STORA ENSO

Kylläpä Stora-Enso rakentaa suuren sellutehtaan Kiinaan.Joko Kemissä on herätty tehtaan tuomaan työvoimatarpeen arviointiin.Huhu kertoo,että tehtaan myötä Kemiin syntyisi peräti 12,000 uutta työpaikkaa.Nyt tulisi ensitilassa purkaa asemanseudun ja lapintien varrella olevat ruosteiset,lahot hallit ja rötisköt ja rakentaa tilalle 100 kerroksisia pilvenpiirtäjiä uudelle työvoimalla asunnoiksi.Lisäksi Kemin tulisi hankkia kaksi jumbojettiä joilla voidaan lennättää työvoimaa tähän Stora-Enson työmaalle.Kuuluvat ryhtyvän purkamaan nykyisiä puunjalostuslaitoksia Kemistä samaan aikaan kun kiinan tehdastyömaa käynnistyy.Eikös olekkin uusliberalistinen markkina ja työvoima sekavaa,ei tällaiset ihmeet olisi olleet mahdollisia vielä muuan vuosikymmen sitten.
18595
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Ooks sie paperimiehille jotenki katkera, vai viinan takia loparit saanu ja täällä sit visioitas maalailet?

Äänestä

Kyllä taitaa Kemissä olla se tilanne, että kun kerran yt-neuvottelut ovat jo käynnissä, niin kohta jaetaan irtisanomislappuja...

Äänestä

Niin, koskee koko perämeren seutua kun paperi/sellutehtaitten työntekijöistä suurin osa on muualta kuin Kemistä että........

Äänestä

Kemi ja Kiina, kovin ovat kaukana toisistaan. Ehkäpä vuosien päästä vaikuttaa, kun tuotantoa siirretään ulkomaille, jolloin Suomessa työpaikat vähenevät. Sama suuntaus on jatkunut jo vuosikymmenet.

Äänestä
  • Ei kaukana kun molemmat alkaa K-kirjaimella. Yhtä läheisiä kuin Sihtuuna ja Singapore.

    Äänestä

tämä palsta saa lisää kohta kokopäivä notkujia,kun meidän yt loppuu torassa.itsekin olen vaarassa pudota tänne yli 30v työuran jälkeen.jännät paikat,voi kyynel.

Äänestä

Stora-Enso kiinni ja komukat koneeseen ja Kiinaan ! Siellä on hyvä lakkoilla muiden kommunistien mukana jos uskaltaa eikä pelkää suolakaivostöitä.
Ei täällä Suomesa tuollaisia isänmaanpetureita tarvita.

Äänestä
  • Mitä ????,oletko pettänyt isänmaan.Elä hyvä mies kirjoita tuollaista tekstiä.Luulevat vielä,että omistat koko Stora-Enso konsernin.Kummallista tilanteessa on se,että jokaiselta valtaistuimelta kuulee sanan työvoimapula Suomessa.Ensin viedään tuotantolaitokset Kiinaan ja tänne tuodaan Kiinasta työvoimaa,hmmmmm.

    Äänestä

Stora-Enso, teknologia teollisuus, ja monet yritykset kuin prostutoituja. Juoksevat halvan työvoiman perään.
Takasin tullaan jossain vaiheessa häntä koipien välissä kun halvan työvoiman maat loppuvat eikä valtiollista tukea saa enään mistään.
Yritykset ovat juoksupoikia ja herrat narreja kun eivät huomaa kotikunta etuja eivätkä ole mitenkään isänmaallisia vaan itsekkäisesti ajattelevat vain ja yksinomaan omia halpamaisia tavoitetteitaan. Ei se suku ole Kiinassa tai eteläisessä maan pallopuoliskolla. Miksi ei tähän maahan saada nuorempia yritysjohtajia jotka ovat sentään vastuuntunnollisempia kuin vanhat joilla elämä on eletty.
Jos paperiteollisuus on niin hyvä kuin se on suomessa on, monekin mielestä niin miksi se pitää myydä pois ja jättää keksijät ja ideoijat tyhjän päälle jotka ovat rakentaneet hienot toimivat tehtaat suomeen. Sehän vie ideoinnin ja kehityksen pois. Mitä täällä enään kannaattee toimia kun johtajat ovat muualta.

Äänestä

Täytyy varmaan muuttaa Kiinaan, koska Iso Enso siirtää työtkin siirretään sinne.

Äänestä

Hetkinen. Kiinaanhan tehdään sellu ja kartonkitehdas. Nythän tuotantoa siirretään " Ruotsiin", että saadaan luodossa lomautukset pidettyä. Onkohan nyt kaikilla luodon t.tekijöillä ajattelemisen paikka, ylitöitä tehdessään? Ahneella on paskanen loppu!

Äänestä
  • Olet oikeassa ylitöiden suhteen.Kun painopaperin porukkaa pistetään pihalle niin hienopaperin miehet tekee ylkkää mielin määrin.Parhaimmat jopa itse kyseleen että voisko tulla ylitöihin.Siinä sitä solidaarisuutta,vai mitä??

    Äänestä

  • PROS.MIES kirjoitti:

    Olet oikeassa ylitöiden suhteen.Kun painopaperin porukkaa pistetään pihalle niin hienopaperin miehet tekee ylkkää mielin määrin.Parhaimmat jopa itse kyseleen että voisko tulla ylitöihin.Siinä sitä solidaarisuutta,vai mitä??

    Niin toinoi.... mistähän niitä ahneita muualta löytyy kuin osakkeenomistajista?

    Äänestä

Kun tässä Stora-Enso saa salaiset neuvottelut herrojen kanssa loppuun, ilmoitetaan vielä tänä syksynä, että Kemin toiminnot lopetetaan, koko saari hiljenee. Halukkaat voivat muuttaa Kiinaan tai siirtyä Ouluun.

Se on Kemi-Tornio- alueen lopun alkua, tämä alue ei enää tule kukoistamaan. Sehän tuli selväksi, kun herrat miettivät ydinvoimalan sijoitusta, storankin ratkaisu tiedettiin jo puoli vuotta sitten. Mitä sitä tänne rakentamaan, kun ei kohta ole sähkön käyttäjiäkään.

Äänestä

Ja jätkät sairaslomalla baarissa tokkurassa ku ellun kanat ja palkkaakin saa vielä .

Äänestä
  • Jos ovat hoitamassa terveyttään?
    Tietääkseni se ei ole kiellettyä?

    Äänestä

Äsken tulikin mielenkiintoinen dokumentti Stora Enson eugalyptyspuiden istutuksista.
Lähemmä sinne töihin?

Äänestä
  • Kuhan saavat pieksettyä alkuasukkaat.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


APINA kirjoitti:

Kylläpä Stora-Enso rakentaa suuren sellutehtaan Kiinaan.Joko Kemissä on herätty tehtaan tuomaan työvoimatarpeen arviointiin.Huhu kertoo,että tehtaan myötä Kemiin syntyisi peräti 12,000 uutta työpaikkaa.Nyt tulisi ensitilassa purkaa asemanseudun ja lapintien varrella olevat ruosteiset,lahot hallit ja rötisköt ja rakentaa tilalle 100 kerroksisia pilvenpiirtäjiä uudelle työvoimalla asunnoiksi.Lisäksi Kemin tulisi hankkia kaksi jumbojettiä joilla voidaan lennättää työvoimaa tähän Stora-Enson työmaalle.Kuuluvat ryhtyvän purkamaan nykyisiä puunjalostuslaitoksia Kemistä samaan aikaan kun kiinan tehdastyömaa käynnistyy.Eikös olekkin uusliberalistinen markkina ja työvoima sekavaa,ei tällaiset ihmeet olisi olleet mahdollisia vielä muuan vuosikymmen sitten.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu