Vuosilomien vanhentuminen

safffsdf

Hei

Muistaakseni pitämättömät vuosilomat vanhentuvat ja toisaalta olen kyllä kuullut että pitämättömät vuosilomat eivät vanhene vaan siirtyy seuraavalle vuodelle. Miten on asian laita koska minulla on vielä 1 VL ja vuosilomien ansaintajakso päättyy maaliskuun lopussa.

4

4158

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pakkosaada

      Vuosilomat ei voi vanheta, koska työnantajan on pakko antaa vuosilomat vuosilomalain mukaan. Pääsääntöisesti vuosiloman kesälomaosa pidetään lomakautena 2.5.-30.9. ja talviloma sen jälkeen ennen seuraavaa vappua. Työntekijän kanssa voi sopia vuosiloman antamisen lomakauden ulkopuolella, mutta jos en väärin muista, niin kaikki lomat pitää pitää pois ennen seuraavan vuoden vappua. Osan vuosilomasta voi myös säästää. Siitäkin on selvät säännöt vuosilomalaissa. Kysele tarkemmin luottamusmieheltä, palkanlaskijalta tai liitosta tai lue www.vuosilomaopas.fi

    • 21

      Siinä mielessä vuosilomat vanhenevat, ettei työnantajan maksukyvyttömyystilanteessa palkkaturva korvaa niitä, jos ne on jätetty pitämättä säädettynä aikana (24 pv kesällä lomakautena, loput vappuun mennessä).

      Kesäloma vanhenee palkkaturvamielessä siis jo samana vuonna syyskuun lopussa!

      • ..............

        Niin, pitämättömät lomat ja se on sitten työntekijän oma vika jos ei pidä lomiaan. Jos luulee olevansa se korvaamaton työntekijä, niin voi kokeilla vanhaa sormi vesilasiin-temppua.


    • vl?

      Jos tuo 1 VL tarkoittaa, että sinulla on yksi vuosilomapäivä pitämättä 31.3.2011 päättyneeltä lomanmääräytymisvuodelta, niin no problem. Ne lomat pitää lain mukaan pitää pois ennen vappua 2012. Mietit siis, milloin ennen vappua haluaisit sen pitää ja menet ehdottamaan pomolle, että määrää sinulle vuosilomapäivän ko. päiväksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      86
      2483
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1435
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      81
      1321
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      11
      1192
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      905
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      890
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      763
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      101
      750
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      30
      743
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      696
    Aihe