Paras ystäväni oli nainen , ystävyys loppui kun seinään hänen alettua seurustelemaan vakituisesti toisen miehen kans . Tyhjää tilaa ei osaa oikein käyttää , mielessä pyörii vaan koko ajan että Miksi ?, tiedän että tyhmää ajatella nuin . Mutta tunteet häntä kohtaan ovat niin voimakkaat , hän sanoo vaan että ollaan vähän etäällä nyt ja myöhemmin . En vaan ymmärrä mitä se tarkoittaa , mustasukkaisuus on ottanut minusta vallan . Terapia auttaa kuiteski jonkin verran .
Miehen ja naisen välinen ystävyys katkeaa
mustis50
9490
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Noinhan tossa helposti käy kun seurustelun alkuhuuma on voimakkaimmillaan. Moni "unohtaa" jopa saman sukupuoliset kaverit.
Luonnollisesti vastakkaisen sukupuolen kohdalla on vielä monimutkaisempaa. Ei voi viettää liikaa aikaa, ettei uusi kumppani tule mustasukkaiseksi. Jos on jonkunlaista ihastumista ollut kaveriin aiemmin, niin yrittää etäännyttää niitä tunteita. Ja jos tuntuu, että se kaveri oli vähän ihastunut, niin tehtävä selväksi, että se uusi mies on tärkeämpi.
Joskus se tilanne sitten taas paranee, kun alkuhäslinki on ohi ja uusi parisuhde vakiintunut. Omassa elämässä tosin enempi niitä ihmissuhteita (sekä miehiä että naisia), jotka ovat pysyneet etäisinä lopullisesti toisen osapuolen alettua seurustelemaan.
Ei sille oikeen itse hirveästi voi tehdä. Yritä kysellä seuraa aina toisinaan, mutta älä ole liian takertuva, ettei toinen ahdistu. Ja jos alkaa vaikuttaa pidemmän ajan päästä, ettei häntä vaan kertakaikkiaan kiinnosta, niin ei siinä sit auta kun ettiä uusia ystäviä ja kavereita. Ei sitä toista kuitenkaan voi pakottaa viettämään aikaa kanssasi, vaikka sitä itse haluaisitkin.
Enpä usko, että olisit yhtään onnellisempi jos kaverisi kävisi kertoilemassa sulle yhtenään kuinka ihanaa heillä nyt on vastarakastuneina.
On aika keksiä jotain uutta omaankin elämään, sillä tavalla sitä ystävää ei jatkuvasti kaipaa.
Se on yhdenlaista riippuvuutta sekin jos ei osaa tehdä enää mitään ilman parasta kaveriaan. Jokainen kuitenkin elää omaa elämäänsä juuri niin kuin haluaa, joten haluatko sinä nyt jumiutua mustasukkaisuuteen? Tuskin vaan. Ei sellainen ole vapaata, onnellista elämää, vaan roikkumista toisessa ihmisessä ja elämistä hänen ehdoillaan.
Se vaan on karu fakta että puoliso menee kavereitten edelle.
Ymmärtäisin ehkä sinua jotenkin jos olisit nainen.
Niinkun 18 17 sanoikin Yritä kysellä seuraa aina toisinaan, mutta älä ole liian takertuva, ettei toinen ahdistu.
Mutta jos kaikki yhteydenpito aloitteet tulee aina sinun puolelta eikä hän tee niitä kertaakaan niin unohda hänet pikkuhiljaa...
Odota 1-2 ja laita vaikka viestiä miten mene jne jne..
Et voi vaikuttaa toisen ihmisen vapaaseen tahtoon ja älä ole mustasukkainen.
Kiitokset hyvistä vinkeistä , olenkin jo yrittänyt ja tehnytkin uusia tuttavuuksia . Viestejä olen ex ystävälle kirjoitellut ja nähnytkin jonku kerran . Täytyy vaan koittaa jaksaa , alkoholia kuluu normaalia enemmän , se kuiteski rentoutta ees vähän . Tiedän että siinä on vaaransa , mutta ei voi mitään .
Etsi jokin uusi harrastus, ettei alkoholia menisi niin paljon, ja ehkäpä harrastuksen parista löytyy joku uusi tuttavuuskin.
Olen alkanut harrastaan musiikkia uudelleen , rumpujen soittoa . Suuri apu ollut , elämä sai uuden suunnan . Exää ei tarvi koko ajan ajatella , köysi alkaa säie säikeeltä katketa . Kaveritkin sanovat että näkyy jo päällepäin sinun piristyminen , tulee vielä takapakkiakin , mutta uskon pääseväni siitä yli . Alkoholia kyllä kuluu , täytyy keskittyä sen kurissa pitämiseen . Annan kuiteski itelle aikaa , kiire ei ole enää mihinkään .
Ex ystäväni oli narsisti , nyt olen sen huomannut kun olen perehtynyt asiaan tarkemmin . Loukkaava /ärsyttävä ja jatkuva nalkuttaminen saivat minut suuttumaan ja sanomaan / tekemään kaikkea harkitsematonta . On alkanut tuntuun siltä että hän halusikin päästä minusta eroon . Etäällä oleminen on vaan pelkkää sanahelinää joka ei tarkoita yhtään mitään . Kerran kun kerroin tunteistani häntä kohtaan , vastaus oli IHMISELÄMÄÄN RIITTÄÄ KUN SELVIYDYTÄÄN . Aivan käsittämätöntä soopaa , narsistin uhrina ei onneksi tarvi enää olla .
Tornion miehet varokaa , tumma nainen saalistaa . Kuvataiteilija sanoo olevansa , osaa vedättää . Ottaa kaiken , mitään et saa . Hyi helvetti , narsistilla on jo uusi uhri .
Ette ole olleet vain ystäviä. Itsellä on myös miesystäviä, mutta pidän sen rajan että jos jommalla kummalla alkaa tulla ihastusken tunteita niin ystävyys saa lakata tai sitten on puhe jo seurustelusta. Jos on ihastunut ystäväänsä niin on kova paikka jos tuo toinen joka ei ollut kuin vain ystävätunteella mukana löytääkin ihatuksen niin on ymmärrettävää että ystävyys on pakko lopettaa. Ei ylleensä seurustelukumppani pidä, jos on hyvin läheisiä tosita sukupuolta olevia ystäviä. Luulevat että ne joitakin varapoika- tai tyttökevereita.
Sinä olet ihastunut mutta hän oli vain ystävä.