katsoen kummalla on helpompi elää sinkkuna. Miehen vai naisen?
Asuntoon liittyvät hallinnolliset ja huoltotyöt.
Autoon liittyvät toimet.
Asumiseen ja kodinhoitoon liittyvät asiat.
Työssä toimiminen sinkkuna.
Onko näissä em. mainituissa asioissa väliä sinkkumiehenä tai sinkkunaisena?
On.
Asuntoon liittyvät hallinnolliset ja huoltotyöt.
Autoon liittyvät toimet.
Asumiseen ja kodinhoitoon liittyvät asiat.
Työssä toimiminen sinkkuna.
Onko näissä em. mainituissa asioissa väliä sinkkumiehenä tai sinkkunaisena?
On.
Vastaukset 13
Vanhimmat
En usko. Asuntoon liittyvät hallinnolliset työt hoitaa isännöitsijä, huoltotyöt huoltoyhtiö. Auto liikkuu poljinta painamalla oli kuskina mies tai nainen, parillinen tai sinkku. Asuminen niinikään sujuu ja on tarpeellista molemmille sukupuolille, kodinhoito mieltymysten mukaan. Töissä käydään töissä eikä parisuhdeterapiassa.
Ei ole noin yksinkertaista elämä. Ainakaan täällä leveysasteilla. Kaupasta saa valmisruokaa mutta nainen joutuu usein kädentöissä turvautumaan maksullisiin aviomiespalveluihin ja suurinpiirtein asianajajaan ettei tule huijatuksi ties missä asioissa. Oikeasti. Usein jos on hajua siitä että nainen on yksinään asuva sitä käytetään monissa paikoissa hyväksi. Ikävä kyllä ja sen on käytäntö opettanut myös minua.
Valmisruoka on pahaa ja sähköpora on keksitty - kaupungissa kerrostalossa on laiskiaisella mukava elämä :)
Se on jokaisen naisen omaa kyvyttömyyttä/uusavuttomuutta, jollei yksin kykene elämään ilman miehistä apua saatikka pitämään puoliaan.
Sama pätee myös miehiin. Jos tarvitsee naisen (äidinkorvikkeen) laittamaan ruokaa tai pesemään pyykkejä, on syytä katsoa peiliin.
Itse ainakin haen parisuhteelta jotain muuta kuin kodin remonttimiestä tai autonasentajaa.
Totta. Pora vielä hankkimatta mutta listalle laitetaan...
Työpaikalla sinkkunaiselle tuodaan jatkuvasti uusia miesehdokkaita nenän eteen. Olivat ne sitten sopivia tai eivät, niin naisen ei tarviste tehdä mitään, vaan työkaverit tuovat niitä näytille tai muuten kyselevät, että saako se ja se mies ottaa sinuun yhteyttä.
Työpaikalla sinkkumiehelle annetaan raskaimmat työt, vähiten ylenemismahdollisuuksia sekä vähiten palkankorotuksia. Työpaikan sinkkunaiset katsovat sinkkumiestä nenän vartta pitkin.
Paritustako varten työpaikat? Ja sinulle ei kukaan tarjoa seuraa? Kyllä on epäreilua.
En voi sietää sitä että tyrkytetään seuraa tai suositellaan jotain tyyppiä. Etsin ja päätän itse seurastani.
On se molemmille aivan yhtä helppoa. Sen, mitä ei osaa tai halua tehdä itse, voi ostaa palveluna.
En ole miestä tarvinnut tässäkään huushollissa muuhun kuin pesukoneen siirtämiseen ja senkin ovat hoitaneet muuttomiehet. Asunnon remontti on tietysti toinen juttu, mutta niissä tuleekin jo laki vastaan, mitä itse saa tehdä ja mitä ei. Auton osaan itsekin ajaa huoltamolle.
Sen sijaan parisuhteessa työn määrä räjähtää käsiin, kun mies odottaa lämmintä ruokaa. Tekee siis itsekin, mutta kun itse pärjää leivänpalalla ja kerta viikossa kaupassa käyntiä riittää, niin... jestas, kaupassa saa käydä monta kertaa viikossa ja joka päivä pitäisi ruokaakin laittaa. Työn määrä lisääntyy viikossa n. 7 tuntia vain sen takia, että mies tulee samaan huusholliin. Mitä lähtee ajalisesti pois? Eipä paljon mitään. Tai no, pari kertaa kesässä grillin putsaaminen on jäänyt pois.
Kertakäyttögrilli.
Minä en ainakaan muista että työhaastattelussa multa oltaisi edes kysytty siviilisäätyä. Olen kuitenkin ollut jo 7v samassa työpaikassa eikä työn suhteen ole valittamista joten en allekirjoita väitettä että meitä yksineläviä miehiä kohtaan olisi jokin työnantajien salaliitto.
Yksinelävä nainen on hankala jos omaa lapsia.
Työnantajani tietää siviilisäätyni ja epäilen että käyttää sitä sekä lojaaliuttani jossain määrin hyväkseen.