Polkupyörätukku pilasi pyörämarkkinat

harmittaa...

Mielestäni polkupyörätukku pilasi Suomen polkupyörämarkkinat perustamalla joka ikiseen niemeen ja notkoon näitä franchising-liikkeitään. Se johti siihen, että tukalassa tilanteessa moni erikoisliike on joutunut ja joutuu vielä lopettamaan kun ensin saa tapella olemassaolostaan toimimalla ulkomaalaisten nettikauppojen sovituskoppina ja pelkkien ketjulukkojen myyjänä ja sitten vielä vieressä Polkupyörätukku suurilla lupauksilla ja vieläpä huonoa tavaraa myymällä jakaa loput asiakkaat.

Molemmat kituvat pari vuotta, sitten menee erikoisliike nurin ja seuraavana vuonna lopettaa ketju kituvan Polkupyörätukkunsa siitä vierestä. Näin paikkakunta jää ilman alan liikettä. Ja Polkupyörätukku lähtee seuraavalle paikkakunnalle uuden pahaa-aavistamattoman "yrittäjänplantun" kanssa kokeilemaan kepillä sikäläistä jäätä. Kierre jatkuu.

Nyt meni Kauppa-Veljet ja huonolta näyttää Bike-Planetienkin kanssa vaikka nekin taitavat olla nykyään Magnusin franchising-liikkeitä...

Muutamassa vuodessa olemme me pyöräilijät lähes täysin Motonetin kuratarvikkeiden ja nettimyynnin varassa.

14

5885

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HiPo

      Totta puhut.

      Omalla asuinpaikkakunnalla on sama tilanne. Polkupyörätukku on tullut kaupunkiin ja kiristänyt kilpailua entisestään. Kerran olen kyseisessä puodissa käynyt ja todennut, että sieltä saa samaa roinaa mitä paikallinen marketti myy eli mitään uutta ei tullut tarjolle. Saimme vain mukamas erikoisliikkeen, johon menevä asiakas olisi ehkä muuten mennyt oikeaan pyöräilyliikkeeseen. Niitäkin vielä kylällä on.

      Eipä ole helppoa elämä millään erikoisliikkeellä näin nettikaupan aikana. On tietenkin ymmärrettävää, että pieni liike ei voi pitää varastossa kaikkea mahdollista. Tilanne on siis asiakkaan kannalta se, että tilaushommaksi ja odotteluksi ostaminen menee joka tapauksessa.

      Oman kokemukseni mukaan liikkeen kautta tilattaessa hinta ja toimitusaika on turhan usen suurempi kuin itse netistä tilaamalla. Tämä on tosiasia, jonka erikoisliikkeet pitäisi vain tiedostaa. Hieman ihmetyttää miten erikoisliike ei pysty tekemään yhteistyötä kansainvälisten jakelijoiden kanssa siten, että he pystyisivät kilpailemaan hinnalla ja toimitusajalla yksityisen ostajan kanssa.

      • pyörätiellä

        Ihan turha itkeä jos et osta siitä asiantuntijaliikkeestä.

        Kansa saa sitä mitä se kuluttaa. Jos ostot suuntautuvat nettikauppoihin ja Biltemaan, muut liikkeet vain yksinkertaisesti joutuvat lopettamaan.

        Siis jos haluat säilyttää sen lähi-asiantuntija-pyöräkaupan, mene ja osta sieltä jotain. Ja käytä sen korjaamopalveluita. Varsinkin niissä Polkupyörätukku on saanut tosi huonoa mainetta, jostain syystä...


      • ...................
        pyörätiellä kirjoitti:

        Ihan turha itkeä jos et osta siitä asiantuntijaliikkeestä.

        Kansa saa sitä mitä se kuluttaa. Jos ostot suuntautuvat nettikauppoihin ja Biltemaan, muut liikkeet vain yksinkertaisesti joutuvat lopettamaan.

        Siis jos haluat säilyttää sen lähi-asiantuntija-pyöräkaupan, mene ja osta sieltä jotain. Ja käytä sen korjaamopalveluita. Varsinkin niissä Polkupyörätukku on saanut tosi huonoa mainetta, jostain syystä...

        Ei minusta SPT ole mikään ongelma oikeille pyörä kauppiaille. Noilla kauppiailla on ongelma, että monessa liikkeessä ei laadukkaita fillareita ole koe ajettavaksi. Sit asiakkaat ostaa sutta, kun ne muusta tiedä!!! Ei minulle spt:llä ole yhtään fillaria, mikä kiinnostaisi.


    • 2k+ =MOOTTORIN HINTA

      Sitä kutsutaan hintakilpailuksi. Vaikka suomi melko maolainen kehitysmaa ko. asian suhteen vielä onkin.

      Ymmärrän kyllä toki hyvin, miten merkkitarra ja pari ylimääräistä perä-nollaa hieman kiillotetun alumiininpalan hintalapussa saavat kataislaisen pyöräasiakkaan tuntemaan itsensä "laadukkaan" valinnan tehneeksi "bättremanneksi"... Sehän pohjaa kuitenkin duuppauspsykologiseen faktaan kapitalismin perussäännöstössä. Vähän samaan tyyliin tuhlareistakin tuntuu aina hyvältä se taskussa polttelevista rahoista eroon pääseminen.

      • Joo, siis ei

        SPPT ei ole erityisen edullinen ostospaikka. Ottaen huomioon tuotteiden laadun, hinta on suurin piirtein se, mikä muuallakin Suomessa. Osa tuotteista on aivan älyttömiä viritelmiä, mutta osa ihan kelvollisia. Eurooppalaissista verkkokaupoista saman tuotteen saa toki paljon halvemmalla.

        SPPT:n ongelma on, ettei se ole kyennyt tuottamaan tasalaatuista tuotetta. Luovutushuollot ovat mitä sattuu. Jos ostat McDonalds'ilta hampurilaisen, oletat sen olevan saman laatuinen ypäri Suomea ja jopa ympäri maailmaa.

        SPPT:llä on hyviä edustuksia, kuten Corratec. Sen pitää vain saada toimita yhtä laadukkaaksi koko ketjussa kuin Hyvinkäällä, niin kauppa käy.

        http://www.corratec.de/


    • lpr polkupyörätukku

      Yhdyn täysin edellisiin.
      Huonolla käytöksellä ja palvelulla paikallinen sppt kauppias sai aikaan ainakin yhden menetetyn asiakkaan perheineen. ..eli meidät.

      Sain todella huonoa ja ala-arvoista palvelua. Onneksi tässä kaupungissa on vielä valinnan varaa.

    • jepulistajeepäjoo

      pp tukkuhan on nykyisin Helkaman omistama, tekivät melkeen millin tappiota viime vuonna, kuulin tutulta Helkanan pp kauppiaalta, että S ryhmästä tullut toimari (pp guru) sai kenkää, nyt sitä johtaa Helkaman toimari, et jäljethän johtaa sylttytehtaasee n

    • pilallako

      eli tarkoittaako toi, että Helkama on pilannut Suomen PP markkinat ?
      siltähän toi kuullostaa,

    • Peruspyöräilijä tl

      Ostin tammikuussa corratecin frreeride extrmen polkupyörätukusta n. 5 vuotta sitten. Hinta oli 50% alle tulevan kevään hinnasta. Helvetin hyvä pyörä, täydellisessä vireessä luovutus ja hinta halvempi, kuin missään nettikaupassa euroopassa. Elämäni paras pyörä . Toimii hyvin kadulla ja metsäpoluilla. Maguran hydraulinen levyjarru on loistava ja turvallinen. Harmi vaan, ettei tyylikkäitä ja laadukkaita fattmanin kumeja saanut tilalle, kun alkuperäiset oli lopussa.

      Minulle pyörä ei ole mikään elvistelyväline. Saahan niitä vaikka käsityönä tehtyjä, jos haluaa "erottua" massasta ja lompakossa on limittiä. Funktio on kuitenkin sama

      • Joo, siis ei

        Edustukset ovat ok, ongelma onkin myyjien ja ennen kaikkea huoltojen monasti huono laatu.


    • Olli Heinonen

      Meinasin itsekin ostaa netistä. Sitten sattumalta huomasin Fox Comp- nimisen liikkeen auton ikkunasta. Kävin kaupassa ja ostin samalla reissulla maastopyörän. Oli pikkasen kalliimpi kuin netistä ostettuna, mutta paikallinen huolto ja asiantuntemus ratkaisi asian.
      Lopuksi sanoisin, että suomipojat voisivat panostaa hieman enemmän (netti)markkinointiin.

    • turhaa itkua

      Eli tässä keskustelussa vissiin kukaan ei todella ole tajunnut pointtia: asiakkaana kiinnostaa rahan kannalta vain yksi asia: pyörän hinta. Jos sama polkupyörä maksaa Suomalaisessa pyöräliikkeessä 1350 euroa ja ulkomaisessa nettikaupassa vain 800 euroa niin totta kai mä tilaan sen asiakkaana nettikaupasta.

      Ihan turha itkeä sitä että polkupyörätukku on jotenkin syyllinen kun se myy edullisemmin kuin kilpailijat. Se on raha joka ratkaisee, aina. Kapitalismin perussääntöihin kuuluu hintakilpailu, jossa asiakas ostaa mistä halvimmalla saa.

      Joillakin nyt vaan on sellainen kiero malli kapitalismista korvien välissä, että pitäisi ostaa sitä kallista, sikakallista, jotta ahne pyöräliike saisi rahansa. Ei, vaan asiakas ostaa halvinta, sieltä mistä halvimmalla saa.

      • näinSemenee.

        Niin, näinhän se menee. Suomalaiselle on hinta, hinta ja hinta.

        Katsos Euroopassa on vielä eri arvonlisäverokantoja esimerkiksi -10 % yksilön ero tekee jo tonnin pyörässä 100 €:a, samoin on muitakin eroja, esimerkiksi firman ei tarvitse maksaa voitostaan veroa, vaan esimerkiksi jaetusta osingosta.

        Sori, että menee vähän out of topic.

        Mutta sitten on vielä se, jos Suomeen myydään vaikkapa jotain mallia 100 kpl, euroopassa niitä voidaan myydä vaikkapa Saksassa 2000 kpl.

        Näinollen tilanne on se, että Suomalaisella kustannustasolla, et yksinkertaisesti pysty kilpailemaan. No mihin homma johtaa, ihmiset käyvät pikkuliikkeissä sovittelemassa fillareitaan ja tilaavat sen netistä. Sitten menevät vielä itkemään huolto tms asioita pikkuliikkeeseen, ja samalla haukkuvat kauppiaan pystyyn kun on niin kovat hinnat.

        Miten kauppias voi vaikuttaa esim alviin ? Muuten kuin muuttamalla Suomesta pois ?

        -Ei mitenkään vaan kärsii sen nahoissaan, siten, että kaupan valuvat ulkomaille.

        Tietysti on niinkin, että pyörät tilataan sitten ulkomailta, huolletaan mahdollisimman pitkälle itse, ja kun osaaminen ei riitä, maksetaan taidot olevalle mekaanikolle siitä, että homma tulee kuntoon. Eli jossain kohtaa alkaa huolto maksamaan reilusti.


      • Joo, siis ei
        näinSemenee. kirjoitti:

        Niin, näinhän se menee. Suomalaiselle on hinta, hinta ja hinta.

        Katsos Euroopassa on vielä eri arvonlisäverokantoja esimerkiksi -10 % yksilön ero tekee jo tonnin pyörässä 100 €:a, samoin on muitakin eroja, esimerkiksi firman ei tarvitse maksaa voitostaan veroa, vaan esimerkiksi jaetusta osingosta.

        Sori, että menee vähän out of topic.

        Mutta sitten on vielä se, jos Suomeen myydään vaikkapa jotain mallia 100 kpl, euroopassa niitä voidaan myydä vaikkapa Saksassa 2000 kpl.

        Näinollen tilanne on se, että Suomalaisella kustannustasolla, et yksinkertaisesti pysty kilpailemaan. No mihin homma johtaa, ihmiset käyvät pikkuliikkeissä sovittelemassa fillareitaan ja tilaavat sen netistä. Sitten menevät vielä itkemään huolto tms asioita pikkuliikkeeseen, ja samalla haukkuvat kauppiaan pystyyn kun on niin kovat hinnat.

        Miten kauppias voi vaikuttaa esim alviin ? Muuten kuin muuttamalla Suomesta pois ?

        -Ei mitenkään vaan kärsii sen nahoissaan, siten, että kaupan valuvat ulkomaille.

        Tietysti on niinkin, että pyörät tilataan sitten ulkomailta, huolletaan mahdollisimman pitkälle itse, ja kun osaaminen ei riitä, maksetaan taidot olevalle mekaanikolle siitä, että homma tulee kuntoon. Eli jossain kohtaa alkaa huolto maksamaan reilusti.

        "Miten kauppias voi vaikuttaa esim alviin ? Muuten kuin muuttamalla Suomesta pois ?"

        Ihan toimiva tapa. Showroom ja sovitukset Suomessa ja toimitus netin kautta jostain järkevämmän verotuksen maasta. Verokilpailu EU:ssa on kovaa ja me olemme häviämässä sen. Viimeinen sammuttaa valot.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      7728
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3712
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1876
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1130
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      1013
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      28
      963
    7. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      827
    8. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      772
    9. Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa

      1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄
      Ikävä
      60
      739
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      268
      703
    Aihe