Notkeutta

Hei. Olen 15-vuotias tyttö, ja spagaatti olisi saatava pohjaan kesään mennessä. Olisiko joku niin kiltti ja voisi tehdä minulle viikon ohjelman, jota voisin sitten noudattaa jatkossa niin pitkälle kuin tarve vaatii?
Tämän hetken tilanteessa toisella jalalla spagaatista jää 15cm, mutta kas kummaa, toisella jopa 20cm..
Ohjelmaan voisi vaikka linkittää mieluummin kuvan kuin selitykset, sillä ymmärrän siitä varmasti paremmin.
Tuhannet kiitokset kaikille vastanneille! :)
5458
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Saanko kysyä, mistäs moinen tavoite? Oletko aloittanut voimistelun harrastuksen vaiko ihan omaksi iloksesi haluaisit saada spagaatin?

No, ensinnäkin täytyy mainita, että ihmiset ovat erilaisia. Toiset venyvät helpommin, toisilla se vie enemmän aikaa ja vaatii kovempaa työtä. Myös paikat, jotka "kirraavat" vaihtelevat. Joten siksi on näin ulkopuolisena vaikea sanoa, mitä juuri erityisesti kannattaisi sinun venyttää.

Yleisesti kuitenkin spagaattia havitellessa lonkankoukistaja ja takareisi ovat ne keskeisimmät. Tiedätkö, miten niitä venetetään? Pitkäkestoiset (2-4 min) ja tehokkaat venytykset ovat hyviä. Tehoa saa helposti lisää, jos jonkun saa painamaan. Tosin jos on vasta aloittelija, eikä tunne vielä omia rajoja, se voi olla jopa vaarallistakin! Ylispagaatit (eli spagaatti, jossa toinen jalka on penkillä, puolalla yms.) ovat myös tehokkaampia kuin vain lattiatasossa. Tosin en sitten tiedä, ehkä niihinkin täytyy olla "tarpeeksi notkea", jotta pääsee oikeaan ja hyvään asentoon, että venytys myös tuntuu (ja sehän sitten myös tuntuu!).

Kannattaa muistaa, että venytysten kuuluu tuntua (ja sattua). Jos pysytään vain ns. mukavuusalueella, ei kehitysvauhti ole mitään päätä huimaavaa.

Suosittelisin sinulle venyttelyä ehkä 4-5 kertaa viikossa. Juuri levossahan ne jalat sitten venyvät! Tietysti edellyttäen, että on venytellyt. Tsemppiä!

Äänestä

Kiitos voikkari2!
Spagaatin olen halunnut 10-vuotiaasta asti, jolloin aloitin harrastamaan tanssia. Vuosien kuluessa aina on ollut muutamia venyttelyinnostuksia ja olenkin sitten ahkerasti venytellyt parisen viikkoa, mutta siihen se sitten on aina viimeistään jäänyt. (Joinain iltoina unohdan venytellä, ja sitten se jää ja jää ja jää ja eräänä iltana huomaan että; oho, niin joo, piti saada se spagaatti. )

Nyt taas tullut tuo spagaattikipinä aivoihin, ja ajattelin, että ehkä motivaatio nousisi vielä ja jaksaisin yrittää sen pari kuukautta, JOS minulla olisi jokin tietty ohjelma mitä noudattaa maanantaista sunnuntaihin kesäkuun ensimmäiseen päivään asti. Sitten voisi katsoa tuloksia ja miettiä jatkoa.

Treeneissäkin ärsyttää, kun lähes kaikki muut paitsi minä sen spagaatin saavat. Sivuttainspagaatikin olisi kiva saada, mutta se taitaa olla liian iso pala minulle, ainakin tällä hetkellä.

Olen venytellyt näin:
http://www.sporttimedia.fi/kuvat/kuntovinkki/_MG_0178.jpg

http://olotila.yle.fi/sites/olotila.yle.fi/files/image-gallery/lonkankoukistaja_2.jpg

http://1.bp.blogspot.com/-E50F3wHx9Tg/TZpzoqzs1gI/AAAAAAAAAB4/1dbMV88b2UY/s1600/HamstringHurdle.JPG

http://3.bp.blogspot.com/-NTipDeVe90U/Tsk0psoCqoI/AAAAAAAABnM

http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSW7-7YCNlnd2fHYx06XoTcZNMXifvom0uiB5OtwZnUub8XcYMD

Kysymyksessäni pointtina oli
1) Kuinka kauan venytyksiä pitää tehdä per liike/venytettävä lihas?
2) Kuinka usein? Joka ilta niinkuin minä olen kuullut, vai 4-5krt viikossa.
Olisiko näin aloittelijan hyvä ensin aloittaa tunnustellen ja varoen ja koko ajan lisätä venytyksen aikaa, vaiko mennä suoraa asiaan ja pysyä venytyksessä se kaksi minuuttia?
Itselläni on ainakin kaikki venytellyt paikat nyt kipeinä, koska pitkästä aikaa taas venyttelin kunnolla, eivätkä lihakset olleet tottuneet siihen. Auttaisiko tähän siis lepo, vai uusi venyttely?

Kiitos vastaajille

Äänestä
  • Ja vielä:
    Voiko venyttellä kylmiltään, vai pitääkö AINA lämmitellä lihakset ennen pitkäkestoisia venyttelyjä?

    Äänestä

AINA pitää lämmitellä ennen venyttelyä! (tiedän, itsekin luistan siitä ihan liian usein, jonka seurauksena paikat saattavat kipeytyä.. onneksi ei ole vielä kuitenkaan revähtänyt!) Uskon, että juuri hyvä lämmittely voisi olla ratkaisu (ja ehkä myös päivän (huom! yhden!) lepo) noihin kipuihin, varsinkin, jos ja kun jalkasi eivät ole vielä tottuneet sellaiseen.

Venytysasennot näyttivät minusta ihan hyviltä. Kun olet edistynyt tavoitteissasi, voit lisäksi myös alkaa venyttää spagaattiasennossa. Silloinhan venyy juuri se paikka, mikä sinulla spagaatin kannalta kirraa eniten. Noilla asennoilla on kuitenkin hyvä aloittaa.

Itse suosittelen sitä 4-5krt/vko. Tosin, voit varmaan joka päiväkin venytellä, en usko, että siihen sinulla on mitään esteitä. (Itse ole vain tottunut pahimmillaan sellaisiin muutaman tunnin rääkkisessioihin, joita jalat eivät tosiaan kestä joka päivä! Kerta tavoitteesi on saada spagaatti vain maassa, eikä penkiltä maahan, niin sellaisiin sinun ei tarvitse - eikä kannata! - ryhtyä.)

Kannattaa aloittaa harjoittelu varovasti ja lisätä aikaa ja kertoja vähitellen. Muuten innostus saattaa helposti lopahtaa, miten sinulle on ilmeisesti aiemmin käynytkin. En sinulle mitään varsinaista viikko-ohjelmaa ala tässä räätälöimään, osat sellaisen varmasti itsekin tehdä! Paperia ja kynä vain käteen. Tunnet itsesi paremmin kuin mitä minä.

Kerro tavoitteistasi muillekin. Se helpottaa siitä kiinni pitämistä, kun joku on "potkimassa sinua persuksille", kun meinaat jo itse unohtaa tai luovuttaa koko jutun. Tsemppiä vain, usko itseesi. :)

Äänestä

Mulla sama juttu. Spagaatti pitäs saada kesäks ja nyt jää toisella jalalla noin 8cm ja toisella en ees oo harjotellut. Mäkin tarvisin vinkkejä! (:

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kiitos! kirjoitti:

Hei. Olen 15-vuotias tyttö, ja spagaatti olisi saatava pohjaan kesään mennessä. Olisiko joku niin kiltti ja voisi tehdä minulle viikon ohjelman, jota voisin sitten noudattaa jatkossa niin pitkälle kuin tarve vaatii?
Tämän hetken tilanteessa toisella jalalla spagaatista jää 15cm, mutta kas kummaa, toisella jopa 20cm..
Ohjelmaan voisi vaikka linkittää mieluummin kuvan kuin selitykset, sillä ymmärrän siitä varmasti paremmin.
Tuhannet kiitokset kaikille vastanneille! :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu