Olen aloitteleva kitaristi ja ajattelin ostaa sähkökitaran. Haluaisin tietää onko tämä kitara aivan paska vai ihan ookoo.
http://www.best2music.fi/shop/sahkokitara-maestro-st150-1445p.html
Ja sitten vielä että mitkä johdot tähän sopisi. En tiedä mitään kitaroista, joten ajattelin kysyä, ettei tule mitään "oho johdot ovat väärät" tilanteita!
Kysyisin myös että onko taskuvahvistin hyvä ostos, kun esim rivitalonaapurit eivät siedä sähkökitaran ääntä? Tossa olis yks.
http://www.best2music.fi/shop/taskuvahvistin-belcat-1747p.html
voiko tollaista vahvistintä käyttää muuten kuin kuulokkeilla?
http://www.best2music.fi/shop/sahkokitara-maestro-st150-1445p.html
Ja sitten vielä että mitkä johdot tähän sopisi. En tiedä mitään kitaroista, joten ajattelin kysyä, ettei tule mitään "oho johdot ovat väärät" tilanteita!
Kysyisin myös että onko taskuvahvistin hyvä ostos, kun esim rivitalonaapurit eivät siedä sähkökitaran ääntä? Tossa olis yks.
http://www.best2music.fi/shop/taskuvahvistin-belcat-1747p.html
voiko tollaista vahvistintä käyttää muuten kuin kuulokkeilla?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mainoksen mukaan kitara on laadukas. Sana laadukas pitäisi olla lainausmerkeissä, sillä tuohon hintaan ei uusissa kitaroissa saa laatua sanan varsinaisessa merkityksessä. Mainoksen tekijä ei myöskään taida olla kitaran puista ihan ajan tasalla kuvaillessaan kitaran kaulaa ja otelautaa vaahteraksi. Otelauta on luultavimmin ruusupuuta (huokoista ja halpaa), ellei sitten valmistaja ole humalapäissään värjännyt vaaleaa vaahteraa tummaksi...
Bodyn materiaalista ei ole mainintaa. Tuohon hintaan saa joko vaneria, kovapuuta (agathis, tms.) tai halpaa (lue: aika huonoa) leppää. Muutakin puumateriaalia voi olla tarjolla (esim. mahonki), mutta se on aina halpaa puuta. Vaneri on noista surkeinta bodymateriaalia ja aiheuttaa usein ongelmia. Body ja kaula eivät soi, resonoi ja hekumoi :) kunnolla, ja odotettavissa on kuolleita ääniä, eli kaikki nauhanvälit eivät soi kunnolla. Saman oireen voi aiheuttaa yksistään jo kaulakin, jos se on huonolaatuinen.
Halpoja korealaisia mikkejäkin kehutaan. Ne kehut voi jättää omaan arvoonsa, eli kehuun tulee suhtautua varauksella. Lyhyesti sanottuna: halpa mikki = huono ääni.
Kun kerran se on halpa, niin sen säädöt ja action voivat olla vain melkein kohdallaan. Tulee säätöhommia ja sekä satulan madallusta hiomalla että tallan madallusta ruuvailemalla. Ne on paras jättää osaavalle ja se maksaa lisää.
Taskuvahvistin kertoo jo nimellään mitä sillä voi ja pitääkin tehdä: pitää taskussa ja ilman ääntä. Tuollais(t)en ääni herättää enemmän hilpeyttä ja sääliä, kuin ihailua. 20 - 30 euroa lisää ja saat isomman, paremman ja tehokkaamman trankkucombon joko 8, 10 tai 12 -tuumaisella ämyrillä. Koostaan huolimatta sitäkin voi soittaa hiljaa ja ääni on PALJON parempi kuin taskuvahvistimessa.
120 - 200 eurolla löytyy käytettyinä melko hyviä ja nimekkäämpiä skittoja, ja alle 50 eurolla saa kivan pienen koticombon. Tutustu esim. muusikoiden.net ja tori.fi. -nettisivuihin. Siellä on nytkin tuohon hintahaarukkaan sopivia soittimia ja comboja.
Kysymykseen ei voi vastata, ellei ole kyseistä kitaraa kokeillut.
Mutta jos halvalla pitää saada, on stratokopio tms. simppelirakenteinen härpäke varteenotettava. Eli, turhat krumeruulit veks, satsataan soittokelpoisuuteen enemmän.
Linkin vermeessä on tuota bindingiäkin, joten vähän jo epäilyttää...
Parilla sataa saa kyllä soittopelin, ihan totta, mutta ei kannata lotota.
Testaamalla paras.
Vahvistin tosiaan saa olla vahvistimen kokoinen. Voluuminappulat löytyy yleensä kaikista ja isompaa kaiutinta ei oikein voi korvata kirppukokoisella.
Osta Ibanezin GAX30 ja siihen Roland micro cube. Ite oon soittanu tolla kitaralla ja tossa se nyt oottaa mikkien vaihtoa