On erittäin vaikeaa, kun työpaikalla on alkoholisti. Hoitoonohjausyritykset yms. tulkitaan helposti työpaikkakiusaamiseksi; toisaalta esimiehen ja työtoverien pitäisi jotakin voida tilanteelle tehdä, kun näkee että toinen on töissä kännissä, ei selviydy velvoitteistaan, ylittää valtuutensa, käyttäytyy asiattomasti ja häiritsee ehkä toisia. Yks kaks onkin koko työyhteisön tilanne solmussa. Piilevää alkoholismia on myöskin usein vaikea aluksi havaita, jos asianomaisella on selviä päiviä joukossa ja sujuva ulosanti.
Näistähän näkee esimerkkejä. Ihan näkyviä pestejä myöten.
alkoholisti työpaikalla
11
1029
Vastaukset
- koettu_on
Esimies on asiasta vastuussa. Muilla työntekijöillä on oikeutensa, eli oikeus työrauhaan ja tasavertaiseen kohteluun.
- hmmjoo..
""käyttäytyy asiattomasti ja häiritsee ehkä toisia.""
Selvennä mitä tuolla tarkoitat? Millä tavalla häiritsee?- Saman kokenut
Koetapa itse toimia järkevästi kännisen tai krapulaisen suurkuluttajan tai alkoholistin kanssa. Huomaat itse, ettei siitä mitään tule. Häiritsee ja on asiaton, aivan kuten edellinen sanoi.
Minulla oli alkoholin suurkuluttaja työparina ja siinä sitä kuule oli kestämistä ikinä ei voinut luottaa mihinkään, ei edes siihen tuleeko toinen töihin.
- Sitäsaa
Ei nykyajan työelämää kestä kaikki selvin päin. Herrat nostaa bonuksiaan, ja köyhät vaan kyykkyyn. Perseet olalle ja nöyristely lopuumaan!
- 23+4
Myös esimiehet soveltavat perseet olalle -reseptiä. Minulla on pomo. joka käy töissä, kun sattuu sopimaan eli ryyppy- ja krapulapäivät eivät joukosta erotu. Jos kalenterissa on jotain tärkeää, saattaa pomo laittaa viestiä, jossa ilmoittaa tökeröstä esteestä. Aina häntä ei edes tavoiteta, mutta joku työpaikalla sijaistaa ja hoitaa homman kotiin. Työpaikan bileissä pomomme juo itsensä aina tiedottomaan tilaan. Esimiehen esimies ei tohdi puuttua tilanteeseen, vaikka ongelmaisen ulkonäkökin alkaa kieliä, missä mennään. Alaiset saavat kärsiä välinpitämättömyyden ja peittelyn seurauksista, koska johtaminen on retuperällä. Alkoholistin ajatusmaailma kieroutuu mm. koska hän pelkää aina paljastumistaan ja toimii siksi hätiköidysti.
- mk
Kun työpaikalla on alkoholin vaiokutuksen alaisena niin voi antaa lopputilin samantien jos ei mene hoitoon ja työntekijä häviää aina jutun jos menee oikeuteen ja esimies voi hommata alkometrin työpaikalle mihin puhalletaan. Yksi hyvä tapa oli aikoinaan firmassa missä työntekijät välillä ottivat niin johtaja lopetti palkan- maksun siihen paikkaan kun olivat ottaneen ja se lopettaa aika nopeasti työpaikkajuopottelun. Työlainsäädäntö on 0 promillea ja yksikin ryyppy tai alkoholin vaikutuksen alaisena töissä niin ei muuta kun lopputili niin pääsette alkoholistitsta eroon ja nopeasti.
- NOLLAPOLLAONNOLLA
KAIKENLAISET ALKOHOLISTIT PILAAVAT KOKO ELÄMÄN PUHUMATTAKAAN KAIKENLAISISTA JUOPOISTA.!!!!!
- AHKERA.
Laiskurit ja p.seen nuoliat aiheuttaa paljon alkoholiongelmia TYÖPAIKOILLA.
- pomot kuriin
Monet isot pomot ovat juoppoja ja heille moni ei edes uskalla sanoa mitään. Miehet ja naiset pyörivät viinalle haisevina töissä nenät punaisina.
- 9+9
Juurikin nän. Aina jaksetaan hokea, että esimiehen pitää puuttua, esimies on vastuussa hoitoon ohjauksesta,.. Onko tutkittu, millainen määrä pomoasemissa olevista on itse alkoholin suurkuluttajia? Entä kuinka auliisti esimiehen esimies suojelee toistaan ja muuta sisäpiiriä? Rivityöntekijän juomiseen on aina paljon helpompi puuttua, kuin johtoryhmään ja sisäpiiriin kuuluvien.
- seliseliseli
Erittäin totta kirjoitatte! Johto ja johdon nuoleskelijat huolehtivat toisistaan niin, että juoppo saa jatkaa juomistaan, kunnes terveys lopahtaa täysin.
Meidän lähiesimies on aina ollut kaikilla mittareilla tasapainoton tapaus ja viime vuosina hän on myös alkoholisoitunut. Pomojensa sekä suosikkialaistensa tuella hän on voinut ja voi edelleen ryypätä huoletta. Silmien sulkemista, suojelua ja tukea valehteluun on aina tarjolla. Meno jatkuu ja kaikki sen tietävät. Rivityöntekijän kohdalla peli olisi jo vihelletty poikki kauan sitten.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain677571Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1242989- 1431813
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha651679Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1221512Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1711461- 1321192
- 78879
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko47812- 53774