voinko parantua?

Olen lyönyt miestäni muutaman kerran ja aina sen jälkeen tuntuu yhtä pahalta. Syy on itsehillintäni, joka pettää joka kerta. Kysymys kuuluukin, onko mitään keinoa, jolla saisin itsehillintäni parantumaan ja lyömiseni loppumaan? Entisissä suhteissani en ikinä ole kokenut minkaanlaista väkivaltaa kummaltakaan osapuolelta (en siis itseltänikään!!), en fyysistä enkä henkistä. Eniten minua ahdistaa se, että mieheni antaa minulle joka kerran anteeksi vaikka vihainen olisikin. Parhaana ratkaisuna itse näkisin sen, että mieheni jättäisi ja unohtaisi minut täysin. sen jälkeen voisin olla yksin niin kauan, että olisin varma, ettei lyömistä tai muuta väkivaltaa enää tapahtuisi, vaikka sitten lopun elämääni. Olemme seurustelleet nyt noin vuoden. Auttakaa, hyvät ihmiset!
6918
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Laske aina kymmeneen ennenkuin mäjäytät. Kymmenen kohdalla pitäs kiukun olla jo laantunut riittävästi. Kuulostaa tyhmältä mutta toimii...

Äänestä

Voi olla väärä ajattelu, mutta ota tai jätä.
Mikäli et ole saanut kotoa väkivaltaista taustaa, eikä se sovi sinulle, onko kysymys seuraavasta: et ole tyytyväinen suhteeseesi ja kuten jo vihjaisit, toivot, että mies jättäisi sinut. Silloin pitäisi olla itsellä sen verran rohkeutta, että uskaltaisi tehdä ratkaisun muuten kuin nyrkein. Nyt rehellisyyttä ja tosiasioita kehiin, jos haluat jatkaa, ei muuta kuin ammattiapua hakemaan, hyvässä suhteessa elävä ei lyö toista. Jos haluat erota, tee se sanoin, ei lyömällä.

Äänestä
  • kotona meillä ei koskaan ole esiintynyt väkivaltaa ja olen mielestäni elänyt onnellisen lapsuuden ja nuoruuden. eikä kyse ole myöskään siitä, ettäkö haluaisin erota. arki meillä sujuu oikein hyvin ja muutoin olemme molemmat tyytyväisiä suhteeseemme. rakastamme toisiamme. minä todella ajattelen mieheni parasta ja siksi toivon hänen jättävän ja unohtavan. kukaan ei ansaitse lyömistä. olemme ajatelleet, että olisiko syy väkivaltaisuuteni luottamukseni puuttuminen. meillä oli alkusuhteen aikana ongelmia ja niihin oli syynsä, mutta luottamuskin alkaa päivä päivältä parantua.

    olemme puhuneet myös ammattiavun hakemisesta, mutta se tuntuu jollain lailla vastenmieliseltä, lähinnä minusta. mutta jos se on ainoa keino parantua, olen kyllä valmis siihen.

    mutta onhan toivoa, onhan?

    Äänestä

Mene jutteleen ihmeessä ammattiauttaajien kanssa,tällä tarkoitan esim turvakoteja.Niissä kokoontuu keskusteluryhmiä naiset näitä asioita pohtimaan.Myös kriisikeskuskista saa apua näihin asioihin.Vois olla myös parisuhdeterapian paikka kun tommista kerran esiintyy....kannattaa nähdä vaivaa parisuhteen eteen

Äänestä
  • Hei,

    Sinulla on kaikki mahdollisuudet saada apua ja toipua ongelmastasi. Parisuhdeväkivaltaan saa nykyään monenlaista apua, jos haluaa. Ensikotien turvakodeista voit saada itsellesi apua, pääkaupunkiseudulla on ainakin alkamassa ellei alkanut jotain. Käy katsomassa seuraavasta linkistä, olin kuuntelemassa kerran luentoa aiheesta ja uskon, että voit saada itsellesi apua.

    Onnea sinulle matkalla vapaaksi väkivallasta - onnistut varmasti itsesi avulla ja kumppanisi tuella ja ammattiauttajien avulla.

    http://www.mariainstituutti.fi/demeter.htm

    Äänestä

Tarkoituksesi oli todistaa jos käänät asian toisin päin saat tukea ja neuvoa.
Eli halusit todistaa väkivaltaista naista tuetaan ja neuvotaan mies käsketään jättää ja "hylätä".

Todistettavasti nainen ja lapset kuolee väkivaltaisen miehen käsissä.
Ylen uutisarkisto 21.3 -04 Sinikka Mönkäre Läheisen lyömisestä tehtävä rikos.
30-40 naista
10-15 lasta kuolee vuosittain miehen hakkaamisen seurauksena.
200 lasta vammautuu pysyvästi miehen hakkaamisen seurauksena...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nainen 18 kirjoitti:

Olen lyönyt miestäni muutaman kerran ja aina sen jälkeen tuntuu yhtä pahalta. Syy on itsehillintäni, joka pettää joka kerta. Kysymys kuuluukin, onko mitään keinoa, jolla saisin itsehillintäni parantumaan ja lyömiseni loppumaan? Entisissä suhteissani en ikinä ole kokenut minkaanlaista väkivaltaa kummaltakaan osapuolelta (en siis itseltänikään!!), en fyysistä enkä henkistä. Eniten minua ahdistaa se, että mieheni antaa minulle joka kerran anteeksi vaikka vihainen olisikin. Parhaana ratkaisuna itse näkisin sen, että mieheni jättäisi ja unohtaisi minut täysin. sen jälkeen voisin olla yksin niin kauan, että olisin varma, ettei lyömistä tai muuta väkivaltaa enää tapahtuisi, vaikka sitten lopun elämääni. Olemme seurustelleet nyt noin vuoden. Auttakaa, hyvät ihmiset!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu