Kriittisen ajattelun alkeita Möttös Dängille

Palstalla varsinkin Möttöskä alias Däng däng tykkää "yliluonnollisuuksista" ja kertoilee täysin kritiikittömästi kuulemiaan kummitustarinoita ja/tai jälkikäteen ennustettuja enneuniaan. Katsotaanpas voisitko kuitenkin oppia jotakin asiasta.

Alla oleva juttu miellyttää sinua Möttöskä varmasti, lue siis se.

http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2012031615330096_ul.shtml

Vainaja siis lähettelee kuolemansa jälkeen sähköposteja sukulaisilleen asioista, joista vain nämä ja vainaja olivat tietoisia. Ja kykeni lisäksi tarkkailemaan sukulaisiaan vielä kuolemansa jälkeenkin. Vau, siinäpä ihmettä kerrakseen.

Vai onko sittenkään? Katsotaanpas nyt, miten sinun kannattaisi juttuun oikeasti suhtautua.

Tämän tapauksen pitäisi epäilyttää kaikkia jo siksi, että oikeasti kuolleet eivät ole koskaan nousseet henkiin, saati sitten lähetelleet sähköposteja. Ja jos tuokin unohdetaan, niin tässä tarinassa on silti monta muutakin heikkoutta.

- Viestit oli lähetetty vainajan sähköpostitilistä, mutta unohdetaan, että tili on voinut olla jonkun muunkin tiedossa, tai vainaja on voinut kirjoittaa tilin tunnuksen ja salasanan paperille ja joku sukulainen löytää sen vainajan jäämistöstä. Vastaanottajien sähköpostiosoitteet on saatu Froesen tililtä ja viestien lähettäjän ip:täkään on tuskin tarkistettu.

- Artikkelissa väitetään, että viesteissä käsiteltiin asioita, joista vainaja oli keskustellut kahden kesken vain vastaanottajan kanssa, mutta mistä se oikestaan tiedetään? Vainaja tai viestien vastaanottaja on voinut silti juoruta viestissä käsitellystä asiasta muillekin: vaimolleen, tyttöystävälleen, veljelleen, naapurilleen, pokeriporukalleen,...? Ihmiset juoruavat toisilleen myös "luottamuksella" kerrottuja asioita.

- Vainajan serkun kuoleman jälkeen murtunut nilkka viestin aiheena selittyy tietenkin sillä, että viestiä ei lähettänyt vainaja vaan tuosta murtumasta tiennyt elossa oleva henkilö.

Tuomio: Iltalehden juttu on täytä roskaa, viestien lähettäjä on joku vainajan läheinen, joka viihdyttää itseään pilailemalla vainajan nimissä.

Ei kannata olla niin herkkäuskoinen. Epäile ja ole kriittinen.

9

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kirjastossa on tällainen amerikkalainen hihhuli-menestyskirja kun "Keskusteluja Jumalan kanssa" joka on poikinut jatko-osiakin.

      Tilaisuus olisi varmaankin jollekin houkutteleva alkaa suoltamaan kirjoja nimeltä "Textareita Jesseltä, hän sua diggaa" (nuorisolle suunnattu) ja "E-mailia Jumalalta seniorille!" (vanhemmalle väelle).

      Noin niinkuin esimerkiksi.

      • kekek-kekek
        16.3.2012 12:00

        >>>Kirjastossa on tällainen amerikkalainen hihhuli-menestyskirja kun "Keskusteluja Jumalan kanssa" joka on poikinut jatko-osiakin.


      • ikiateisti kirjoitti:

        kekek-kekek
        16.3.2012 12:00

        >>>Kirjastossa on tällainen amerikkalainen hihhuli-menestyskirja kun "Keskusteluja Jumalan kanssa" joka on poikinut jatko-osiakin.

        Kirjoittajan fanisivusto. Taitaa tulla dollareita ovista ja ikkunoista.

        http://www.keskustelujajumalankanssa.net/


      • I love $ £ € mania
        kekek-kekek kirjoitti:

        Kirjoittajan fanisivusto. Taitaa tulla dollareita ovista ja ikkunoista.

        http://www.keskustelujajumalankanssa.net/

        Nami, nami...mani,mani...$$$$,££££...GBY...Amen!....Jeees!...Karibialle!


    • jupukka

      Ei tuo Möttöskä Idiootinpoika tänne ilmesty kun ei saanut ensin heittää tuota juttua. Ja sitten päälle ne älykkäät " Mitäs nyt evokit" oksennukset.

    • a.

      Latsaarus heräs vaikka soli ihan kuallu! Jumala taiko Latsaaruksen henkiin.Siinäpä teile niälemist evopissikset.

      Arkis oli ampiaisii,hapsenkakkiaisii,kaktuksii,peuroi,pelargoonioi,leppäkertui,dalitiaisii,varpusii,virtsaheboi,jukka palmui,kuariaisii,hyänteisii ja hämähäkkei.Lisäks siällä oli mm. kurki,kettu,jalopeura,gepardi,seepra,mato,sammakko ja liskoi.

      Muut eläimet esim.vesilinnut ja karhut kellus sitte rojulautoilla.

      Siitäs saitte näpäyksen evopissikset!

    • perunpää

      Siellä SEKL-avauksessasi on ihan sinulle tarkoitettu viesti. Mitäs jos vastaisit siihen vai iskikö pakoreaktio sen luettuasi?

      • Siellä on myös vastaus, pakoreaktio sinulla on housuissasi.

        Ja minä muuten kirjoitan täsmälleen silloin kuin se minulle sopii ja täsmälleen niihin juttuihin kuin itse olen kiinnostunut osallistumaan. En silloin kun sinä sitä tivaat.


      • illuminatus kirjoitti:

        Siellä on myös vastaus, pakoreaktio sinulla on housuissasi.

        Ja minä muuten kirjoitan täsmälleen silloin kuin se minulle sopii ja täsmälleen niihin juttuihin kuin itse olen kiinnostunut osallistumaan. En silloin kun sinä sitä tivaat.

        Huomattavan usein jää kretuosastoltakin vastaamatta suoriin kysymyksiin. Hekin vastaavat kun se sopii, ja lähinnä silloin kun ateistisen evo-opin kumoamisaarteistosta löytyy jotain joka edes sivuaa puheena olevaa asiaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      347
      12165
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      169
      11198
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      280
      6553
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      255
      5337
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      203
      3841
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      176
      3633
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      61
      2685
    8. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      174
      2388
    9. Nyt on kova paikka "suvaitsevaisille" naisille", kun naisille tuli oma taksi

      ja syy siihen on kehitysmaalaiset taksisuharit, joista on koitunut paljon "ongelmia" naismatkustajille. Nimittäin "suva
      Maailman menoa
      47
      2205
    10. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      13
      1904
    Aihe