Millainen työnantaja vaatii puhtaat luottotiedot? Ymmärrän työnantajan, jossa käsitellään rahaa luotettavissa tehtävissä kuten pankissa ym. rahaliikenne -virkatehtävissä.
Mutta onko siinä vaiheessa syytä vaatia puhtaat tiedot jos esimerkiksi kuskaa tavaraa ja laskuttaa vastaanottajaa samalla? Tämähän olisi tyypillinen pizzalähetin hommaa. Meinaako työnantaja, että henkilö, joka on menettänyt luottotiedot on täysi spurgu, joka tilaisuuden tullen varastaa yrityksen rahat?
Taitaa olla niin, että tuollaiset työnantajat täytyy vaan jättää omaan arvoonsa ja toivottaa onnea työntekijän hakuihin ja sääliä tietysti myös hakijoita.
Luottotiedot työnhaussa?
12
3070
Vastaukset
- luottotiedoton1
Olen taloushallinnon merkonomi ja menettänyt luottotiedot. Olen ollut tehtävissä, jossa käsitellään rahaa, mutta lähinnä sähköisesti. Missään työpaikassa ei ole kysytty luottotietoja, ei edes valtiolla. Enemmänkin niin, että tuppaavat tyrkyttämään taloushallinnon töitä kysymättä luottotietoja ihan riesaksi asti.
Luulempa, että moni työnantaja nykyään ajattelee niin, että luottohäiriömerkintä on niin tavallista niin monelle, jos on muuten hyvät paperit koulusta ja erinomaiset suosittelut, niin sillä ei ole mitään väliä. Monet työnantajat myös haluavat palkata työttömän työnhakijan välittämättä siitä onko puhtaat luottotiedot vai ei, sillä he saavat tukia työttömän työnhakijan palkkaamisesta.
Luottotietoja sen sijaan vaaditaan esim. vartiointitehtävissä, siivousalalla esim. jos siivoaa pankkia tai on vastuuhenkilö siellä siivousalalla plus luonnollisesti oman pankin työntekijät.
Itselleni ei ole mitään väliä vaikka olen menettänyt luottotiedot, sillä koskaan taloushallinnon tehtäviin en ole koskaan haaveillutkaan vaikka olen opiskellutkin tuon alan, vaan tähtään ihan eri alalla ja ihan eri tehtäviin =)- qew21e
Meni koulunkäynnit sun kohdalla pahasti hukkaan....??
- luottotiedoton1
qew21e kirjoitti:
Meni koulunkäynnit sun kohdalla pahasti hukkaan....??
Ja onneksi menikin =) Ikinä mitkään debetit ja kreditit kiinnostaneet pätkän vertaa =) Katsos sellaista tämä on, kun nuoria patistellaan hakemaan koulutukseen, minne ei oikeasti ikinä never ever haluaisi =)
- Oikein nauratttaa
Itse olen ollut myös vartijana eikä ole vaadittu puhtaita luottotietoja? Outoa.
Joka tapauksessa www.mol.fi -sivulta on luettavissa ihan perustehtäviä, joissa työnantaja vaatii puhtaita luottotietoja. Ehkä sillä on jotenkin vinksahtanut? :D- aqdw
No eihän vartijoilta mitään vaadita. eihän sinne muutoin ketään saataisikaan.
- luottotiedoton1
aqdw kirjoitti:
No eihän vartijoilta mitään vaadita. eihän sinne muutoin ketään saataisikaan.
Ja vartijan palkkakin aivan mitätön, ei sillä edes tule toimeen =)
- luottotiedoton1
Täytynee muistaa, että mollin sivuilla on vain murto-osa työpaikoista. Parhaiten työelämään pääsee kun ilmoittautuu työttömäksi työnhakijaksi ja työkkärinä on aktiivinen toimisto, mikä tuuppaa työelämään mukaan. Oma aktiivisuuskaan ei ole pahitteeksi =) Tietysti jos vain haluaa katsella kassatyöpaikkoja on asia toinen.
- vaatimustaso
Eräät yritykset kokevat, että luottotiedon menettäneet saattavat olla heille riski.
Koska luottotiedot menttänyt on tavallaan hiukan kuin hänellä olisi rikosrekisteri.
Tuskin minäkään ottaisin jos muita on tarjolla.
Jos asiaa ajttelee hakijan ja koko yhteiskunna kannalta, luottotiedon menettänythän tarvisi työtä vielä kipeämmin kuin he joilla ne on kunnossa. - Yrittäjyyttä tunteva
Tietysti pitää luottotiedot tarkastaa kuvaamassasi tehtävässä.
Kyllä sääliä pitää: Luottotietotojen menettäneitä, ei työnantajia eikä muita hakijoita.
MIETITYTTÄÄ: Jos/kun henkilö ei osaa hoitaa omia raha-asioitaan miten hän hoitaisi yrityksen asioita?- luottotiedoton1
Löytyy niitäkin, jotka ymmärtävät, että luottotiedoton jolla on ihan törkeästi velkaa tarvitsee töitä enemmän kuin se, jolla ei ole velkaa eikä ole menettänyt luottotietojaan.
Ymmärrän pointin kyllä, jos joku väittää, että sellainen joka on menettänyt luottotietonsa, miten hän mukamas osaisi hoitaa yrityksen raha-asioita..(?)
Mutta oikeasti, totuushan on toinen, omat rahat ja yrityksen rahat ovat kaksi eri asiaa. Eihän kaikki käyttäydy töissä niin kuin kotona. Koti on koti ja työpaikka työpaikka. Se, jolla koti voi olla siivottomassa kunnossa, voipi olla työpaikan huone aivan hyvin järjestelty ja puhdas. Kaikki eivät käyttäydy samalla tavain kotona kuin työpaikalla. Meillä jokaisella on eri rooleja, on kotiminä, työminä, perheenisä/äitiminä.
- Oikein naurattaa
Se on vain totta, että Suomi on jotenkin hyvin vanhanaikainen maa, kun tarkastellaan luottotietoja joka paikassa. Missään muualla ei olla niin tarkkoja.
Tai ehkä tuo luottotieto vaatimus on jonkinlainen tekosyy? - 16+4
Luottotiedot jos on kunnossa, sama se vaikka päivittäin tarkistaisivat.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee632152Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."51815Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2381314En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71960Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.88950Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki21875Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?139824Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin39740- 19726
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93709