Inhottava sisko

Toivoton isosisko

Moi!

Olen alle 15-vuotias tyttö ja minulla on itseäni 1,4 vuotta nuorempi pikkusisko.
Ennen tulimme ihan hyvin toimeen, olimme kuin parhaat kaverit yms. Pieniä riitoja on ollut niin kuin yleensäkkin sisaruksilla on, mutta nyt alkaa jo mennä yli.

Aloin 4 kk sitten seurustelemaan pojan kanssa, jonka siskoni tunsi jotenkin jo entuudestaan, ja siitä lähtien siskoni on alkanut ärsyttää minua. Hän koko ajan puuttuu parisuhteeseeni, haukkuu poikaystävääni, puhuu koko ajan minusta ja poikaystävästäni ilkeästi, kyselee "seksielämästä", jankuttaa lähes joka päivä kaikkea tyyliin "Oliks kivaa panna *** kaa? Saiks se sun pillun kosteeks? Nuoliks se sun pilluus? Oliks kivaa? Mä näin ku olitte alasti ja sä otit silt suihin".

Kun sanon siskolleni ettei tuo ole enää hauskaa, niin tämä sanoo heti että se oli "hänen ja hänen ystävieen inside -läppää". Kun kerron äidillemme mitä siskoni puhuu minulle, hän heti sanoo, ettei muka ole puhunut mitään tuollaista.
Kun kysyn siskoltani että onko hän mustasukkainen, hän heti alkaa haukkua poikaystävääni esim. vammaiseksi yms. ja sanoo, ettei ikinä olisi mustasukkainen sellaisesta "paskasta".

Lisäksi siskoni haukkuu minua mielisairaaksi perverssiksi, jolla pyörii 24/7 vain seksistiset ajatukset päässä. Hän myös väittää että minun olevan raskaana, joka ei todellakaan ole totta. Olen hänen mukaansa myös valehteleva, ruma, perseetön, lauta ja huora.

Mitä minun pitäisi tehdä? Tuntuu, etten enää kohta jaksa tätä.

4

252

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tätönen

      Ihan sama oikeestaan miksi siskosi toimii noin. Olet oikeessa siinä ettei tollasta tarvii kuunnella. Kävele ulos huoneesta kun se aloittaa tai paina sormet korviisi. Kieläydy puhumasta sen kanssa niin kauan kuin se jatkaa tuosta asiasta. Ota se sellasena rajojen asettamisharjoituksena, tulet vielä sitä elämässä tarvitsemaan.
      Yritä saada nauhotettua noita juttuja niin sulla on todisteet varalla.
      Toisaalta olettejo niin isoja ja ikäero on pieni, että ei ole oikein äidin asia ratkaista riitaa.
      Hienoa että sulla on poikaystävä, toivottavasti tyttökavereitakin. Nauti elämästä! Siskosi lapsellisuus menee aikanaan ohi kun se saa itse seuraa.

    • missä empatia

      Harmillinen tilanne. Siskosi on niin vanha, että hänen tulisi ymmärtää, kuinka loukkaavaa hänen käytöksensä on ja varmasti hän ymmärtääkin. Jostain syystä hän haluaa olla ilkeä.

      Mielestäni äitisi pitäisi viheltää peli poikki. Juttele äitisi kanssa asiasta ja kerro, miltä sinusta tuntuu. Äidin velvollisuus on ojentaa siskoasi.

      Rakkauden täyteistä kevättä!

    • Tätönen

      Et sitten saanut muita vastauksia. Mitähän sinulle mahtaa kuulua, onko tilanne yhtään parantunut?

    • khuyj

      siskollasi on luultavasti huono itsetunto niinkun ton ikäisillä yleensä.ja käyttäytyy tosi lapsellisesti ja urposti=)niinku tos iässä jotkut käyttäytyy..koita kestää toi ikä myöhemmin varmasti nauratte hänen lapsellisuudelleen=)yritä vain olla välittämättä ei tos muu auta tai ota hieman etäisyyttä niin hän huomaa että ei varmaan kannata v***lla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      5170
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      124
      1653
    3. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      15
      1559
    4. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      50
      1456
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      1225
    6. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      4
      1130
    7. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1047
    8. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      22
      1020
    9. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      77
      1008
    10. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      60
      837
    Aihe