Au pairiksi New Yorkiin!

Oon siis lähössä tän kuun aikana new yorkiin au pairiksi, ja tahtosin tietää onko joku muuki lentämässä sinne tai on tällä hetkellä new yorkissa?
Tahtosin suomalaista seuraa!
9352
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Laita sun joku mailiosote tähän niin vastailen!

Äänestä

Mistä löysit perheen new yorkista :)? itse haaveilen aupair vuotta juuri new yorkissa ja tuntuu että sellaista perhettä on kovin vaikea löytää joka siellä asustaisi..Neuvoja:)?

Äänestä

Nykissä asuu yllättävän paljon suomalaisia/puoliksi suomalaisia perheitä, mutta se miten saat heihin yhteyttä on niinkuin sanoit aika vaikeaa. Järjestön kautta mentäessä se on tsäkästä kiinni, mistä sen perheen saa. Meitä aupaireja jo pelkästään Manhattanilla (Bronx, Brooklyn, Queens mukaanluettuna niin varmasti enemmän) oli noin 80, että kyllä niitä perheitä on. ;)

exnycaupair

Äänestä

Oon menossa Brooklyniin ja täysin amerikkalaiseen perheeseen. En oo menossa minkää järjestön kautta ja löysin perheen finaupair.com sivun kautta. Itekki voi ihan helposti löytää hyvän perheen jos vaa jaksaa vähän nähä vaivaa :) Ite en voi järjestön kautta menä koska oon menossa ainaki näin aluksi vaan reiluksi kahdeksi kuukaudeksi ja se ei onnistu järjestöjen kautta.
Pistäkää vaa kaikki mulle s-postia jos ootte menossa, ootte tällä hetkellä New Yorkissa tai ootte jo tullu pois ja teillä ois antaa jotain vinkkejä!

Äänestä

Oho tuo 80 luku kuulostaa aika suurelta! jospa mullekkin tuuri kävis ja löytäisin sieltä itselleni perheen. Olen suunnitellut lähteväni järjestön kautta, tiedättekö onko sieltä mahdollisuus saada puoliksi suomalaista perhettä vai pitääkö sellainen poimia itse ilman järjestöä?

Äänestä

Tiedän kaksi puoliksi suomalaista perhettä Manhattanilta, jotka hankkivat aupairin järjestön kautta. Hekin taitavat ensin etsiä aupairin netistä (aupairworld tms) ja sen jälkeen aupair liittyy järjestöön, eli ei etsi järjestön kautta.
Oma-aloitteinen saa olla ja aktiivisuus palkitaan.

Äänestä

Olisiko mahdollista jos antaisit perheiden sähköpostiosoitteen:o? olisin todella kiinnostunut!

Äänestä

En rupea jakamaan kenenkään yhteystietoja julkisella foorumilla. Tänne palstalle ovat esim joskus laittaneet ilmoituksensa, seuraile.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


aupairnewyork kirjoitti:

Oon siis lähössä tän kuun aikana new yorkiin au pairiksi, ja tahtosin tietää onko joku muuki lentämässä sinne tai on tällä hetkellä new yorkissa?
Tahtosin suomalaista seuraa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu