Miten saan rohkaistua itseni ja salille mars

82

Häpeen näitä makkaroitani ( 15 kg ) ylipainoo.. Joo tiedän että menen sinne kuntoilemaan mutta kuvittelen kait että joku töllää :/ Pois tämä ajatus, mut eiih..

8

167

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hempp@

      Ota kaveri mukaan ja menkää yhdessä naureskelemaan sille miten kökösti treeni alussa menee ja seuraavana päivänä sille kuinka joka paikkaa kolottaa.

      Lisäksi joillakin saleille on sellaisia aloittelijoille suunnattuja saliryhmä-juttuja, sellaiseen mukaan jos ei muuten; siellä taitaa saada opastusta kuinka tehdä liikkeitä / käyttää laitteita ja eiköhän siellä ole samanhenkistä porukkaa, joten ei niin helpolla tule tunnetta että kaikki töllää vain sua.

    • Kiva sali

      Ja (jos kaupungissa valinnan varaa) etsi kiva, "tavallisten ihmisten" sali. Usein kokeilukerta ilmainen, käy useammassa haistelemassa fiilistä. Parhaimmillaan ilmapiiri on kannustava ja positiivinen.

      Toisaalta ns. ammattilaissaleilla tyypit varmaan vasta itseensä keskittyykin, meidän tavallisten räpellyksiä kukaan tuskin katsoo!

      Rohkeutta vaan, jokainen kuntoilija on joskus ollut salilla ensimmäisen kerran. Mikset siis sinäkin.

    • äööääööä

      Kato vaa peilii, nii eiköhä tee mieli mennä sinne salille.

    • dsfhgsdfhsd

      Itse aloitin silloin kun painoin 90 kg. Pituutta mulla on 170cm. Eli aika rajusti oli ylipainoo.
      Ens alkuun lähti 10 kg hetkessä ja paino jäi pyörimään tuohon 80kg nurkille. Kehossa tapahtui kummia muutoksia :) ylävartalon lihakset kaikki tulivat näkyviin ja miestissit jäi melkein historiaan. Vielä on ihan vähän läskiä rintalihasten päällä. Vaikein paikka polttaa rasvaa on tuo alavatsan seutu. Vaikka kuinka teen niin sieltä se ei kunnolla pala. Rasva on kuitenkin lähteny palamaan vatsan yläosasta ja etenee pikku hiljaa kohti alavatsaa. Nyt näkyy jo ensimmäiset vatsalihaksetkin.

      Ja mitäs sitten jos ihmiset sua siellä töllää. Itselles sä sitä reeniä teet etkä kenellekkään muulle. Niin muakin on katsottu monet kerrat ja itsekin olen sortunut samaan. Varsinkin silloin jos salille on tullu joku todella kaunis nainen. Minkä sitä ihminen luonteelleen voi. ?

      Kun haluat saada painoo pois.
      niin paljon aerobista reeniä 4-5 kertaa /vko.
      ruokavalio kuntoon. Todella helppoa. Vaatii vaan itsekuria. Ja sitten se vedenjuonti on todella tärkeetä. Pakko juoda tasaisesti vettä päivän aikana. Vähintään kolme litraa.

      Ei muuta kun salille lompsis.

    • Poos

      Sehän on kunnioitettavaa, että olet alkanut välittämään itsestäsi. Luulenpa että aika moni miettii positiivisesti jos huomaa että olet alkanut liikumaan. Tuokilomäärä ei ole niin paha, ettetkö pääsisi siitä treenillä eroon, mutta jos salipuolta ajattelet pyydä kuntosalilta ohjausta eli että joku ksohjaja tekee sulle kunnon treenin. Pidä kuitenkin huolta siitä, että otat selvää ohjaajan koulutusesta, joillakin saleilla kun ohjelmia tekevät henkilöt, joilla ei ole ko koulutusta. Riittävästi painoja laitteisiin ja riittävän paljonmyös aerobista liikuntaa. Hyötylikuntaa ja myös ruokavalio syyniin. Pikkuhiljaa muutoksia, siitä se lähtee. Jos asut e:llä alkavalla paikkakunnalla, voisin jopa olla avuksi. Olen pt.

    • ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

      eikait sielä kukaan töllää ellet itse sitte rupee töllään! Ne keskittyy omiin treeneihin ei ne sen takia mee salille että ne aloittelijoita töllää päinvastoin ne voi jopa auttaa ja neuvoo tekeen liikkeet oikein!

    • 82

      Alotettu on, hyvä fiilis. 4 krt vk salia, 4 krt vk aerobista.. En tarvitse pt.tä. On ennestään kokemusta salista, mutta oli kynnys mennä sinne ku on ylipainoo.

    • yksyksyksd

      Ajattele miltä näytät kun pääset niistä makkaroista eroon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2215
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      833
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      800
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      746
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      517
      716
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      640
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      615
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      590
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe