Seurustelimme avopuolisoni kanssa 10 vuotta ja tarinamme alkoi jo yläasteikäisinä. Kuten arvata saattaa matkalle mahtui monenlaista ja paljon pahoja tilanteita joista kuitenkin aina selvisimme. Asiat, kuten nuoruuden tyhmät pettämiset ja luottamuksen menettämiset tuntuivat kuitenkin kasaantuvan ja jäivät vaivaamaan mieltäni. Lopulta tein eropäätöksen summailtuani asioita yhteen. Mieheni oli hirveän mustasukkainen (johon jälkeenpäin ajateltuna olin itse osittain syypää), suhteemme tuntui kamalan arkiselta jo tässä vaiheessa ja nuoren ikäni takia ajattelin tahtovani vielä jonkinlaista uutta kipinää. Lisäksi olin tavannut ihmisen jonka kanssa kuvittelin tulevaisuuden olevan valoisampaa.
Aluksi ratkaisu tuntui todella hyvälle ja ajattelin raskaan menneisyyden taakan tippuneen hartioiltani mutta nyt jokunen kuukausi eron jälkeen oloni on hirveä. Ikävöin jatkuvasti yhteisiä hetkiämme ja kuitenkin vaivatonta yhteiseloamme ja mietin kuumeisesti oliko meidät yksinkertaisesti sittenkin vain tarkoitettu yhteen.:'( Kaikenlisäksi tiedän avopuolusoni myös kaipaavan minua..
Onko kukaan ollut vastaavassa tilanteessa ja jos niin miten se on ratkaistu?
Ero, uusi suhde, katumus
2
566
Vastaukset
- Vanha mutta kokenut
Sovi tapaaminen exäsi kanssa jossain puoluettomassa paikassa ja kerro tunteistasi. Mitä nopeammin toimit sen lyhyemmän ajan joudut kärvistelemään tunteittesi kanssa ja sitä vähemmän ongelmia ehdit aiheuttaa sille tapaamallesi ihmiselle. Eikä ole ihan varmaa että exäsi istuu odottamassa sinua loputtomiin.
Erehtyväisiä ollaan kaikki ja jos pystytte keskustelemaan miksi suhteenne päättyi ja olette molemmat valmiit yrittämään uudestaan ei voi muuta kuin toivottaa:
Kaikkea hyvää! - hguu
En ole ollut vastaavassa tilanteessa mutta neuvoisin kuitenkin näin: tämän hetkinen kaipaus voi olla vain haikeutta menneestä, kaikesta hyvästä. Jos palaatte yhteen, onko se sitä hyvää mitä on ollut aiemmin vai onko se sitä huonompaa aikaa mikä on ajanut teidät eroon? Et voi vielä tietää onko se todellista kaipausta vai tällaista haikailua, aika näyttää. Älä jatka kuitenkaan uutta suhdetta, et selvästikään ole siihen vielä valmis eikä se ole reilua tätä ihmistä kohtaan. Juttele exäsi kanssa ja kerro rohkeasti tunteistasi, meillä on vain tämä yksi elämä, sitä ei kannata hukata ainakaan siihen että ei saa kerrottua todellisia tunteitaan. Ole jonkun aikaa yksin(mikä on se aika, sitä ei voi kukaan neuvoa?), mieti tunteitasi ja käy läpi ajatuksia, mitä itse haluat? Mitä sydän sanoo? Jos vielä tilanteen ja tunteiden "rauhoittumisen" jälkeen tuntuu siltä että on hyvä yrittää yhteen palaamista ja molemmat ovat samoilla linjoilla niin sitten vaan onnea matkaan!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874158Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella283127No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452330- 351348
- 10919
- 133911
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12832Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124776- 11760