Onko parisuhde minkään arvoinen miehelle

Meinaan kun niin usein kuulee ja näkee juttuja siitä, kuinka mies ei halua eikä kykene rakastamaan, vaan ryhtyy parisuhteeseen vain saadakseen seksiä.

Kuinka mies jatkuvasti haaveilee nuoremmista ja kauniimmista naisista ja suunnittelee pettämistä ja pettää heti tilaisuuden tullen.

Ja kuinka mies jättää vaimonsa kuulemma heti,kun tämä tulee liian vanhan näköiseksi

Ja kuinka kukaan nainen ei ole miehen mielestä hänelle tarpeeksi hyvä, ja aina haikaillaan jonkun toisen perään.

Ei oikein vaikuta lupaavalta.
15158
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Minkä vuoksi naiset kuitenkin aina valitsevat näitä jännittäviä pettäviä Reinoja? Kiltti ja uskollinen mies on naisista tylsä, jonka kanssa "ei kemiat kohtaa."

Äänestä
  • Joo, kun se olisikin vain ne stereotyyppiset "jännittävät" miehet jotka näin tekevät, niin eipä siinä silloin mitään olisikaan. Mutta kun ne ns "kiltit ja kunnolliset" miehet eivät ole lainkaan parempia, vaan lukematon taitaa olla se joukko miehiä, joista ilmitulleen pettämisen jälkeen kaikki sanovat. "Niin kiltin ja kunnollisen oloinen mies,tuota en olisi ikinä uskonut pettäjäksi"

    Äänestä

  • ap. kirjoitti:

    Joo, kun se olisikin vain ne stereotyyppiset "jännittävät" miehet jotka näin tekevät, niin eipä siinä silloin mitään olisikaan. Mutta kun ne ns "kiltit ja kunnolliset" miehet eivät ole lainkaan parempia, vaan lukematon taitaa olla se joukko miehiä, joista ilmitulleen pettämisen jälkeen kaikki sanovat. "Niin kiltin ja kunnollisen oloinen mies,tuota en olisi ikinä uskonut pettäjäksi"

    Sä olet jo mielesi päättänyt, ei tässä kannata mitään päinvastaista kirjoittaa

    Äänestä

Naisen kanssa on ahdistavaa olla parisuhteessa kun nainen yllättäen valtaa koko asunnon. Kaikki järjestäminen ja siivousvimma ja määräily. Ahdistavaa. Hirveä määrä kaikenlaisia purkkeja ja tuubeja vessassa jossa niitä sitten laitetaan naamaan ja tukkaan ja kokoaja kytätään ja kyräillään toisia naisia ja kiristellään hampaita ja ikeniä jos naapurilla menee paremmin josta syystä sitten kiukutellaan miehelle ja aletaan pihtaamaan pillua jotta saadaan hankittua jotain uutta. Sitten pitää saada uudet silikonit jotka haetaan monesti tallinnasta ja muoto on se liian usein se tuttu ilmapallo joka tosiaan kuuluu tähän BB osaton kerman tyyliin. No, onneksi ne on halvat, mutta on ne kyllä helvetin rumatkin, mutta sehän ei naisia haittaa. Matkustellakin pitää ja voi kun siellä turisti helvetissä on niin helvetin mukavaa ja riittää kavereille taas kertomista. Sohvakin taas pitää vaihtaa kun se ei enää sovi verhoihin. Vaatehuonekin käy pieneksi vaikka se on 5 metriä pitkä ja 3 metriä korkea ja 2 metriä leveä. Sen lisäksi jos yrittää kuunnella musiikkia alkaa hellasärö ilmoittaa oman mielipiteensä asiasta ja sehän se on eräs vaikeimmin insinöörin ratkaistavissa olevista haasteista äänentoiston saralla...

Äänestä
  • Naisen kanssa on ahdistavaa olla parisuhteessa kun nainen yllättäen valtaa koko asunnon. Kaikki järjestäminen ja siivousvimma ja määräily. Ahdistavaa. Hirveä määrä kaikenlaisia purkkeja ja tuubeja vessassa jossa niitä sitten laitetaan naamaan ja tukkaan ja kokoaja kytätään ja kyräillään toisia naisia ja kiristellään hampaita ja ikeniä jos naapurilla menee paremmin josta syystä sitten kiukutellaan miehelle ja aletaan pihtaamaan pillua jotta saadaan hankittua jotain uutta."

    Minä olen välillä pyöritänyt munan päätä naiseni kasvovoide purkeissa.

    Äänestä

  • tjtyjt kirjoitti:

    Naisen kanssa on ahdistavaa olla parisuhteessa kun nainen yllättäen valtaa koko asunnon. Kaikki järjestäminen ja siivousvimma ja määräily. Ahdistavaa. Hirveä määrä kaikenlaisia purkkeja ja tuubeja vessassa jossa niitä sitten laitetaan naamaan ja tukkaan ja kokoaja kytätään ja kyräillään toisia naisia ja kiristellään hampaita ja ikeniä jos naapurilla menee paremmin josta syystä sitten kiukutellaan miehelle ja aletaan pihtaamaan pillua jotta saadaan hankittua jotain uutta."

    Minä olen välillä pyöritänyt munan päätä naiseni kasvovoide purkeissa.

    No lähtikö rypyt? Entä tuliko uutta säihkyvää energiaa?

    Äänestä

Enpä tiedä.

Miehenä on enemmän se ongelma että ihastun hitaasti, mutta kiinnyn kovasti partnereihin.
Yhden illan suhteista ei tule siten mitään eikä kevyistä suhteista koska tuska on kova.

Se on aina sitä veitsen terällä kamppailemista miehenä, joko sitä on liian päällekäyvä pervo tai sitten joku hitaasti "perässä vedettävä" ujostelija.
Samoin osa miehistä tuomitaan "sitoutumiskammoisiksi" ja osa on taas naisten mielestä "takertujia".

Toisin sanottuna teit niin tai näin niin naisten mielestä teit väärin. Ja jos teit oikein niin olet tylsä.

Olen oppinut naisilta sen että jos ei ole se naisten haluama heti polvet veteläksi vetävä miehinen testokomistus joka vielä käyttäytyy kuin maailmanmies ja omistaa puolet maailmasta (tai vähintään vaikuttaa siltä tai että olisi käynyt puolessa maailman maista) niin käytännössä "mikään ei riitä" ja kaikki mitä mies tekee on lopulta väärin.

Oikeastaan pitäisi siis omata intohimoa, ihastua nopeasti, haluta paljon seksiä, mutta samalla olla välinpitämätön ja osata lopettaa suhde kun se väljähtyy.

Siihen ikään asti kunnes nainen haluaa asettautua aloilleen tai sattuu olemaan sitä tyyppiä eli koti, sohva ja telkkari tyyppiä.

On todella paskaista aloittajalta laittaa parisuhteen ongelmat miesten kontille kun voin väittää että suurin ongelma nykyaikana parisuhteissa on naisten kykenemättömyys oikeastaan minkäänlaiseen tasapainoiseen ja vakaaseen tunne-elämään.

Äänestä
  • "On todella paskaista aloittajalta laittaa parisuhteen ongelmat miesten kontille kun voin väittää että suurin ongelma nykyaikana parisuhteissa on naisten kykenemättömyys oikeastaan minkäänlaiseen tasapainoiseen ja vakaaseen tunne-elämään. "


    Siis en minä sellaista ole väittämässäkään, että naiset olisivat jotain puhtaita pulmusia millään tavalla, vaan kyllä naisissa on ne omat vikansa ihan takuulla.

    Siis mitä yritin aloituksessani ihmetellä, on se, että kuinka realistinen tämä kuva miehistä pettäjinä ja jättäjinä ja jatkuvasti uutta naista haikailevina mihinkään tyytymättöminä ihmisinä oikein on todellisuudessa.

    Äänestä

  • ap. kirjoitti:

    "On todella paskaista aloittajalta laittaa parisuhteen ongelmat miesten kontille kun voin väittää että suurin ongelma nykyaikana parisuhteissa on naisten kykenemättömyys oikeastaan minkäänlaiseen tasapainoiseen ja vakaaseen tunne-elämään. "


    Siis en minä sellaista ole väittämässäkään, että naiset olisivat jotain puhtaita pulmusia millään tavalla, vaan kyllä naisissa on ne omat vikansa ihan takuulla.

    Siis mitä yritin aloituksessani ihmetellä, on se, että kuinka realistinen tämä kuva miehistä pettäjinä ja jättäjinä ja jatkuvasti uutta naista haikailevina mihinkään tyytymättöminä ihmisinä oikein on todellisuudessa.

    Se on ihan sama mitä tästä aiheesta kirjoittaa, ellei se ole sen yleisen kuvan mukaista. Koska kaikki muu nähdään valeena, epätotuutena tai korkeintaan yksittäistapauksina, jotka eivät voi millään edustaa yleisemmin miestä. Miehet ovat paskoja, se on yleinen totuus, turha yrittää kenenkään väittää vastaan ja saada jotakin oikeaa dialogia tai vastakaikua naisilta.

    Äänestä

  • yks mies kirjoitti:

    Se on ihan sama mitä tästä aiheesta kirjoittaa, ellei se ole sen yleisen kuvan mukaista. Koska kaikki muu nähdään valeena, epätotuutena tai korkeintaan yksittäistapauksina, jotka eivät voi millään edustaa yleisemmin miestä. Miehet ovat paskoja, se on yleinen totuus, turha yrittää kenenkään väittää vastaan ja saada jotakin oikeaa dialogia tai vastakaikua naisilta.

    niin, te miehet olette nyt väittäneet juuri noin. Ketjussa ei ole yhdenkään naisen sanomana tuota. Joten pitänee paikkansa.
    Vai mihinkäs se nyt hävisi se miesten keskustelutaito ja hyvä argumentointi?

    Äänestä

Näissä asioissa naiset ovat aina oikeass, miehet aina väärässä. Se on ihan vitun sama mitä yrittää kirjoittaa, mies on paska ja se kyllä "yleisesti tiedetään", Ei näistä kannata edes yrittää naisten kanssa jutella, se on yhtä turhaa kuin yrittää sytyttää sytkärillä jääpuikkoa. Hyväksytään vaan se, että me miehet olemme surkimuksia, paskoja, itsekkäitä, sitoutumiskammoisia, hulluja, ja mitä ikinä keksitäänkään. Se nyt on vaan meidän osamme, kaikki muu on yleisesti nähty valeeksi.

Äänestä
  • joo, ja kun miehiltä kysytään, niin kaikki viat on naisissa, ja hän/he itse ovat täydellisyyden ja virheettömyyden perikuvia.

    Taitaa tuo kyvyttömyys myöntää omia virheitä olla täysin sukupuolesta riippumaton ominaisuus

    Äänestä

  • ap. kirjoitti:

    joo, ja kun miehiltä kysytään, niin kaikki viat on naisissa, ja hän/he itse ovat täydellisyyden ja virheettömyyden perikuvia.

    Taitaa tuo kyvyttömyys myöntää omia virheitä olla täysin sukupuolesta riippumaton ominaisuus

    Ainoa vaan on, että yhteiskunnallisella tasolla naiset nähdään aina hyvän kautta ryhmänä ja miehet päinvastoin pahan kautta, mitä tulee "yleisesti parisuhteisiin"

    Äänestä

Kauan nuorena sinkkuilleen miehen näkökulma tähän näin

"Mies jatkuvasti haaveilee nuoremmista ja kauniimmista naisista ja suunnittelee pettämistä ja pettää heti tilaisuuden tullen."

Suhde naisen kanssa, jonka kanssa voi tehdä kiinnostavia asioita, esimerkiksi käydä kokeilemassa ja katsastamassa mielenkiintoisia ravintoloita tai tapahtumia, on tuonut vaihtelua elämääni paljon. Välillä toki kaipaan omaa rauhaa ja hetkiä, jolloin saan olla vain yksin, mutta uuden kokeminen voittaa kyllä tuon. Ja ihan suoraan sanottuna yhdessä naisessa on minulle ihan tarpeeksi päänvaivaa, jos niitä pitäisi elämässä olla kaksi tai kolmekin niin minulla ei ainakaa pää sitä menoa kestäisi.

Äänestä

Kenestähän miehestä aloittajaa nyt puhuu?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


turhauttavaa... kirjoitti:

Meinaan kun niin usein kuulee ja näkee juttuja siitä, kuinka mies ei halua eikä kykene rakastamaan, vaan ryhtyy parisuhteeseen vain saadakseen seksiä.

Kuinka mies jatkuvasti haaveilee nuoremmista ja kauniimmista naisista ja suunnittelee pettämistä ja pettää heti tilaisuuden tullen.

Ja kuinka mies jättää vaimonsa kuulemma heti,kun tämä tulee liian vanhan näköiseksi

Ja kuinka kukaan nainen ei ole miehen mielestä hänelle tarpeeksi hyvä, ja aina haikaillaan jonkun toisen perään.

Ei oikein vaikuta lupaavalta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu