Mies valitsee naisen ja rakentaa talon. Mies eroaa ja myy talon. Mies ottaa uuden naisen ja rakentaa uuden talon. Mies tekee tätä samaa uudestaan ja uudestaan - Miksi???? Mitä mies yrittää???
Tarkoituksenmukaista vai itsensä rankaisemista?
Työ elämänä?
581
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Rakentaa pesää. Niin luonnossa tehdään. Uros rakentaa pesän ja houkuttelee naaraan sinne. Mut siitä eteenpäin tapahtuu jotain...error
Ja alusta. Harjoitus tekee metsurin. En tiiä.
Eiks sitä rakenneta uudestaa ja eiks nainenkin ota samalla miehen ja samoin menetä koko ajan jotain. Nm. kokemusta on-nainen
Siksi en otakaan enää miestä enkä rakenna taloa.
Onni ei tule aina niin helpolla.
Miehen tapa osoittaa kiinnittymistä on usein teot eikä sanat. Naisen kanssa on monesti vaikeaa ja epäkiitollista yrittää keskustella - on turvallisempaa ja varmemman tuntuista yrittää osoittaa kiintymys ja sitoutuminen vaikka rakantamalla.
Työ ei tempoile vasemmalle ja oikealle, työn tulos ei lipeä käsistä kuin märkä saippua, työ ei ole arvaamaton.Ehkä mies yrittää kerrasta toiseen löytää naisen joka arvostaa sitä mitä hänkin - vakautta, aikaan saamista, tekoja.
Oikeasti kannattaisi varmaan asua vaikka kaksiossa, kehua kauniiksi ja puhua rakkaudesta... mutta kun siinä ei ole mitään turvallisen, arvostettavan ja tutun tuntuista. Puhe tuntuu purukumilla ja teipillä korjatulta lasten leikkikalulta verrattuna rakentamisen ja ansiotyön kaltaisiin oikeisiin aikuisten touhuihin.
Miehet ovat tehneet miehen tarpeetomaksi. Koko aikaisemman historian aikana moni nainen olisi ollut onnesta soikeana kun mies saa paljon aikaan. Vasta viimeisten vuosikymmenten aikana tämä ominaisuus on hävinnyt suosiossa (tyhjän)puhumiselle.
Pillupalkalla höpöttäminen on paljon helpompaa ja halvempaa, mutta jotkut tahtovat edelleen tehdä asiat vaikeimman kautta.