Savonlinnan oopperajuhlien tukirahat 750 000 euroa!

Rahaa ulisijoille

Savonlinnan oopperajuhlat on jo monena vuotena saanut ylivoimaisesti suurimmat tukirahat. Tänäkin vuonna Savonlinnan oopperajuhlat on suurimman yksittäisen tukirahan saava kulttuuritapahtuma ja tukea myönnetään peräti 750 000 tuhatta euroa!

Onko Savonlinnan oopperajuhlien tuotto todellakin niin huono, että sitä pitää joka vuosi tukea yli puolen miljoona euron tuki- eli verorahoilla? Maksetaanko juhlakulut valtaosin tukirahoilla?

Tuollainen verorahoja tarpeettomasti syövä tukirahaproduktio pitää lopettaa välittömästi. Verorahoille löytyy tärkeämpääkin käyttöä kuin ulinan ja huutamisen tukeminen.

6

136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Popparit

      Popparit ulisevat ja huutavat

    • nii o käynny

      Totta. Savonlinna todella pienen eliitin tapa tuhota kulttuurin luovuus, ryöstää kansa ja paskantaa kansan päälle. Savonlinnassa tyhmät auto- ja kännykkäkauppiaat imevöt toistensa anaaleja. Kyse siis prostituutiosta, pornosta, talousrikollisuudesta, luonnon saastuttamisesta. Ssavonlinna ei ole antanut Sumelle mitään. Vienyt resursseja aivan liikaa ja luonut ylimielistelevän ja todella vastenmielisen tekotaitelijaporukan maahamme.

    • tuhlaajaklasarit

      Savonlinnan organisaatio nimenomaan korostaa kuinka tukea ei juuri saada.

      Siinä näkee, miten suhteellisuus katoaa.....

      • ddssdssdsdsdf

        750.000....eihän sillä maksa edes orkan palkkoja.


        Saati, jos täytyy pävän varoituksella lennättää sijaislaulaja toiselta puolen maapalloa.

        Homma hoituu, kun se on jauhanut samaa bashaa - "tulkinnut" - koko ikänsä


    • 28

      up

    • loop1234

      Niin ja pomoille maksetaan liian suuria palkkoja, esi. sille nykyiselle Strandholmille. Sillä on kuulemma puolen miljoonan asuntolaina, jota se makselee valtion rahoilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      85
      4970
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      96
      2853
    3. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      43
      2816
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      199
      2402
    5. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      28
      2014
    6. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      133
      1959
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      178
      1570
    8. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1501
    9. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1329
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      368
      1311
    Aihe