Tapasin kivan miehen. Halusin tavata uudemman kerran mutta tarvitsen aikaa. Hän painostaa, että minun pitää kutsua kotiin ja valittaa, että siirrän tapaamista eteenpäin. Ei ole edes viikkoa mennyt. Minulla on elämäni, en ehdi ryntäillä sinne tänne. Haluaisin tutustua rauhassa. Mikä ihmeen kiire? En halua kutsua kotiini, koska en tiedä, tuleeko jatkoa. En halua sekoittaa lasten päitä. Mikä miehellä on, miksi hän painostaa? Miksi hänellä on kiire?
tapaamiseen painostaminen
en ymmärrä...
12746
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kuullostaa omistushaluiselta...
Älä todellakaan kutsu kotiisi jos siltä ei tunnu. Olet fiksu nainen, ettet sekota lasten päitä viikon tuttavuuden perusteella! Teet juuri niin kuin itsestäsi hyvältä tuntuu ja jos se ei miehelle riitä niin anna miehen mennä... uusia fiksumpia tulee varmasti :)
Jos kuitenkin olet hänestä kiinnostunut sano hänelle suoraan että haluat edetä hivenen hitaammin.
Se haluu pimppiä ja sit kun on saanut niin jättää sut.
Yhdyn edelliseen kommentoijaan.
yhdy ittees
Painostamiseen ei kannata suostua koskaan, on syy sitten mikä hyvänsä. Itselläkin tuli ekana mieleen, että mies haluaa vain seksiä, tuskin muuten niin hoppu olisi juuri kotiin päästä.
Itse kuitenkin kysyisin suoraan mieheltä, että mikä on homman nimi.
Mietin, että ehkä ei kannata sitten sen enempää tutustua kun emme edes tunne ja jo riitelemme tapaamisista :(. Eihän siitä suhteesta tulisi kuin riitaa. Minä tarvitse miehen, joka antaa minulle tilaa mutta ei jätä minua pois elämästään. Ex antoi tilaa mutta niin paljon, että en enää tuntenut häntä. Hän ei koskaan puhunut minulle mitään eikä kertonut minulle mitään. Hän saattoi puhua minulle about 2 sanaa koko päivänä (juo kahvisi). No siinä oli jo liikaa tilaa. Mutta nyt jo ahdistaa tämä ei-edes-vielä-suhde. En halua riidellä puhelimessa tapaamisista jonkun vieraan miehen kanssa ja alkaa olla jo näin varhaisessa vaiheessa moitteiden kohde.
Vaikuttaa siltä, että olet asian jo päättänyt. Ja päätös on varmaankin oikea. Jos jo aluksi ahdistaa eikä tunnu hyvältä tai oikealta ollenkaan, niin kannattaa jatkaa matkaa. :)
Kannattaa olla aika varuillaan, parempi jos puhelinnumeroasi tai osoitettasi et ole miehelle antanut. Kävin itsekin joskus yhden naisen kanssa treffeillä ja tämä kertoi että oli tavannut parikin miekkosta jotka olisivat heti olleet valmiita muuttamaan saman katon alle.
Netin kautta valitettavasti hakee seuraa osaksi ihan kummaa porukkaa (koskee kumpaakin sukupuolta) joten kannattaa olla varuillaan ihmisen kanssa jota ei tunne kunnnolla.
"En halua riidellä puhelimessa tapaamisista jonkun vieraan miehen kanssa ja alkaa olla jo näin varhaisessa vaiheessa moitteiden kohde."
Käsittämättömiä juttuja. Niin kovasti en kyllä minäkään kumppania kaipaa, ettenkö väistäisi ahdistelijaa.
Joskus tuntui että naisilla on myös kiire suunnitella ja päästä muuttamaan saman katon alle jo muutaman viestin ja yhden näkemisen jälkeen, en oikein käsitä mistä se kiire kumpuaa, ja jos sanoo että haluaisi edetä hitaammin, niin heti luullaan ettei ole kiinnostunut ollenkaan. Ei kannata kenenkään painostamiseen taipua, varsinkin jos on lapsiakin, vaan etenet siihen tahtiin kuin itse haluat, jos ei se vastapuolta miellytä niin näkemiin vaan.
Lähde karkuun ja äkkiä. Jos jo alussa painostusta niin ei se matkalla lopu vaan lisääntyy.Parempia ja juuri se sinulle sopiva on jossain muualla.
Erehdyin painostukseen kerran nettideitin kanssa ja vieläkin jatkuu panostus puhelimen kautta kahden vuoden jälkeen siitä kun ulos heitin elämästä. Onneksi se oikeakin on jo löytynyt . :)
Hei, Sulla on lapset. Ei lasten kuulu tutustua vanhempien uusiin tuttavuuksiin kevyin perustein... Vanhempien tehtävänä on suojella ja turvata hyvä lapsuus. Jollei mies tätä tajua ja vaatii sulta pikaisia tapaamisia, niin kuulostaa aika vaaralliselta alulta. Ei pysty asettumaan sun asemaan eikä arvosta sun elämääsi / lapsiasi ollenkaan.
Varo tyyppiä ja kuuntele omaa intuitiota.