Autoani oli tänään kolhaistu parkkipaikalla, syyllinen oli jättänyt lapulla yhteystietonsa sekä autonsa tiedot mutta ei ainakaan vielä ole vastannut puheluihini.
Kysyisinkin että miten tällaisissa tapauksissa toimitaan? Pitääkö minun odottaa että syyllinen tekee ilmoituksen vahingosta vakuutusyhtiöönsä ja viedä oma auto tarkastettavaksi vasta sitten?
Onko väliä mihin korjaamoon autoni vien? Onko minulla oikeus saada korjauksen ajaksi laina-auto? Tarvitseeko minun olla omaan vakuutusyhtiööni yhteydessä laisinkaan vai hoitaako vastapuolen yhtiö koko homman?
Kiitos vastauksista. :)
Autoa kolhaistu, miten toimitaan
4
173
Vastaukset
- tuttu juttu
Tuohan on selvä juttu. Kolaroija on huomannut törmäyksen jälkeen, että joku ohikulkija näki tapauksen. No rehellisenä miehenä hän nousee autosta ja kirjoittaa paperilappuun nimen ja puhelinnumeron, mutta huonomuistisena kumpikin menee väärin. Eihän sitä paniikissa kaikkea voi muistaa !
- kurki-alli
Ensin olisi hyvä saada kiinni tuo vastapuoli. Voit täytellä vahinkoilmoituksen valmiiksi omalta osaltasi, johon vastapuoli sitten täyttelee omat tietonsa ja tämä toimitetaan sitten maksajapuolen vakuutusyhtiöön. Sieltä saat ohjeet kuinka tilanteen suhteen toimitaan niin korjauksen kuin sijaisautonkin suhteen. Käytät auton vakuutustarkastajalla joka kertoo sitten korjauskuviot ja voitte neuvotella mihin pajaan mennään ja kuinka sijaisauton kanssa toimitaan.
Omalla vakuutusyhtiölläsi ei ole asian kanssa mitään tekemistä, ellei sitten homma käänny niinpäin että korjautat sen omista vakuutuksistasi.
Mikäli kolhija tosiaan jätti omat yhteystietonsa, välitä myös minulta kiitokset suoraselkäisyydestä. Vahinkoja sattuu kaikille mutta jälkien siivoamisessa kaveri näyttää mikä on miehiään tahi naisiaan. Räkänokastakin mies tulee muttei tyhjännaurajasta.- tuhla-jussu
"Omalla vakuutusyhtiölläsi ei ole asian kanssa mitään tekemistä..."
Noihan ei asia ole, vaan oma vakuutusyhtiösi on aina se paikka johon voit ottaa yhteyttä ja jättää itse vahinkoilmoituksen sinne. Vakuutusyhtiöt kyllä hoitavat keskenään yhteydenpidon siitä, kenen vakuutuksesta korvataan ja mikä yhtiö maksaa jne.
Vahinkoilmoitus aina kahtena kappaleena ja oman kappaleesi toimitat omaan vakuutusyhtiöösi, vaikka vstapuoli olisi korvausvelvollinen ja myöntäisi sen.
- omaan piikkiin
Tuskin on omat tiedot eli Kaskon piikkiin menee ja jos ei ole niin omaan piikkiin sekin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2344002Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1232307Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996- 1411471
- 77929
Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein127927Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37920Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!330849Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8847J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl62770