H Koskiniemi pirun oikeassa;

Kemin ja Rovaniemen teatterit kannattaa yhdistää. Ehkä vielä taloudellisempi ajatus olisi että Oulun ja Lapin läänin teatterit kannattaa yhdistää. Turha pitää pystyssä tuollaisia helevetin kalliita laitoksia, joita kukaan ei käy katsomassa. Samalla kun nuo pikkuteatterit yhdistetään, saadaan kolmen pienen tilalle 1 suuri.
490
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Nehän ovat Rovaniemellä toivomassa pientä näyttämöä. Jottei sali näyttäisi niin nolosti tyhjältä. ehdotukseni on että tehdään siihen ns suureen katsomoon pahvikatsojia.

Äänestä

Kumma että tuommoista kummallista loisjoukkoa tarttee elättää, vaikkei sitä kukaan tarvitse.
Nythän ne näkyy leuhkivan lehdessä "teatteri ei tarvitse Lappia-taloa, mutta Lappiatalo tarvitsee teatteria". Tuossa on hyvä ehdotus;
koska teatterin loisjoukko ei tarvitse Lappia-taloa, myydään se yksityiselle, huutokaupalla. Ja annetaan loisjoukon hankkia itselleen paikka vaikka hevonvitusta. Ei tilanhankkiminen kuulu meille veronmaksajille.

Äänestä

VASTUSTAN

Kemissä on läänin paras teatteri ja sitä käydään myös katsomassa, monesti on koskilinjojen autoja Oulusta useampiakin edessä parkissa ja kajaanista myös. Ja kyllä sielä Eskelisen autotkin seisovat välillä.

Miksi Kemin ammattitaitoinen ammattiteatteri pitäisi yhdistää höpöhöpö-puppua tarjoavaan rovaniemen teatteriin? Eihän rovaniemellä edes käy kukaan teatterissa, katsokaa vaikka katsojalukuja, paljon pienempi Kemin kaupunginteatteri on todellinen helmi ammattiteattereiden joukossa. Nyt myös naapurikunnat heräsivät rahoitukseen ja tälle vuodelle tilanne on paljon valoisampi kuin aiemmin.

Äänestä
  • Tosi kumma juttu että "hyvää" pitää elättää monien kuntien veronmaksajien rahoilla, todella kummallista..

    Jos se on hyvä, ei se tartte verorahoja. Verorahoillahan paskakin pysyy pystyssä, hyvä ei verorahoja tartte.

    Tosi outoa puhetta... hyi h....

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Viisas jää eloon. kirjoitti:

Kemin ja Rovaniemen teatterit kannattaa yhdistää. Ehkä vielä taloudellisempi ajatus olisi että Oulun ja Lapin läänin teatterit kannattaa yhdistää. Turha pitää pystyssä tuollaisia helevetin kalliita laitoksia, joita kukaan ei käy katsomassa. Samalla kun nuo pikkuteatterit yhdistetään, saadaan kolmen pienen tilalle 1 suuri.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu