käteenvetoon, ellei ole sekin hänen miehisyydelleen liian ylivoimainen saavutus!
Säälikää häntä joka elää avustuskassien varassa, ja kämppä on haiseva murju isojen monitorien äärellä mies sekoilee.

Äänestä
  • Palaahan rauhallisesti takaisin sinne potilaspalstallesi.

    Äänestä

  • Ai helvetti, kun naurattaa taas, vaikkei tuossa mitään uutta ollutkaan. ;-)

    Äänestä

miksi pitäisi. Suurin osa asiattomuuksista lähtee itseään terveinä pitävien näppiksiltä.

Äänestä

Kaksi seikkaa ilmaisee heikkoutta - vaikeneminen silloin kun pitäisi puhua, ja puhuminen silloin, kun pitäisi vaieta. Valitettavasti netissä tuotettu häiriö on hankalaa kitkeä pois, mutta olen sitä mieltä, että pitäisi valvoa.

Äänestä
  • .

    Mut kyl maailmaan mölyä mahtuu

    Dont kill, mölyä

    .

    Äänestä

Mä en tiedä kenen puskakirjoitukset on kenenkin näppiksestä, ja jos tietäisin, tuskin tietäisin näiden häiriköiden psyykkistä sairaushistoriaa. Joten aika vaikea olisi karsia juuri oikeat kirjoittajat. Eikä mua muutenkaan kiinnosta mikään rikkaruohojen kitkentä. Jos/kun palsta on täynnä rikkaruohoja, annan rehottaa ja siirryn muualle. Palaan taas, kun näyttää paremmalta.

Mutta psyykkisesti sairaiden internetin käyttöä kyllä tulisi valvoa heidän itsensä tähden, koska liika roikkuminen netissä pehmentää päätä entisestään.

Äänestä

Promillemittari tietokoneessa olisi hyvä keksintö, kun on tietty määrä promilleja ei pääsisi enään keskustelupalstoille.
Sananvapautta en lähtisi ottamaan pois.

Äänestä

Onhan näillä palstoilla The Ylläpito, joka valvoo 24/7.. Kirjoittajien on syytä valvoa vain omiaan julkaisuja, koska toisten kirjoittajien mahdollinen hulluus on ehkä vain erilaista, kuin oma - ja ei sinällään hullumpaa-. Joitakin näkyy tuo kirjoittajien analisointi kiinnostavan päivästä toiseen, mutta jos täällä jotain oppii, niin ainakin sujuvasti ohittamaan tukinikkien vatuloinnit ja hulluusmittarit.

Kukkikoon sananvapaus kenenkään iholle menemättä.

Äänestä

Kuinkahan moni psyykkisesti sairas ruokkii sairauttaan tämän palstailun avulla.

Äänestä
  • Väitän, että täydellisesti tervettä ihmistä ei ole olemassakaan ja jos olisi, niin häntä pidettäisiin suljetulla, kunnes tokenisi.
    Lisäksi väitän, että palstailu voi ruokkia psyykeä myös parantavasti. Saa uutta perspektiiviä omiin ajatuksiin ja onhan ilmaisu sinällään antoisaa, eikä jutustelu ketään ainakaan hullummaksi tee.

    Äänestä

  • UPDATE_9626470 kirjoitti:

    Väitän, että täydellisesti tervettä ihmistä ei ole olemassakaan ja jos olisi, niin häntä pidettäisiin suljetulla, kunnes tokenisi.
    Lisäksi väitän, että palstailu voi ruokkia psyykeä myös parantavasti. Saa uutta perspektiiviä omiin ajatuksiin ja onhan ilmaisu sinällään antoisaa, eikä jutustelu ketään ainakaan hullummaksi tee.

    Täällä ei noin terveellä tavalla useimmat kykene ajattelemaan tai rajaamaan omaa palstailuaan, ikävä kyllä. Voi kokeilla miltä tuntuu istua vaikkapa viikko sisätiloissa ja päivittää ruutua, hölöttää omiaan, välillä vain ruumiintoiminnoista huolehtien. Kyllä siinä terveestäkin tulee ihan höperö.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


...... kirjoitti:

Psyykkisesti sairaiden henkilöiden internetin käyttöä valvoa, mitä mieltä olette?
Nimimerkki anzzyä ei olisi koskaan pitänyt päästää tänne.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu