Minkä ratkaisun olette keksineet juomapullon kuljettamiseen lenkeillä? Olen kokeillut vyölaukkua, juomapullotelinettä selässä ja pullon kantamista kädessä, mutta kaikki tuntuvat enemmän tai vähemmän hankalilta? Jospa tässä helteetkin pikkuhiljaa alkavat, niin olisi tarpeen ottaa taas juotavaa mukaan lenkille. Miten toimivat juoksuun tarkoitetut juomavyöt, joissa paikka muutamalle pienelle pullolle?
Juomapullo
tinttu
148475
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Pikkupullovyö johon tulee 4-5 muovipulloa on mun mielestä todella mukava käytössä. Vesimäärä riittää pitkällekin lenkille ja jakaantuu tasaisesti joka puolelle lantiota. Kun ne pullot on pehmeää solumuovia ja tiiviitä muista pestä huolellisesti heti lenkin jälkeen jos laitat sisään muutakin kuin vettä. Mulla pääs pari pulloa homehtumaan helteillä (heh, luonnollisesti ei tänä kesänä) kun en muistanut mehunjämistä heti huuhdella..
Joo ei oo tänä kesänä tarvinnu ku työntää kieli ulos juostessa, siinä on nestevajeet korjaantunnu. =DD
Dexalin (http://www.dexal.fi/page.aspx?SectionId=1682) juomavyö on hyvä ja käytännöllinen kerrotusta syystä.
Varmaan juomapullovyö on paras ratkaisu ongelmaan. Tosin ihmettelen, mihin niitä isoja pulloja tarvitaan. Juoksin itse eilen n1,5 tuntia ilman tankkausta kevyellä temmolla ja hyvin meni. Toki tankkaus parantaa suoritusta pitkällä matkalla, mutta itse en kanna juomaa mukana kympin lenkillä edes kesällä.
Èilenkin tuli pari henkilöä vastaan isojen pullojen kanssa-pullot kädessä. Kertokaan, mitä etua saadaan jumalattomasta juomisesta pienillä lenkeillä?
NO, jokainen taaplaa tyylillään ja ei tietenkään veden juominen ole pahasta. Taitaa tää pullojen kanniskelu olla muotia.
Ihmettelen myös pullojen kantamista, itse en kanna koskaan juomia juostessa. ennen lenkkiä kun laittaa 0,5-1 litraa vatsalaukkuun, niin ei tartte kantaa mitään. Vatsa oppii ottamaan litrankin vastaan kun vähä treenaa. Ja juoda ehtii kotona lenkin jälkeen. Jos tekee jonkun 2 tunnin pintaan olevan treenin, niin aina matkalta löytyy jotain vesihanoja, urheilupuistojen vessat, bensa-asemat, jne
mutta kukin tyylillään, jos pullon kantaminen tuo iloa ja innostaa pitkään lenkkiin , niin kantakaa vaan ilolla.
Juomapullon kanssa juokseminen vie minunkin juoksunautinnosta osansa, mutta pitkillä lenkeillä ja varsinkin kesähelteillä (mistä tänä kesänä ei ole toistaiseksi tarvinut kärsiä) järkevä juominen puolestaan lisää nautintoa. Maratonharjoittelussani käytin repun näköistä letkulla varustettua juomapussia ja totesin sen varsin toimivaksi pitkillä lenkeillä. Reppu on aika litteä, eikä haittaa juoksemista. Käyhän se varmasti lyhyemmillekin lenkeille. Itse juoksen mieluummin repun kanssa kuin pullo kädessä. Tuollainen reppu maksaa kyllä varmaan huomattavasti enemmän kuin muovipullo, mutta on varmasti sen arvoinen, jos kaipaat juomista mukaasi.
...niin tuo on kyllä aivan totta. En mäkään alle puolentoista tunnin lenkeille laita juomavyötä. Mutta niinkuin totesit jos pullon kantaminen motivoi lenkille niin parempi tietysti niinpäin kun ettei lähtisi ollenkaan.
En minäkään tuota juomavyötä pahimpia helteitä lukuunottamatta mukana kanna tuollaisilla 1½ tunnin pikkulenkeillä. Mutta kun mennään kahden tai kolmen tunnin lenkille, niin juomaa on pakko pitää mukana tai sitten tankkauspisteet on oltava matkan varrella.
mullon 1-vuotias aina mukana lenkeillä juoksurattaissa, siellä pussissa menee mukana vaikka puolet valtakunnasta ;)
Hyvä, että juomapullon kuljettamisesta keskustellaan, koska olen itsekin pohtinut tätä syvällisesti. Olen kokeillut monien edellä kehumaa juomavyötä, mutta en pidä sitä kovin hyvänä, koska nestemäärä jää pieneksi.
Sen sijaan omat variaationi ovat seuraavat:
- Puolen litran vesipullo kädessä. Toimii ihan hyvin, kun siihen tottuu, ja tällä vesimäärällä juoksee parinkympin lenkin mukavasti.
- Selän puolelle tuleva pyöräilijöiden vyöpullo. Juomavyötä paremmaksi olen havainnut tällaisen kai lähinnä pyöräilijöille tarkoitetun tukevamman vyön ja siihen liitettävän noin litran pullon. Tuntuu oudolta aluksi, mutta sen kanssa kyllä meno alkaa sujua eikä sitä hetken päästä huomaa.
- Auton hyötykäyttö. Kolmas vaihtoehto on täyttää auto vesipulloilla ja ajaa se sopivaan lenkkien risteyskohtaan, josta käydään hakemassa täydennystä. Huono puoli on se, että sitten pitäisi löytyä myös suihku pysäköintipaikan vierestä.
Tässä oma analyysini.
Tuohon Dexalin juomavyöhön muuten mahtuu reilut puoli litraa juotavaa... Ja sen lisäksi siinä on se etu, että pulloissa voi olla eri nesteitä. Esim. kahdessa urheilujuomaa ja kolmessa vettä. Tässä viikolla näin yhden kaverin juoksemassa lirtan pullo kourassaan. Sen luulisi jo olevan hankala kannettava...
Mitä muuten tuolla suihkulla parkkipaikan vieressä meinasit? Autoonhan voi ottaa kuivat varusteet ja ajaa ne vaihdettuaan kotiin suihkuun... Noin minä aina teen, kun käyn lenkillä sillä aikaa, kun poika on futisharkoissa (ja minä kuskina).
..Ylästön asukkeja ?
olen :)
Jos lenkki on sen muotoinen että tekee monta kierrosta tai päätyy samaan kohtaan pari kertaa niin sinne voi laittaa pullon odottamaan. Lenkin alussa voi piilottaa pulloa vaikka kiven taakse.