On kyllä kohtuutonta että naiset saavat Grand Slam -kisoista saman verran palkintorahoja kuin miehet vaikka pelaavat vain kahden erävoiton otteluita. Miehet urakoivat roppakaupalla enemmän ja peli on paljon tasokkaampaa. Surkuhupaisaa kun Djokovic ja Nadal tahkoavat yli 5 tuntia urheiluspektaakkelia tajunnan ylittävällä temmolla ja naisissa joku Azarenka voittaa jotain 6-2, 6-0 hädin tuskin yli tunnin kestävässä pelissä.
Olen myös kiinnittänyt huomiota että nykytenniksessä naisissa syötöllä ei ole YHTÄÄN mitään merkitystä. Jos naispelaaja "murtaa" syötön, on jopa todennäköistä että hän menettää sen heti perään. Kenelläkään ei ole semmoista syöttöä joka antaisi lisäarvoa. Palautusvuoro ja syöttövuoro ovat täysin samanarvoisia. Syöttövuoro on monesti jopa naispelaajalle haitta. Joku lussu kakkonen keskelle kenttää niin kyllä on surkeen näköstä ku toinen lyö heti läpi.
Olen varma että kukaan naispelaaja ei voittaisi kuuna päivänä montaakaan gamea, puhumattakaan erästä, keneltäkään 1500:n joukossa olevalta miespelaajalta. On siinä vaan niin valtava ero.
Naistennistä arvostetaan liikaa. Piste.
Naistennis on kuraa!
3
310
Vastaukset 3
Urheilulajissa pyörivät rahat ovat suhteessa sen saamaan huomioarvoon. Naistennistä seurataan, siksi rahaa tulee televisiointi- ja mainossopimuksista. Naistennistä seurataan jopa enemmän kuin miestennistä. Liitoille pursuaa rahaa ovista ja ikkunoista. Kyllä näistä rahoista on pelaajienkin saatava osuutensa. Vai pitäisikö ne mielestäsi jakaa katsojille?
- 9+3
Naistenniksestä puuttuu tällä hetkellä selkeä ykköspelaaja. Justine Heninin lopettaessa, Maria Sharapova, Ana Ivanovic ja Jelena Jankovic olivat hetken ykkösinä. Kukaan heistä ei kuitenkaan onnistunut pitämään sijoitusta hallussaan kovin kauan, Jankovic tosin yllättävän pitkään ilman yhtään Grand Slam -voittoa.
Serena Williams dominoikin sen jälkeen lähes jokaisessa turnauksessa ja Kim Clijstersin paluun jälkeen lajiin tuli taas todellinen mestari. Serena Willamsin loukkaanuttua, lajissa ei ole ollut enää todellista ykköspelaajaa, joka hallitsisi suurimpia turnauksia. Toisin kuin miesten puolella, Djokovic, Nadal ja Federer.
Saa nähdä millaiseksi naisten tennis muttuu, kun mestarit lopettavat uransa. Ensin lopettivat Amelie Mauresmo, Justine Henin ja kesällä Kim Clijsters. Kai Willamsin sisaruksetkin siirtyvät pian nauttimaan eläkerahoistaan. - Iisi
Naistennistä ei seurata enempää kuin miestennistä. Ei todellakaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu591591- 261214
- 851078
- 42897
- 65826
- 92804
Humalassa autolla ajo.
Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.15779Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i19725Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.131725- 116701
Jäljitelmä Birginit
Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �146631Suloinen ja herkkä
Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.31625- 4622
- 43601
Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t76593Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45580- 19566
- 46558
Hyvää yötä hurmuri
Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä25541Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle
Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke18498