Millä pesuaineilla, kemikaaleilla, öjyillä ja välineillä pidätte pyöränne puhtaina ja öljyttyinä?
Polkupyörän pesu/huolto
8
3494
Vastaukset
- Ajanmilläajan
Käsitiskiaine, liina ja hammasharja puhdistukseen. Kiillotus ja kuivaus nukkaamattomalla esim. vanhalla lakanakankaalla ja ohutta öljyä.
- 55555555555555555555
Bilteman Vahashampoota olen käyttänyt. Jos ketjut ovat oikein likaiset, otan ne pois ja pesen Wurthin tehopesulla ja tiskiharjalla erikseen. Huuhtelu vedellä ja antaa valua kuivaksi.
Ketjuöljynä olen viime aikoina käyttänyt CRC Bike Oilia. Huomaathan, ettei mitään nestemäistä voiteluainetta saa koskaan, ikinä valuttaa napoihin. Se vain huuhtelee likaa sisälle ja rasvaa pois. Jos napa tarvitsee huoltoa, se täytyy purkaa.- werwerwer
ketjun "peseminen" vedellä kyllä on melko turha idea.
Minäkin käytän ihan peruskamoja.
Lämpimään veteen Fairia ja vanhat mikroliinat uusiokäyttöön.
Ketjuihin ja muihin ahtaisiin paikkoihin tekohampaille tarkoitettu hammasharja.
Pulloharjalla pesen rattaita.
Ketjuihin ja muihin liikkuviin osiin ohutta aseöljyä tms.
Aina käytön jälkeen öljyän ja jos puhdistustarvetta on niin sitten puhdistus.
Säilytän pyörääni kesät olohuoneessa kerrostalon 8. kerroksessa,joten rapa-
kelillä ajeltuani lukitsen pyörän pihalle ja käyn kotoa vesisangon ja vanhan,
tyhjän fairypullon ja ruiskuttelen rattaat ja vanteet enimmistä hiekoista puhtaaksi.
Sitten vien hissillä kotiin tarkempaa puhdistusta varten.
Sillon tällöin puhdistan ketjut tarkemmin jollakin liuottimella. Esim tärpätti.
Tämän teen mieluummin ulkona,koska se haisee.
Onko jollakulla vinkkiä hajuttomasta liottimesta,joka sopisi asunnossakin
käytettäväksi? Joskus ostin jotakin tököttiä pyöräliikkeestä,mutta se
taas haisi liikaa sitruunalle.
Itse kun en haluaisi mitään hajuja asuntooni.
Ja tietysti mielellään luontoystävällistä,sillä pesisin pyörän mahd usein
ulkona.- werwerwerre
liuottimista sisäkäyttöön suosittelen lamppuöljyä (eli kerosiini eli valopetroli) ja Marinolia. Tässä järjestyksessä, mutta ei aina välttämättä tarvitse lamppuöljyä.
- tyhmä(kö)?
Saako taloyhtiön pihalla pestä polkupyörän? Siis jos käyttää pelkkää vettä eikä mitään puhdistusaineita? Ja tää ei oo kompa. Äiti ei anna pestä ennen kun tarkistan :D Itse en kyllä näe siinä mitään ongelmaa, ainakaan jos pelkkää vettä käyttää..
- 37män
En ole kuullu tai nähnyt ainoatakaan kieltoa.
Jos joku yksittäinen osakas tai asukas raksuttaa selkäsi takana mielipiteitään, siitä ei tarvitse välittää.
Kieltoon tarvitaan taloyhtiön hallituksen päätös. Mielummin yhtiökokouksen.
Tietenkään puhdistushommista ei saa jäädä mitään jälkiä pihaan.
Viisas laitta esim. sanomalehden pyörän alle öljytippojen varalle. - fghdf
näkyypäs ainakin joissain yleisissä taloyhtiöiden säännöissä lukevan että ajoneuvojen pesut huollot korjaukset tehtävä niille varatuilla paikoilla.
polkupyörähän on ajoneuvo ja jos noin lukee taloyhtiön säännöissä, ja eikä ole merkattua paikkaa niin ???????
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 941749
Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.
https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr2411579- 891356
Sunnuntai terveiset kaivatulle
Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!651025Aika usein mietin sitä
Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t46931- 47918
Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?
Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman38908Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !
Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si9904- 46862
IS Viikonloppu 26.-27.4.2025
Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika36842