Vaan näkyypä tuota olevan omaisuuttakin. Kannattaisi varmaan säätiöidä se vain nykyisen Kemin kaupungin asukkaiden hyväksi. Meidän verorahoillahan ne on maksettu.
Kaupungilla on velkaa
kemiläine
8180
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
No eikö olisi parempi maksaa sitä velkaa pois ? - tehän sen olette ottaneetkin !
Sitähän maksetaankin, jos olet seurannut. Kun velka on maksettu, jää se omaisuus joka sitten kyllä varmaan kelpaa muillekin, kun on muiden maksamaa.
Minulla ei ainakaan ole velkaa,mistään velkapaperista ei löydy nimeäni ja jos löytyy se on väärennös.Kyllä rahaa,elkää muuta uskokakkaan.Katsokaa nyt,piti laittaa tähän mennessä,ja lissää kulluu tulevan hurjasti kuluja 208,000 euron uusi puhelinjärjestelmä,vaikka entinen oli toimiva.Mitään ei kerrottu paljonko se konsulttifirma on netonnut,joka on lobannut kyseisen järjestelmän Kemin kokoomuslaisille.Lisäksi on kävelty valtuuston,sekä terveyslautakunnan yli,kun tätä järjestelmää on salassa hankittu.Että elkää hyvät Kemiläiset uskoko satuja.Olen varma siitäkin,että eliitti on vienyt verokertymiä veroparatiiseihin omille tileilleen.Mitään velkaa ei ole Kemillä,eikä muillakaan kunnilla se on varmaa.
Oletko ajatellut, että olet kunatavaaleissa äänestänyt ihmisiä käyttämään valtaa puolestasi. He ovat sitten päättäneet ottaa velkaa hoitaakseen Kemin asiat kuntoon. Velka on maksettava joskus pois ja lainan lyhentämiseen käytetään mm. verovaroja, joita kemiläiset maksavat.
Kukahan sitä Kemin omaisuutta muka ostaisi. Kirjanpitoarvo on ihan eri asia kuin käypä arvo. Todellinen arvo Kemin omaisuudella alle kymmenkertainen kirjanpitoarvosta.
Velka sen sijaan on aina velka korot ja kulut lisäksi.
No onhan sitä omaisuutta sitten, vaikka olisikin vain yhdeksänkertainen kirjanpitoarvoon verrattuna. Näkeehän sen kaupungilla liikkuessakin, että Kemi on varakas. Rakennukset ja ympäristö on tip-top ja tiet hyvässä kunnossa. Tuulipuisto jauhaa sähköä.
Eli kirjanpitoarvon ollessa 150 M€, todellinen arvo onkin yli miljardin? Eipä paskemmin!
Realisx: On sitä Kemin omaisuutta myyty ja ostajiakin on ollut. Jopa Kemin kaupungin viranhaltijakin on ollut mukana yhtiön osakkaana joka näitäkin asuntoja on ostanut.. Ja paljonko Kemi sai rahaa kun Kemin opiskelijasäätiön asuntoja myytiin yhdelle yhtiölle joka nyt vuokraa kyseisiä asuntoja.Ei ole näkynyt tietoja mikä oli Kemin kaupungin saama osuus tuostakin kaupasta. Otapa huviksesi selvää näistä Kemin tekemistä omaisuutensa myynneistä ja ostajien taustoista. Saatat hämmästyä vaikka mitään laitonta ei olisikaan tapahtunut.