Ravurista ratsuksi

Mulla on lv 5v. ex-ravuri.
Istuin ekaa kertaa selkään syksyllä, ja nyt ollaan edistytty vaan pari asiassa:
ei lähde alta kun hyppää selkään, lähtee pohkeilla käyntiin ja raviin. MUTTA,
miten saan opetettua sille laukkapohkeet,sen ettei se saa ryntää ravissa tai ryöstä ?

eli siis, tärkeintä jos saisin vinkkejä miten se vois oppia laukkamaan ?
kiitos jos vastaatte !:)
597
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kannattaa ensin antaa sille selkeät laukka pohkeet ja ennen sitä pidätys ja jos se ei pelkää raippaa niin kannatan ottamaan sen mukaan näpäytä sillä samaan aikaan kaulalle kun annat pohkeet(Selkeät pohkeet!)Mulla nimittäin oli sama juttu sitten kokeilin tota kun siitä niin kovasti tallilla puhuttiin niin kappas se laukkaa ihan kunnolla kenttää ympäri pari kirrrosta:)Muuten jos se ei nosta laukkaa niin niin eka yrität ohjeitteni mukaan ja sitten keskityt vähän muuhun esim:pysähtelyyn ja peruuttamiseen se auttaa ja sitten taas yrität kyllä se sitten vähän ajan päästä onnistuu se voi myös viedä useita viikkoja:(:)Onnea matkaan:)

Äänestä

entiiä...ehkä liinassa vois harjotella eka

Äänestä

Minä opettaisin hevoselle ensin liinassa tunnistamaan laukkakäskyn, ja kun se sen osaisi, pyytäisin jotakuta juoksuttamaan sitä liinassa ja istuisin itse selkään. Sitten kun liinassajuoksuttaja käskisi nostaa laukan, antaisin siinä yhteydessä selkeät laukka-avut. Toistaisin tätä varmaan satoja kertoja. Hevonen yhdistää laukkaan siirtymiskäskyn pohkeisiin. Myöhemmin kokeilisin ilman liinaa voltilla ja antaisin SELKEÄT laukka-avut sekä sanoisin samalla laukkaan siirtymiskäskyn, siis sen jota on käytetty liinassa, eli melko varmasti laukka. Sitten kun hevonen ymmärtäisi hyvin voltilla laukka-avut siirtyisin uralle ja kulmissa tekisin saman kuin voltilla. Ja kun se tämänkin oppisi siirtyisin uralle. Tämä on varmasti varmin tapa.
Muista AINA edetä rauhassa ja jos hevonen ei ymmärrä uutta asiaa heti siirry takaisin edelliseen tehtävään. Jos yrität nostaa laukkaa kulmassa eikä se ymmärrä ei kannata yrittää ja yrittää sillä se vain saa hevosen ymmälleen ja se unohtaa juuri oppimansa. Siirry siis edelliseen, eli volttiin tai jopa liinaan ja aloita alusta. Parempi edetä varmasti ja maltillisesti kuin hätäillä ja sekoittaa hevosen pää ihan totaalisesti.

Äänestä
  • Vosin kuvitella tämän toimivan todella hyvin!

    Äänestä

OOookeei, no harjoittele eka liinassa, jos se onnistuu, niin sit voit mennä selkään ja harjotella rauhallista ravia, ilman, että se kaahaa, tai kiihdyttää ihan tajuttomasti, jos antaa raippaa. Jos onnistuu harjoittele selkeillä avuilla laukannostoja about 2 askelta ja vähitellen lisää askelten määrää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


heppatyttö kirjoitti:

Mulla on lv 5v. ex-ravuri.
Istuin ekaa kertaa selkään syksyllä, ja nyt ollaan edistytty vaan pari asiassa:
ei lähde alta kun hyppää selkään, lähtee pohkeilla käyntiin ja raviin. MUTTA,
miten saan opetettua sille laukkapohkeet,sen ettei se saa ryntää ravissa tai ryöstä ?

eli siis, tärkeintä jos saisin vinkkejä miten se vois oppia laukkamaan ?
kiitos jos vastaatte !:)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu