exkakkosen ja exmiehen avioliittoa kutsua aloitukseksi puhtallta pöydältä.
Mielestäni se on on kaikkea muuta, se on jatkoa pilaamansa avioliiton je petetyn ihmisen itsetunnon ja toisen ihmisen kunnioituksen polkemista.
Mielestäni se on on kaikkea muuta, se on jatkoa pilaamansa avioliiton je petetyn ihmisen itsetunnon ja toisen ihmisen kunnioituksen polkemista.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Oisko aika pääästää irti ja alkaa elämään omaa elämäänsä? Kaikkien eronneiden ja petettyjen. Miksi antaa jonkun toisen vielä myöhemminkin vaikuttaa omaan elämäänsa tuhoavasti? Itse sen sallii toisille.
Höpön löpöä hyvä 'eräs vain' :) Silloin kun asiat on selvitetty ja ratkaisut tehty, jokaisen osapuolen kuuluu ajatella jatkavansa elämää sen hetkisillä eväillä ja nimenomaan eteenpäin. Uusi pari keskenään, ja erotut puolisot omaan suuntaansa.
Irrottaminen on se idea, ihan samoin kuin aikaisemmissakin elämäntilanteissa. Ethän ole jäänyt roikkumaan lapsuuskodin, opiskeluaikojen tai mahdollisen sinkkuelämäsi koukeroihinkaan, vai?? Elämä muuttuu, ja terveintä on kohdata asiat sellaisina kuin ne tulevat. Ketään ei omista, kenenkään varaan ei saa laskea omaa onneaan.
Toipumista sinulle
Olette väärässä
Petoksella alettu ja rakennettu liitto ei ole puhtaalta pöydältä alku.
Miten tuon perustelet?
Ikävä tuottaa pettymys - mutta tuttavapiirissä on kolme tällaista paria, jotka ovat salasuhteen jälkeen eronneet ja menneet yhteen. Kaikilla nyt reilun 10 v onnelliset liitot takana.
Kyllä se minusta voi olla uuden alku ja puhtaalta pöydältä. Paljon riippuu toki siitä, miten asiat hoidetaan/on hoidettu. Mutta ainakin itse olen nyt useamman vuoden elänyt miehen kanssa, joka tapasin kun olimme molemmat vielä tahoillamme naimisissa. Rakastuimme, minä erosin ensin, mies muutaman kuukauden kuluttua, ja onnellisia olemme.