Äsken suoritetussa kaistalentolaskennassa löytyi Muonion alueelta 8 (kahdeksan) hirveä. Jo viime syksyn nihkeä saalismäärä antoi vihjeen huonosta kannasta.
Ja onhan tuo Ruotsin rajala oleva poroaita uusittu ja korotettu...
Katastrofi, sanoisin.
Kumpi voittaa, suruton ahneus vai riistaväen järki.
Ja onhan tuo Ruotsin rajala oleva poroaita uusittu ja korotettu...
Katastrofi, sanoisin.
Kumpi voittaa, suruton ahneus vai riistaväen järki.
Vastaukset 17
Vanhimmat
no voi paska! sinne meni sitte ens syksyn hirvestys reissut...lupia varmaan tule ko 1 per seura
HÖPÖ HÖPÖ HÖPÖ!
hirvet vaeltavat. varma huhu kertoo että kiirunasta on tulossa suuri invaasio suomea ja erityisesti muonion aluetta kohti.
Hirviä on kyllä ihan nokko ja kunnolla lupia vaan, ei ne ampumalla lopu.
Minäkin olen tällä,linjalla
Minäkin olen tällä,linjalla
Kyllä ne vain ampumalla loppu sota-aikanaki. Ei niitä ansoila pyyvetty.
Miettikääpä vähä mihin hirvi kuolee
Hyvä ahneet tappajat. Eiku lisää lupia.
Toivottavasti Ruotsalaiset pitää poroaitat kiinni ja korkeanna.
pmum ja pokss ,kaattu taaas.
Niitäpä tullee syksyllä aina muualta lissää, ei tarvihe turhia säästellä, jos kerta uus pakkanenki, niin sinne se hirvi kannattaa laittaa.
Onhan tuo poronliha parempaa kuin Hirvi. En ole hirveä ampunu 8 vuoteen. Metsässä voi kävellä vaikka marjoja poimien, vaimon kanssa voi kokeilla kaikkea kivaa, me tutustuimme näihin lisääntymispuuhiin ihan sammal-kanervikossa keskellä kuusikkoa.
Äijäseura toki pikkupäissään on kiva paskanpuhumiseen, sosiaalista kanssakäymistä sekin on. Mutta pittää lähteä mettäretken sijaan vaikka kalastamaan tuonne käsivarteen tai ruottin puolelle. Kyllä sitä raatiseuraa löytyy muutenkin. Ja poronliha ei muuten paljoa maksa. Minä en viime syksynä ulkoiluttanut isompaa asetta kertaakaan, kaikki liha haettiin kaupasta.
Täälä ole ollu koskaan talvela montaa hirveä,Muonio on kesä ja syyslaijun aluetta.Täysin pösilöitten hommaa haaskata rahhaa lentolaskenthaan tähän aikhaan vuesta.
Aita on kunnossa en hirvenpyyntiä ja aitoja ei auvota.Ruotsissa on hieno pyytää.
Jos hirvikanta tippuu,niin seurat uusiksi.
Pitkänlaiset oli kaistojen välit lennolla, satuin seuraamaan...kyllä sinne hirviä jäi näkemättä...tietohirviä jo monen monia....Oliskhan sillekki rahalle ollut parempaa käyttöä yhistyksessä?
Saksalainen turistiseurue ihmetteli miksi Suomessa kaikilla juopuneilla on punanen lakki ja melko useella turvaliivi