http://www.hs.fi/ulkomaat/K%C3%B6yh%C3%A4 espanjalaiskyl%C3%A4 kuittaa velkansa kannabiksen kasvatuksella/a1305557208753
Joidenkin lähteiden mukaan huumekauppa on jossakin 5 suurimman joukossa. Luulis et Kreikan ongelmakin saadaan nopeasti hoidettua - ainakin ilmasto sopii. Sopinee myös VAPAAN kaupan ideologiaan.
Kysymys: jos Matilla on asuntolainaa 82 000 euroa (korko 1,8%, laina-aika 17v) ja yhtiövastike 282 euroa. Paljonko asunnon pinta-alasta pitää varata kannabiksen viljelylle, jotta hän voi maksaa lainanlyhennykset kannabiksesta saaduilla myyntituotoilla?
Joidenkin lähteiden mukaan huumekauppa on jossakin 5 suurimman joukossa. Luulis et Kreikan ongelmakin saadaan nopeasti hoidettua - ainakin ilmasto sopii. Sopinee myös VAPAAN kaupan ideologiaan.
Kysymys: jos Matilla on asuntolainaa 82 000 euroa (korko 1,8%, laina-aika 17v) ja yhtiövastike 282 euroa. Paljonko asunnon pinta-alasta pitää varata kannabiksen viljelylle, jotta hän voi maksaa lainanlyhennykset kannabiksesta saaduilla myyntituotoilla?
Vastaukset 36
Vanhimmat
tyhmä lainaa oli se ottoa tai antoa. naisille ei kannata lainata mitään.
Joo - kerran yks naapuri pyys levinjauhetta lainaksi, jotta sais kakun juhlia varten valmiiksi. En lainannu. Olivat ilman kakkua. Mulle tuli hyvä mieli - kakku lihottaa.
Arvelisin, että asunnon pinta-ala ei riitä, vaan pilven kasvatukseen on valjastettava myös rappukäytävän tasanne ja ainakin yksi naapurin makuuhuone.
Sä mitään pisteitä saa - jätkä on matematiikan kokeessa ja antaa tollasen summittaisen vastauksen. Mä ymmärrän et yli 100% menevät vastaukset saa kokemattoman epäilemään kykyjään - ota Neuvostoliiton vaalilaskijoista mallia 107% on ihan hyvä vastaus.
asunnon pinta-alaa ei ole kerrottu. Vai haluatko sen prosentteina? Eihän siinä olisi mitään järkeä
Siis heti käydään urputtamassa et kyssärissä on vikaa kun ei osata. Vastaat prossia jos kysytään prossia - ja pisteet tulee oikeesta laskentatavasta. Muista välivaiheet.
no helvetti kai sillä jotain väliä on, onko kyseessä 35 neliön vai 135 neliön asunto. Mutta voin minä laskeakin. En tiedä kauanko siihen menee, ei ole asuntolainaa eikä oikein muutakaan lainaa enkä ole tottunut.
Siis mikä se kysymys oli?
pyllynreikulisi tuoksahtaa :)
ihan hyvää insinöörihuumoria. Koko laskuhan on ihan pielessä jo lähtökohtaisesti, mutta miten oletkin saanut sen noin älyttömäksi?
Tästä puuttuu se tieto, paljonko nettoaa kannibisviljelmäneliöltä/kk, eikä tätä ole annetuilla tiedoilla mahdollista laskea. Jos asunto on kovin pieni, voi olla että Matti joutuu viljelemään asuntonsa pinta-alasta yli 100 prosenttia saadakseen lyhennykset maksetuiksi.
Vaan eipä sillä, ihan yhtä päättömään logiikkaan tuntuu monen muunkin talous perustuvan.
eikun katoppas. Onhan tuossa linkissä se ala/netto. Siis alanko mä nyt ihan oikeasti laskemaan tätä?
Laske ihmeessä. Hintaa ei vain ole missään.
no minä oon nyt nopeasti laskenut sen. Saattoi tulla virhe, kun en tarkistellut. Näyttää kuitenkin siltä, että Matti tarvitsee asunnon, jossa on melkein 1400 neliötä.
Jos siis verrataan suoraan siihen, Espanjassa saavat 150 000 neliömetrillä 54 167 e/kk. Kun Matin lainanlyhennys on noin viitisen sataa (et ilmoittanut marginaalia), Matti tarvitsee vajaat 1400 neliötä tienatakseen euroja per neliö samassa suhteessa kuin espanjalaiset.
vastaus: yli 100 prosenttia
onpas. Espanjalaisilla on käytössään 15 hehtaaria eli 150 000 neliömetriä. Siitä he saavat kahdessa vuodessa 1,3 miljoona eli vuodessa 650 000 eli kuukaudessa 54 167 euroa.
En ottanut huomioon maksua, jonka he maksavat kannibisyhdistykselle. Sen voisi kyllä ottaa. En myöskään ottanut huomioon Matin yhtiövastiketta, mutta sitä ei kysytty. Kysyttiin lainanlyhennystä.
Sitten tein suoraan verrannollisesti: 150000 m2 x
_______________ = __________
54 167 e/kk 494/kk
ja saadaan tulokseksi, että Matilla pitää olla reippaasti yli tuhat neliötä. Lainan suuruudesta tai pikemminkin pienuudesta (suhteessa asunnon kokoon) oletan, että asunto ei ole kovin suuri. Siispä vastaus on yli sata prosenttia.
Ja kertaakaan en ole lukuja tarkistanut, joten kaikki saattaa olla päin helvettiä.
Kaikki on päin helvettiä. Espanjalaisethan see sen 54k maan _vuokrasta_- eivät itse tuotteesta, kun taas Matin pitäisi itse kasvattaa paska, myydä se, olla jäämättä kiinni tai tulematta ryöstetyksi saatika kusetetuksi ja sen jälkeen korjata kosteus- ja homevauriot. Jos taas jää poliisille kiinni, niin siinä menee vapauden ohella kämppäkin alta.
Mä sain n. 1300 neliötä, mut toi oli riittävän lähellä - saat 5/6 p.
Saivartelijat jätetään luokalle. Koulun tehtävänä on opettaa oppilaille kykyä ratkaista ongelmia joita todellisessa elämässä ei voi tulla vastaan.
Niinjoo. No sit Matti etsii netistä rikkaan naisen, joka elättää Matin.
Toi oli kyl tosi epärealistista - mut ei riittävän matemaattinen. Mä annan 1 p hyvästä yrityksestä.
tarkka ala on 1368 neliötä. Marginaalina minulla oli 0,7 %.
Riippuu lainanlyhennystavasta.
Laski-Lisko laskee Coca-pensaan tuottavuuden
Katetuotosta jää nni, että vaikka Lisko laskisi sukkahousuihin
Matti voi asua kukkarossa.
Ehdotan miten eurooppalaiset veronmaksajat voidaan vapauttaa maataloustukien maksamisesta. Kielletään ruuan tuonti eurooppaan sekä ruuan kasvatus kaupalliseen käyttöön yhtä ankarasti kuin kannabiksenkin. Uskon että ruuan kasvatuksesta tulee tällä keinolla hyvin nopeasti kannattavaa bisnestä ilman tukia.
Tää oli hyvä - kriminalisoidaan ruoka. Matti voi kasvattaa makkarissa porkkanoita ja silti jää tilaa asumiseen.
minä ehdotin buddylle, että laittaa vanhan sohvansa matokompostiksi. Vai itsekö se siitä haaveili.
Paa jauhomatoja ja myy karppaajille - tai kuntosalille. Tekaiset vielä komeen artikkelin jossa todetaan että just jauhomadoista saatu protsku kasvattaa haukkaria muita enempi.
syön jauhomadot itse !1!11!!
Matin kannattaisi väsätä muuntohuumeita ja kaupata niitä porvariskakaroille.
Niin Matin kannattaisi unohtaa lainan lyhennykset ja perustaa jotain kannattavampaa saaduilla myyntituloilla.
Eli osa kämpästä labraksi - mitä tollasen perustaminen maksaa eli paljonko Matti tarvitsee lisälainaa?
Tai myydä kämppä ja muuttaa vuokralle landelle esim.
Muutama satku riittää, toisin kuin viljelyn perustaminen lamppuineen,siemineen, lannoiteineen sähkölaskuineen jne.
Joo - pitää ottaa huomioon maantieteelliset rajoitteet eikä vaan imitoida välimeren tapoja. Olisko tässä Suomen uusi Nokia - Aikon 2110 bilehuumeiden ykkönen.
3qeTWAYOIROE9W8Q7fdhjtkuyiretrshbnhnty
adshjgkhjlhgbf
§12345678980dfghjk 098765432
Myyntipaikkakunnasta, kasvatuksen tehokkuudesta ja lopputuotteen laadusta riippuen, kulujen jälkeen, tienaa siinä 750-1500e/kk/neliö, jopa enemmänkin.
Tosta maalaisjärjellä laskien Matille riittää viljelyalaksi semmonen 2 neliöö varsin hyvin, mikä taasen on menettelee jopa opiskelijan yksiössä Sörkassa. Ei ole mitenkään tavatonta että kylppärin vanhasta kylpyammeesta löytyykin kukkapenkki.