Minulla on Sprinter 316 cdi vm 2001 aj 330000 km. Nyt on kuukauden ajan ollut tehot hukassa. Auto ei ota paikallaankaan kuin n. 3200 kierrosta. vaihdoin polttoaine ja ilman suodattimen mutta ei niistä apua ollut. Auto käynnistyy ja toimii ihan hyvin siihen reiluun 3000.n kiekkaan asti. Olisikohan jollain jotain visioita viasta? Toivoisin ihan oikeitakin neuvoja kuin niitä auton/merkin vaiho-ohjeita. Hauskojahan tosin nekin ovat.
Tehot hukassa
11
4854
Vastaukset
- Mersu on hyvä auto.
Ei siinä Mersussa mitään vika ole! Aja vaan ei Mersussa ole vikoja!
- staarii
Vikatila päällä. Staarilla tutkimaan.
- Provo selvästi.
Tämä on provo! Ei noin vähän ajettu Sprinter voi olla rikki!
- Ei Paha
ERG oikeastaan ainut joka aiheuttaa tuollaista.
- Ei voi olla?
Ei voi olla ERG ! Ei Mersussa hajoo ERG koskaan, onhan se Mersu! Luulen että vika on asvaltissa?
- Ei Paha
Ei voi olla? kirjoitti:
Ei voi olla ERG ! Ei Mersussa hajoo ERG koskaan, onhan se Mersu! Luulen että vika on asvaltissa?
Ei voi olla totta että osaat jopa kirjoittaa.
Taisi äitee avittaa. Eikä se ERG hajoakkaan, vaan menee ajan kanssa nokiseksi aivan kaikista merkeistä, useimmissa jo alle 100 000 km. Joten tyhmyys on näköjään sinun yksinoikeus - Ei ole ERG Mersussa.
Ei Paha kirjoitti:
Ei voi olla totta että osaat jopa kirjoittaa.
Taisi äitee avittaa. Eikä se ERG hajoakkaan, vaan menee ajan kanssa nokiseksi aivan kaikista merkeistä, useimmissa jo alle 100 000 km. Joten tyhmyys on näköjään sinun yksinoikeusMiten ERG voi tulla nokiseksi Mersussa? Eihän Mersussa ole osia jotka hajoo!
Kyllä se on jokin muu asia joka vie tehot, varmaan huono asvaltti.
- Stefan Katainen,
Kiitoksia asiallisista vastauksista ja kiitokset myös näille amisviiksille hauskoista kommenteista.
Sellanen vika löytyi vw transporter T5 bensa (-96) mallista kun ei oikein ottanut kierroksia mutta lähti käyntiin ja kävi hyvin tyhjäkäyntiä ja kun painoi kaasua niin tukehtui ja sammui !!! Vikaa etsittiin tunnistimista,antureista,puolasta,jakopäästä jos vaikka olis hypänny jako sekas mut ei ollu niissä vika eikä pahemmassa tapauksessa edes siinä että venttiilit olis saanu kipiää vaan niin uskomatonta kuin se onkin ja harvinaista niin katalysaattorista joka oli hajonnu ja ilmeisesti tukkinu pakoputken!!! Ilmaa tuli kyllä pakoputkesta jonkin verran mutta ei kukaan olis uskonu että siinä se vika on ,ei edes ammattimiehet vaan niin se oli. Huvittavinta oli että omistaja löysi vian eikä ammattimiehet:)))
- Tiellätöissäkin
Niin toi vika tuntuu ihan ahtopaineanturin jumittumiseltä löytyy ilmanputsarikotelon alta kohtuu helppo vaihtaa. Ite vaihtanu jo kaks kertaa.
313cdi 2001 175000km - Anonyymi
Varmaan jo löytynyt vika mutta itselläkin oli sama ongelma. Itsellä oli alipaineletku lähtenyt irti jostain säätimestä turbon yläpuolelta. Senkin laittoi kiinni nii ei mennyt enään vikatilaan ja kulkee taas. MB Sprinter 313 2005
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olit niin lähellä
Taas söpis olit siinä ihan käden etäisyydellä❤️ Jos sinä ja minä olisimme olleet kahden, olisin hypännyt sun kaulaan. Sa1185131Kun me näemme taas
Siihen on viikkoja, korkeintaan kuukausia. Jännite välillemme vetää meidät ennemmin tai myöhemmin toistemme läheisyyteen332792- 342629
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺302418Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭221660- 1181637
En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä101560Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle231314- 961177
Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli91154