Joo eli on tullu luettua yhtä keskustelua missä puhuttiin chapseista niin mitä ne on???Olen nähnyt yhden kuvan ja ovatko ne vaan joku suoja ratsastuskenkien päällä?????Vai onko niiden vähän niinkuin tarkoituksena olla?Onko ratsastussaappaat ja ratsastuskengät erilaiset?(siis muutenkin kuin niiden koossa)Ja ovatko minichapsit erilaiset kuin chapsit??
Joo eli tämmöne kysymys sitte tällä kertaa.
Mitä chapsit on??
2
7119
Vastaukset
- Petu
Minichapsit ovat ns saappaanvarret, joita käytetään jodhpur- kenkien kanssa. Niiden tarkoitus on tukea nilkkaa ja pohjetta. Chapsit eli kokochapsit peittävät kummatkin jalat ja niissä on vyötärön kohdalla vyö.
Ratsastus saappaissa on paljon pidempi varsi kuin ratsastuskengissä.
käy vaiika katsomassa horzen taia hööksin sivuilta jos tämä jäi nyt vähän epäselväksi :) - _katherine_
Petun vastaukseen vähän tarkennusta:
Chapsit on yleensä taipuisaa nahkaa, mokkanahkaa tai kangasta. Tuki ei ole kovin merkittävä, riippuu toki chapsin laadusta ja mallista.
Chapseja on alunperin käyttäneet lännenratsastajat, joilla jalassa usein tavalliset farkut. Chapsit fgarkkujen päällä vähentää liukkautta ja auttaa pitämään jhalan paremmin paikallaan. Samalla ne suojaavat housuja.
Minichapsit on yltää vain polveen asti ja suojaa jalkaa siinä pohkeen kohdalla.
http://www.hippodome.com/images/large/2007/pfiff_11448.jpg
Saappaanvarret on kovempaa nahkaa ja muistuttavat ratsastuskenkien kanssa käytettynä ratsastussaappaita. Saappaanvarret on sallittu myös virallisessa kilpailuasussa. Ne tukevat nilkkaa chapseja paremmin ja ovat kalliimmat kuin minichapsit.
http://www.hippodome.com/images/large/2007/ec_saapasvarsi.jpg
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k693803- 993446
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah773300Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia362608- 1141512
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta361486Meitä ei tule
Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌221094Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?421090Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi181036Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja
miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku118996