Joo eli on tullu luettua yhtä keskustelua missä puhuttiin chapseista niin mitä ne on???Olen nähnyt yhden kuvan ja ovatko ne vaan joku suoja ratsastuskenkien päällä?????Vai onko niiden vähän niinkuin tarkoituksena olla?Onko ratsastussaappaat ja ratsastuskengät erilaiset?(siis muutenkin kuin niiden koossa)Ja ovatko minichapsit erilaiset kuin chapsit??
Joo eli tämmöne kysymys sitte tällä kertaa.
Joo eli tämmöne kysymys sitte tällä kertaa.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Minichapsit ovat ns saappaanvarret, joita käytetään jodhpur- kenkien kanssa. Niiden tarkoitus on tukea nilkkaa ja pohjetta. Chapsit eli kokochapsit peittävät kummatkin jalat ja niissä on vyötärön kohdalla vyö.
Ratsastus saappaissa on paljon pidempi varsi kuin ratsastuskengissä.
käy vaiika katsomassa horzen taia hööksin sivuilta jos tämä jäi nyt vähän epäselväksi :)
Petun vastaukseen vähän tarkennusta:
Chapsit on yleensä taipuisaa nahkaa, mokkanahkaa tai kangasta. Tuki ei ole kovin merkittävä, riippuu toki chapsin laadusta ja mallista.
Chapseja on alunperin käyttäneet lännenratsastajat, joilla jalassa usein tavalliset farkut. Chapsit fgarkkujen päällä vähentää liukkautta ja auttaa pitämään jhalan paremmin paikallaan. Samalla ne suojaavat housuja.
Minichapsit on yltää vain polveen asti ja suojaa jalkaa siinä pohkeen kohdalla.
http://www.hippodome.com/images/large/2007/pfiff_11448.jpg
Saappaanvarret on kovempaa nahkaa ja muistuttavat ratsastuskenkien kanssa käytettynä ratsastussaappaita. Saappaanvarret on sallittu myös virallisessa kilpailuasussa. Ne tukevat nilkkaa chapseja paremmin ja ovat kalliimmat kuin minichapsit.
http://www.hippodome.com/images/large/2007/ec_saapasvarsi.jpg