MITTA TÄYNNÄ!

Annica....

Eroan liitosta ja liityn loimaan kassaan.

Aloitin työurani n. 15 vuotta sitten ja kuuluin vuosia Pam:iin. Silloinen työnantajani jätti ylityökorvaukset maksamatta ja otimme työporukan kanssa yhteyttä liittoon ja kävimme Kouvolan Pamin toimistossakin. No sieltä olivat sitten ilmoittaaneet meidän nimet työnantajalle, että olimme valittaneet. No saimme työnantajalta (S-ryhmä) kiellon olla ottamasta yhteyttä liittoon jatkossa ja varoitukset sekä haukkumiset kuinka emme olleet luotettavia. Liitosta emme enää kuulleet ja palkat jäi maksamatta.

Liitto meni silloin vaihtoon ja liityin Kaupan alan esimiesliittoon. Ja siihen olin tyytyväinen.

No vaihdoin myöhemmin alaa ja liityin JHL:n. sieltä ei ole ollut minkäänlaista apua, vaikka olen kerran jos toisenkin sitä pyytänyt. Ensimmäisen kerran pyysin apua koska minun työsopimukseni toimenkuva oli ihan eri kuin mitä todellisuudessa tein. Lukuisten soittojen jälkeen sain liitosta henkilön kiinni, joka lupasi soittaa minulle takaisin. Soittoa ei koskaan kuulunut ja aloitin uudelleen soittamaan liittoon ja pyytämään apua. No minua vain pompoteltiin henkilöltä toiselle ja ratkaisua ei asiaan löytynyt ja lopulta kyllästyin ja erosin työstä koeajalla ja kärsin karenssin.

No onneksi sain uuden työpaikan, josta minut lomautettiin kesäksi (työ on koululla) ja aloin liitosta kysellä lomautuskorvausta tms. no taas minua pompoteltiin ja käskettiin soittamaan aina seuraavalle henkilölle. Luovutin turhien soittojen jälkeen ja hain ihan normisti päivärahaa.

No nyt syksyllä sain kaveriltani kuulla, että palkka, jota minulle maksettiin on liian pieni. No minä taas soittamaan JHL:n ja kysymään mikä palkkani kuuluisi olla, no vastaus oli että kukaan siellä ei tiennyt ja he kehoittivat minua selvittämään sen muuta kautta. Eikö se ole liiton homma selvittää, siksi kai minä maksan sinne 40 e /kk??

No nyt työsuhteeni loppuu ja kesän ajattelin viettää ulkomailla (ei ole eu-maa..) ns. tuettomasti. Ja kysyinkin taas liitosta, että kauanko saan oleilla ulkomailla, että palatessani olen oikeutettu vielä päivärahaan. Yhteensä 4 henkilön kanssa puhuin ja kukaan ei tiennyt, viides sanoi, että ehkä 6 kk.
Miksi mä siis maksan liitolle maksuja kun ei ne auta kuitenkaan. Seuraavan työn kun saan niin liityn vain kassaan.

muilla samoja kokemuksia liiton olemattomasta avusta?

6

172

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Työtön aina vaan

      Jos alalla on työehtosopimus, niin sieltä löytyy työtehtävien minimipalkat. Kun työkaverisi on sanonut sinun saavan liian pientä palkkaa, niin miten hän oli siihen päätynyt. Jostain hänkin on tiedon saanut.
      Työvoimatoimisto (TE_keskus) päättää karenssit ja sama instanssi ja laki määrittelevät ehdot, joilla määräytyvät karenssit ja paivärahaedellytykset.
      Ei mikään Liitto voi luvata mitään tietämättä aikaisempia lausuntoja TE-keskukselta. Yleensä 3kk välein pitää uusia työnhaku, jotta se pysyy voimassa.

      • Lomailija 4kk

        Laissa on joku 4kk 14 päivää, jonka aikana pitää hakea työtä/korvauksia, muuten tulee 2kk karenssi. Eli kun vaan matkustelee ja muuten huilailee laiskuuttaan, eikä jaksa esim opiskella ym. järkevää puuhastella, joka jatkaa tätä "työnhakuaikaa" ilman karenssia.


    • turha liitto

      mitä hyötyä on pasgaliittojen tekemistä työehtosopimuksista kun nämä loispummiliitot eivät välitä valvoa niiden noudattamista? EI MITÄÄN!

    • Bannica.....

      Johan on taas työttömällä luuserilla jutut:))

    • sdfw346sh54

      Sama provoaja kuin muissakin samanlaisissa narinoissa. Ei mene läpi noin typerä tarina.

    • narinarinari

      Joo, typerää tuollainen onkin, liitoista kun voi lähteä ilman tänne narisematta!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      176
      1715
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      108
      977
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      87
      834
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      19
      663
    5. 51
      655
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      41
      557
    7. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      508
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      164
      503
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      191
      453
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      439
    Aihe