Joo eli on tullu luettua yhtä keskustelua missä puhuttiin chapseista niin mitä ne on???Olen nähnyt yhden kuvan ja ovatko ne vaan joku suoja ratsastuskenkien päällä?????Vai onko niiden vähän niinkuin tarkoituksena olla?Onko ratsastussaappaat ja ratsastuskengät erilaiset?(siis muutenkin kuin niiden koossa)Ja ovatko minichapsit erilaiset kuin chapsit??
Joo eli tämmöne kysymys sitte tällä kertaa.
Mitä chapsit on??
2
6821
Vastaukset
- Petu
Minichapsit ovat ns saappaanvarret, joita käytetään jodhpur- kenkien kanssa. Niiden tarkoitus on tukea nilkkaa ja pohjetta. Chapsit eli kokochapsit peittävät kummatkin jalat ja niissä on vyötärön kohdalla vyö.
Ratsastus saappaissa on paljon pidempi varsi kuin ratsastuskengissä.
käy vaiika katsomassa horzen taia hööksin sivuilta jos tämä jäi nyt vähän epäselväksi :) - _katherine_
Petun vastaukseen vähän tarkennusta:
Chapsit on yleensä taipuisaa nahkaa, mokkanahkaa tai kangasta. Tuki ei ole kovin merkittävä, riippuu toki chapsin laadusta ja mallista.
Chapseja on alunperin käyttäneet lännenratsastajat, joilla jalassa usein tavalliset farkut. Chapsit fgarkkujen päällä vähentää liukkautta ja auttaa pitämään jhalan paremmin paikallaan. Samalla ne suojaavat housuja.
Minichapsit on yltää vain polveen asti ja suojaa jalkaa siinä pohkeen kohdalla.
http://www.hippodome.com/images/large/2007/pfiff_11448.jpg
Saappaanvarret on kovempaa nahkaa ja muistuttavat ratsastuskenkien kanssa käytettynä ratsastussaappaita. Saappaanvarret on sallittu myös virallisessa kilpailuasussa. Ne tukevat nilkkaa chapseja paremmin ja ovat kalliimmat kuin minichapsit.
http://www.hippodome.com/images/large/2007/ec_saapasvarsi.jpg
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1576575- 322362
- 1872119
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101393Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.1121360- 731087
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241057Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,291019Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty44951Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke11894