Hän tulee viikon kuluttua lopullisesti suomeen asumaan. Nyt loppuu tämä reissaaminen ja voimme vihdoinkin alkaa elämään normaalia parisuhdetta. Onneksi hänellä on hyvä koulutus ja työpaikkakin, joten ei tarvitse kenenkään katkeroituneen suomalaisen pohtia, että joku vie työpaikan. Mutta enhän minä hänen kanssaan toki koulutuksen vuoksi ole vaan hänen kauneutensa ja sen pyyteettömän rakkauden ja kunnioituksen sekä luottamuksen vuoksi jota hän osoittaa minulle joka päivä. Joka aamu kun herään päätän, että yritän olla hänen arvoisensa ja teen kaikkeni tämän suhteen eteen. Hän on aivan mahtava ihminen ja olen vain niin onnellinen, että meinaan pakahtua. Kai se hänen elkämänkokemuksensa tekee hänestä niin aidon. olen todella ylpeä hänestä
Vaimoni kauko-Aasiasta
5
217
Vastaukset
- yhteinen kielenne ?
Onko se ruumiinkieli ?
- Mauri-antero HKI
Hän on koulutukseltaan tohtori. Sellaisen koulutuksen saa yliopistosta, kun opiskelee ahkerastio. Hän on matemaatikko. Luonnollisesti kielemme on muutaman kerran viikossa ruumiinkieltäkin, mutta muulloin puhun mandariinia ja se on varmaan sinulle jokin hedelmä. Hän osaa muutaman sanan suomea, mikä hämmästyttävää, sillä hän ei ole koskaan asunut Suomessa.
- Ihan katkero
Kyllä Suomessa on huutava pula mandariinin kielisistä matematiikan tohtoreista.
Minäkin osaan muutaman sanan yli viittätoista kieltä. Se on kyllä hämmästyttävää. Miten joku tohtoriksi kouluttautunut pariutuisi miehen kanssa, joka ei osaa suomea kirjoittaa?
Voi näitä tarinoita. - Mauri Antero HKI
Ihan katkero kirjoitti:
Kyllä Suomessa on huutava pula mandariinin kielisistä matematiikan tohtoreista.
Minäkin osaan muutaman sanan yli viittätoista kieltä. Se on kyllä hämmästyttävää. Miten joku tohtoriksi kouluttautunut pariutuisi miehen kanssa, joka ei osaa suomea kirjoittaa?
Voi näitä tarinoita.Hän osaa myös englantia, mutta kotona puhumme hänen äidinkielellään. Hän opettaa Hong Kong.ssa matematiikkaa englannin kielellä. Minä osaan kirjoittaa Suomea, mutta sinulla taitaa olla sisälukutaidossa jotain vikaa. Päätöksemme muuttaa Suomeen johtu varmaan ikävästäni Suomeen. Vanhempani alkavat olla jo sairaita ja haluaisin huolehtia heistä. Puolisoni vanhemmat ovat kuolleet.
- äläs ny jekuta
Mauri Antero HKI kirjoitti:
Hän osaa myös englantia, mutta kotona puhumme hänen äidinkielellään. Hän opettaa Hong Kong.ssa matematiikkaa englannin kielellä. Minä osaan kirjoittaa Suomea, mutta sinulla taitaa olla sisälukutaidossa jotain vikaa. Päätöksemme muuttaa Suomeen johtu varmaan ikävästäni Suomeen. Vanhempani alkavat olla jo sairaita ja haluaisin huolehtia heistä. Puolisoni vanhemmat ovat kuolleet.
Suomessa nyt vaan on parempi sosiaaliturva.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit355253Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3984526Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483819KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1433005Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku112500Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei212292Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182038Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1511982- 1231910
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241459