Keihäänheitto

kiinnostunut

Onko Oulussa mahdollista harrastaa keihäänheittoa? Ja kannattaako edes ajatella aloittamista, jos ikää on jo 17,5-vuotta.

13

1819

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dfdgfgfg

      aika myöhästä

    • AP

      Kiitos vastauksesta! En taida sitten aloittaakkaan, jos se on niin vaikea laji opittavaksi näin vanhana. Ja Oulussa ei muutenkaan taida olla kyseisen lajin harrastamis mahdollisuutta. :)

    • dfdgfgfg

      mutta jos löytyy samallainen käsi kun seppo rädyllä niin kannatta

    • Lars Koistinen

      Uusi harrastus kannattaa aina aloittaa - etenkin jos on vähänkin lahjoja (eli harjoittelematta liipaiset sellaiset 40 m). Ja vaikka lahjat ei maajoukkueeseen riittäisikään niin voit satsata vaikka veteraanisarjoihin kun ikää tulee - veteraanien mm. kisoissa miehet 95 v. otti suomi keihäässä kaksoisvoiton !!!(tosin ei siellä muita siinä sarjassa ollutkaan..) Kipinkapin urheiluseuraan liittymään!!! Tosin on niitä monipuolisempia ja kropalle terveellisempiäkin lajaja kuin keihäänheitto !!

    • Aloittihan Tom Petranoffkin keihään vasta 19v ikäisenä. Ja ihan kivastihan se sitten heitti. Harmi vaan että et asu 200km pohjoisemmassa. Täällä rovaniemellä etsitään innokkaita ja lahjakkaita nuoria heittäjiksi.

      • Tervpola

        Mie asun Rovaniemen etelänaapurikunnassa ja kiinnostas aloittaa keihäänheitto mutta kun en tiiä yhtään että mitä pitäis tehdä.


      • Slashing
        Tervpola kirjoitti:

        Mie asun Rovaniemen etelänaapurikunnassa ja kiinnostas aloittaa keihäänheitto mutta kun en tiiä yhtään että mitä pitäis tehdä.

        No kannattaa ens alkuun ostaa harjottelukeihäs (paino iästä riippuen väliltä 400g-800g) ja jos ei oma piha riitä/ei oo pihaa niin mennä johki pellolle tai yleisurheilu kentälle viskomaan. Voit myös vääntää itte kepukan, mut ei kyllä tuu olee niin hyvä. Ihan mikä vaan suora ja tarpeeks paksu käteen sopiva kepukka käy alkuun josset raaski vielä kunnon keihästä ostaa. Kannattaa sit lisätä painoa etupäähän tarpeeksi (esim. teipillä) ja sit laittaa vähän edemmäs keihään keskeltä jotain karkeeta teippiä tai jotain, joka tapauksessa niin että saat siihen paikan mistä ottaa kiinni. Toi itsenäiseen treeniin. Seuraan kannattaa myös mennä niin saat valmennusta.

        Tuolta saat sit tekniikaan ynnä muuhun ohjeita: http://www.keihaskarnevaalit.com/index.php?option=com_content&task=view&id=51&Itemid=68


    • alota vaan

      "Ja kannattaako edes ajatella aloittamista, jos ikää on jo 17,5-vuotta."

      No riippuu mihin aiot tähdätä...
      Omaksi iloksihan voi heitellä vaikka kasikymppisenä, sitten johonkin paikallisiin kilpailuihinkin on ihan mahdollista päästä, isompiin kilpailuihin tarvitaankin sitten jo kovempaa harjoittelua tuon ikäiseltä ja huipputaso nyt on käytännössä mahdoton, kuten varmaan tiedätkin.

      Mutta totta kai kannattaa alottaa jos tykkäät kepin heittelystä, eihän siinä mitään häviä!

    • Hommpppeli

      Ei kannata
      Oulussa ei löydy rahaa

    • gdgegegegfegfe

      Voi vittu. Keihäänheittoa voi harrastaa kun menee ostamaan sen keihään ja sitten heittämään sitä. Katso vaikka ypoutubesta tekniikkavideoita ja punttitreenejä.

    • keppiä

      Haha nyt on kyllä kunnon "ikäsokeus" päällä, 17vuotiaalla on vielä täydet mahdollisuudet ihan mihin vain. Valitettavasti nuorena luulin itsekkin asian olevan näin ja jätin harjoittelun. Tuossa on 12 vuotta aikaa kehittyä peak kuntoon, kun siihen riittäisi kevyesti 10 vuottakin. Muistatkos kenties erästä Oululaista sankaria joka aloitti keihään vasta 25 paremmalla puolen?

    • urheillakko

      Vastauksen voi tietää vain sinä itse

    • hehehshshhsahsha

      Ei. Mutta käteenvetoa voi puskissa harrastaa. Seydou kerto nii.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      309
      5554
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      74
      5109
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      48
      4186
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      52
      3861
    5. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      43
      3524
    6. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      89
      3153
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      75
      3031
    8. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      42
      2207
    9. Voitko sanoa jotain

      Hellää?
      Ikävä
      49
      2148
    10. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      27
      2098
    Aihe