oletko jo syönyt tänä talvena blinejä? meillä oli viikonloppuna blinejä, mätiä, smetanaa, punasipulisilppua, salaattia ja samppanjaa, njam.
kysymys mattilalle
milla-camilla
18122
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
En ole vielä syönyt blinejä tänä vuonna mutta kyllä se jokavuotisessa ohjelmassa on ainakin näin maaliskuussa. En kuitenkaan syö mitä tahansa blinejä vaan ne tulee olla valmistettu perivenäläiseen tapaan pitkän kaavan mukaan. Mitkään pikablinit ei kelpaa.
elikkä onko perivenäläinen tapa: tattarijauhoja (maito, hiiva, suola...) seisotetaan päivä lämpimässä, sekaan voisulaa, pilsneriä.... ja paistetaan voissa? noin minä ne valmistin. millainen on pikablini?
Pikablini on sellainen että jos nyt päätän että tarjoan blinejä illalla ja teen taikinan niin se ei ehdi valmistua. Mutta jos ajattelen tekeväni blinejä huomenna illalla niin teen taikinan tänään ja annan sen valmistua yön yli ja seuraavan päivän.
minä nyt jotenkin jumiuduin tuohon blinijuttuun vielä sen verran, että mitä aineita tulee sinun perivenäläiseen blinitaikinaan ja miten se sopii vhhlle?
Ei VHH-ruokavalio ole mikään puritaanien ruokavalio. Blinit sopivat VHH:lle jos niitä syö harvoin, kerran pari vuodessa ihan niinkuin syön uusia perunoita yleensä juhannusaattona. Jossain synttäreillä voin ottaa palan täytekakkua ja illan päätteeksi useampikin kahvi ja konjakki. Ulkomaanmatkoilla voin myös kokeilla paikallisia herkkuja vaikka ne olisivatkin hiilihydraattipitoisia. Ei VHH kaadu tällaisiin asioihin. Tärkeintä on pitää oma keittiö ja arkiruokailut vähähiilihydraattisina.
Kerran pari vuodessa saa syödä hiilihydraattipitoisia herkkuja?
Muu aika syödään rasvaa ja kaalia (erimuodoissaan)?
Kannattaisi tutustua vähähiilihydraattiseen ruokavalioon. Ei se ole vain rasvaa ja kaalia. VHH:lla syödään enemmän ja monipuolisemmin kasviksia kun ei aina tarvitse lautaselle varata tilaa perunalle, pastalle ja riisille.
Kaikkii sopii VHHlle kunhan ei tee sitä päivittäin vaan vuosittain kuten Mattila.
KYSYMYS mattilalle : ?
Olet ollut omien sanojesi mukaan vhh:lla jo 7 vuotta ,mutta MIKSI LIHOT edelleen ?
MIKSI MATTILA EI OSOITA OMALLA KUVALLAAN ETTÄ EI LIHO...?
Minä väitän että vhh lihottaa juuri rasvan syömisen vuoksi ja mattila ei uskalla näyttää hoikaa kuvaa itsestään ( kun sitä ei kertakaikkiaan edes ole ) ukko lihoo ja on kuulemma jo 150 kg painoinen köntti jonka naama muistuttaa ISOAN talon piimäleiliä !
ei se uskalla enää,,, nyt ukko tarttui olemattomaan uskottavuutensa oksaan ja roikkuu siinä , kuvitellen e ttä kaikki täällä uskoo mattilan laihtuvan vhh.lla !
Näin ukon n 2 viik sitten ja nopea arvio elopainosta asettuu siihen 130-140 kg hujakoille.
Tarvitaan kanssa aika hyvä kamera etttä Mattilan saa kuvattua niin että jotenkin piirteet erottuu. Mitään lähikuvaa on turha yrittää.
mattila on synonyymi ISONTALON PIIMÄLEILILLE
paljon mattila painaa ?
lähimmin arvanneelle Hankkijan lippahattu ja kosmuskynä.
vastaukset tähän ketjuun .
Lainaus Suomi24 -palstan säännöistä:
"Keskusteluissa ei saa:
Esittää asiattomia ja loukkaavia kommentteja muista keskustelijoista"
Mattila painaa? Ainakin hän yrittää painaa pohjaan asti, vaikea on, koska poika liian lihava.
missä näet ASIATTOMUUKSIA ?
se ei ole asiatonta jos vaatii todisteita vhh:n laihduttavasta aspektista
matila on ylilihava