Hei kaikki rintaleikkauksen kokeneet ihmiset ja muut! Olen varannut konsultaatioajan ensi kuulle ja opiskelen asioita etukäteen.
Tänään olen lukenut näiltä palstoilta juttua, että ihmisillä on mennyt uusintaleikkauksiin n.15000eur tmv. ja katuneet operaatioita tavalla tai toisella. Pohdin tänä päivänä mastopeksian ja leikkauksen kanssa, missä on mastopeksian lisäksi proteesien laitto. Ilmeisesti rasvansiirrossa on niitä todennäköisyyksiä paljn ettei ne siirretyt rasvat jää sinne rintataskuun(minne nyt ne lie laitetaankin) ja jäljelle jää rasvanottopaikkaan koloja ja löysää nahkaa. Implantin laitossa on se riski et kapseloituu mutta toisaalta ilmotettu sairaala kl sivuilla et proteesien sekä rintataskun huuhtelu liuoksella edesauttaa kapseloitumisen ehkäisemisessä.
Kallis ensioperaatio tulossa elokuussa(alustava varaus olemassa) ja en haluaisi kuvitella, että joutuisin uusimaan leikkauksen n.5 -10 vuoden päästä. Pitäisi siten kituuttaa leikkauksen jälkeen säästäen rahaa uusintaleikkaukseen. Tästä syntyikin sitten kysymys et onko Asko Salmi tehnyt Jyväskylässä teille naisille täydelliset rinnat pelkällä mastopeksialla? Oletteko tyytyväisiä?
(Itse olen imettänyt 2 lasta, jojopainotellut, lievää tubularismia rinnoissa ollut, epäsymmetriaa)
Tänään olen lukenut näiltä palstoilta juttua, että ihmisillä on mennyt uusintaleikkauksiin n.15000eur tmv. ja katuneet operaatioita tavalla tai toisella. Pohdin tänä päivänä mastopeksian ja leikkauksen kanssa, missä on mastopeksian lisäksi proteesien laitto. Ilmeisesti rasvansiirrossa on niitä todennäköisyyksiä paljn ettei ne siirretyt rasvat jää sinne rintataskuun(minne nyt ne lie laitetaankin) ja jäljelle jää rasvanottopaikkaan koloja ja löysää nahkaa. Implantin laitossa on se riski et kapseloituu mutta toisaalta ilmotettu sairaala kl sivuilla et proteesien sekä rintataskun huuhtelu liuoksella edesauttaa kapseloitumisen ehkäisemisessä.
Kallis ensioperaatio tulossa elokuussa(alustava varaus olemassa) ja en haluaisi kuvitella, että joutuisin uusimaan leikkauksen n.5 -10 vuoden päästä. Pitäisi siten kituuttaa leikkauksen jälkeen säästäen rahaa uusintaleikkaukseen. Tästä syntyikin sitten kysymys et onko Asko Salmi tehnyt Jyväskylässä teille naisille täydelliset rinnat pelkällä mastopeksialla? Oletteko tyytyväisiä?
(Itse olen imettänyt 2 lasta, jojopainotellut, lievää tubularismia rinnoissa ollut, epäsymmetriaa)
Vastaukset 18
Vanhimmat
Hei,mulla kokemus oulusta,laitettiin implantit ja kohotus.Ajattelin että jos jotain ongelmia tulee implantin kans,jää ainakin kohotus :) ja kun on niin lähellä kirurgi on jotenkin turvallisempi olo.Käy nyt ainakin konsultaatiossa,saat tarjouksen.
Ps: oulussa ainakin 2vkon ja 2kk:n kontrollit kuuluvat leikkaauksen hintaan.
Mikä sun kuppikoko on nyt? Jos on yhtään omaa kudosta niin mastopeksialla voi saada hyvinkin nätin tuloksen. Itselläni tehtiin pelkkä mastopeksia KL Helsingissä ja olen tosi tyytyväinen tulokseen! Roikkuva tyhjä B75 muuttui terhakkaaksi kauniiksi pariksi rintoja menettämättä yhtään kokoa- itse asiassa vaikka liivikoko on sama ne näyttää nyt isommilta kun ovat nuorekkaan pyöreät eikä tyhjän näköiset nahkapussit. Tekijä ei tosin ollut Salmi vaan Hilkka Peltoniemi. Suosittelen!
No Oulussa se hinta ois mastopeksia ja augmentaatio yhdessä 8200, kun taas Jyväskylässä 4920 implanttien hinta. :/ Tosin vielä uupuu saattaja leikkausppäiville. Mun liivikoko on nyt D80. Onkohan Hilkka Peltoniemi sitten parempi tekeen mitä Asko Salmi.. Asko on varmaan ihan ok. Kuitenki monta vuotta alalla ollut.
Asko Salmi on enemmän pelkkä implanttienlaittaja, Hilkka Peltoniemi todellinen rintakirurgian osaaja! Varmasti mastopeksiassa Peltoniemi parempi valinta.
Jos kuppikoko on jo D, on aika järjetöntä laittaa siihen lisäksi implantteja. Miksi sulle ei riittäisi D-kupin luomut, jotka taitava rintakirurgi on muotoillut kauniiksi?
Toki riittäisi. Pidän vain vaihtoehdot auki ja tutkailen. Mieluusti haluisin volyymia terhakkuuden päälle. Myös pohdituttaa nännin alle jäävän alueen koko et onko se vaan typistetty eikä täysin pyöreähkö.. Et oisko sitten paremman näköinen 'kiinteempi' muoto implanttien kanssa. dijhgv: ootko itse käynyt Hilkalla? Oon aikaisemminkin törmännyt tähän kommenttiin Askosta ja Hilkasta. Helsingissä hitna tais olla kalliimpi ja hotellit myös. Häätyy pohtia, sumplia joka kannalta. Hm...
Tutkailla aina voi. Jos olisin sinä, en missään nimessä ottaisi proteeseja, jos entinen koko on jo D. Proteeseilla ei tule kun ongelmia ennenpitkään. ( henkiset, fyysiset, sosiaaliset jne.)
Kun rinnat kohotetaan, ne ovat heti kauniimmat ja eivät ala niin pian roikkua kuin joku isompi, painavampi silikonirinta.
Nyt järki käteen hyvä Mamma!
Niin, Jos olisin valitsemassa noiden mies/nainen välillä, niin ehdottomasti menisin Peltoniemelle.
CV:tä piti kävästä lukaseen ihan senki takia, kun n.1400 eur hintaeroo. Askolla pitkä kokemus ansioluettelon puolesta ja hinta edullisempi, Hilkkaa taas kehutaan ja hänen mastopeksiakuvat on sairaalan galleria-kansiossa. Tietty, jos vaihtaa kirurgia, niin konsultaatio täytyis mitä todennäköisimmin käydä Hilkalle. Ei viittis kahteen kertaan maksaa näitäkään käyntejä. Näistä mun ns. D-kupeista etteivät ne ole sitä miltä ne kuulostaa. Nahkaa on varmaan just noiden kuppien täytteiksi ja itse rasva ja rauhanen ... näiden osuus massasta on aika vähäinen. Ja sit kun täs on tätä epäsymmetriaa lievää tubularisuutta niin setti on pohjiltaan vähän monimutkaisempi mitä suoralinjainen. Ja eikös implantti laiteta osittain rintalihaksen alle ettei se nyt vapaana roiku tuossa pussukoiden päissä? Näin aattelen ettei ne siitä syystä ois heti maanvetovoiman välittömässä vaikutuksessa.
Laitoin sairaalalle sähköpostia ja esitin kyselyn näiden kahden kirurgin välille. Vastaavat tai eivät, silti mielenkiinnolla jään odottamaan vastausta.
Laitoit sähköpostia. Sitä vastausta varmasti muutkin odottavat mielenkiinnolla.
Täytyy kuitenkin ottaa huomioon, kenen bisneksestä siinä on kysymys. Koko perheen bisneksestä.
Minulla ei nyt ole täysin varmaa tietoa tuon toisen kirurgin asemasta. Ilmeisesti on vaan renkinä tämän toisen talossa ajottain.
Olen menossa Peltoniemelle mastopeksiaan. Salmi on oikeasti lähinnä silikoninasentaja, laittaa liukuhihnalta 325 tai 375cc anatomisia implantteja osittain lihaksen alle ja sen homman osaa kyllä. Mastopeksia on oikeasti vaativa laji verrattuna pelkkään implantin sujauttamiseen ja jos rinnoissa tosiaan on epäsymmetriaa ym. haastetta niin silloin tarvitaan sellaista rintakirurgian osaamista jota varmasti saa Hilkalta paremmin!
Itselläni on nyt "tyhjät" B/C-rukkaset, mutten silti ota implantteja koska hyvin tehty mastopeksia ei pienennä rinnan kokoa, ei se iho massaa muodosta! Käy Peltoniemellä konsultaatiossa, et varmasti pety!
"Molemmilla mainitsemillasi (Peltoniemi ja Salmi) plastiikkakirurgeilla on pitkä kokemus rintojen kohotusleikkauksista (mastopexia ja augmentaatio) ja tyytyväisiä potilaita. Kirurgin valinta on aina asiakkaan oma päätös." - tuli vastaus.
MInulla oli 80D ja tehtiin mastopexia, ei implanttia. Tulos: kauniin pyöreät, luonnolliset rinnat, joissa ei pysy minkäänlainen kynä alla. Koko 75D. Nännejä nostettiin 8cm ja toisesta otettiin kudosta 85g pois, toisesta pelkkää ihoa.
Tietenkin ne vastaa noin, miten muutenkaan? Oikeasti Salmi ja Peltoniemi on mastopeksiassa ihan eri luokkaa.
Asian vierestä pikkasen - kuinka kauan olit kipeenä, sairaslomailemassa?
Kävin mastopexiassa Salmella. En ollut tyytyväinen. Arvet ruman näköiset ja nännit ei ole pyöreät. Nyt pitäisi valita sitten näistä taas jompi kumpi korjaamaan arvet ja laitan täytettä samalla, koska mastopexian jälkeen imettänyt ja rinnat hieman roikkuvat taas. Kumpi näin vaikeaan tilanteeseen avuksi? Luotto Askoon kova, Hilkka houkuttelee kuulopuheiden perusteella.
Ei ole pelkkää kuulopuhetta. Kävin Peltoniemellä ja olen tyytyväinen minäkin.
Siis vieläkö olisit menossa kuitenkin Salmelle, vaikket ollut tyytyväinen? vai ymmärsinkö jotain väärin. ??
No olisin menossa, mutta en ole nyt enää varma :) Hintaero näillä on aika suuri ja mietin vain, että tullaanko uusintaleikkauksessa hinnassa vastaan? Asko varmaan laittaisi minulle implantit, mutta en varmaan halua niitä, kuten yllä mainittiinkin, että vatsan leikkaus on se tärkeämpi, minulla siis täysin sama tilanne. vatsa oli tarkoituskin myöhemmin leikata. En sitten viitsisi korjauttaa rintoja toisella ja vatsa toisella. Ja painan 50kg, pit.158. Nahkaa rullalla vatsa täynnä, läskiä ei juuri ollenkaan.
Kuinka kauan siitä on, kun kävin Salmella leikkauksessa? Ootko antanut palautetta? Satuitko kysymään silloin taannoin implanteista? Mietityttää kapseloituminen ...
Suosittelin harkitsemaan myös Virolaisia klinikoita. Todella hyvää jälkeä, siistit tilat ja usein jopa parempi palvelu, mutta hinta saattaa olla vain murto-osan siitä, mitä Suomessa. Esimerkiksi ArtiaClinic on kyllä hyväksi todettu ja hoettu http://www.artiaclinic.ee/fi/toimenpiteet/mastopeksia-eli-rintojen-kohotus/