Salmivalli määrittelee kiusaamisen ryhmäilmiöksi, jossa kaikilla ryhmän jäsenillä on oma roolinsa:
Kiusaaja (8%) on tapahtuman käynnistäjä ja toteuttaja.
Uhri (12%) on toistuvan, systemaattisen kiusaamisen kohde.
Apuri (7%) on mukana kiusaajan seuraajana tai avustajana, ei niinkään aloitteellisena kiusantekijänä.
Vahvistaja (20%) antaa myönteistä palautetta kiusaajalle nauramalla, kannustamalla kiusaajaa, olemalla kiusaamistapahtuman yleisönä.
Puolustaja (17%) asettuu kiusatun lapsen / nuoren puolelle joko koettamalla saada toiset lopettamaan kiusaaminen tai tukemalla kiusattua muutoin.
Ulkopuolinen (24%) pysyttelee kiusaamistilanteissa sivummalla.
Koulukiusaaminen on tavallisinta:
• Alaluokilla, jossa sitä esiintyy saman verran tyttöjen ja poikien keskuudessa
• Siirryttäessä ala-asteelta yläasteelle. Yläluokilla poikia kiusataan useammin kuin tyttöjä
• Poikien kiusaaminen on suoraviivaisempaa; tönimistä, tuuppimista ja suoraa haukkumista
• Tytöt kiusaavat epäsuorasti; jättämällä kiusatun yksin, puhumalla pahaa takanapäin, katsomalla merkitsevästi jne.
• Tyttöjen suora aggressiivinen käyttäytyminen on lisääntynyt
• Aikuiset eivät aina huomaa väkivaltaisia tilanteita tai kiusaamista - sen sijaan oppilaat tietävät asiasta
• Uhrit kertovat harvoin tapahtuneesta koulussa, yleensä asioista puhutaan kotona
• Kodin ja koulun yhteistyö kiusaamisen ehkäisyksi on tärkeää
Kiusaaminen ryhmäilmiönä
7
668
Vastaukset
- Kiusattuna
Kiusatuksi joutuminen 14-vuotiaana on yhteydessä 23-vuotiaana koettuun masentuneisuuteen, huonoon itsetuntoon ja kielteiseen käsitykseen muista ihmisistä. (Isaacs, Hodges ja Salmivalli, 2008)
Kiusatuista tulee ajan myötä yhä vetäytyvämpiä, arempia ja vähemmän aggressiivisia,
MUTTA kouluampumisten taustalla lähes aina pitkään jatkunut kiusatuksi joutuminen ja toveriryhmästä syrjäytyminen.- iloista pääsiäistä
Onneksi kiusatuista ei välttämättä tulekaan vetäytyvämpiä, arempia ja aggressiivisuus on enempi kiusaajan ominaisuus.
Kiusattu voi myös kasvaa ja vahvistua ihmisenä juuri kokemustensa kautta ja löytää omat voimansa toisten hyökkäysiä vastaan.
Kerran kiusattu, ei todellakaan ole aina kiusattu.
- -Palstalainen-
Eeeei eeeeiiii Jouni, älä vastaa mun kirjoituksiin. Kiusattu se siellä taas kiusaa. Siis kiusaaja kiusaa. Minä olen Uhri (12%) on toistuvan, systemaattisen kiusaamisen kohde.
Missäs mun pillerit on.... - -Palstalainen-
Jouni olet taas käyttänyt mun nimimerkkiä salaa. Kiusaaja taas kiusaa :D
- -Palstalainen-
Jouni olet taas käyttänyt mun nimimerkkiä salaa. Kiusaaja taas kiusaa :D
- -Palstalainen-
Miten hirveä laspuus sinulla on kaan ollut?
Kiusattu kiusaa. Kiusaa, kiusaa, kiusaa...- -Palstalainen-
Ihan kauhea!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan
Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla572764Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana
Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "362391SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero
Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past881578Anita ei saanut Heikkiä pihalle
Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.851285Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!
Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,301099Emotionalisuuden puute.
Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o154798Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m79694Ei ole vaikea päättää kumpi
Hän on vaimomateriaalia. Sinä olet vain tuollainen pieni kiusankappale.. Revi siitä.52650Ymmärrätkö jo nyt, että
Vetäytyminen ei kannattanut? Asioista pitäis puhua rauhassa hyvässä hengessä eikä lakasta maton alle. Yhdeltä ihanalt44640- 42603