Olkaa kilttejä, ja antakaa minulle neuvoa, miten minun pitäisi toimia tässä tilanteessa. Olen nii sinisilmänen, enkä itse osaa sanoa, kannattaako tässä suhteessa enää olla. Minä ja (sanotaanko Niko) aloimme seurustelemaan joulukuussa 2010. Olin niin rakastunut ja hän käyttäyty mua kohtaan kun olisin prinsessa. tammikuussa 2011 me muutettiinki jo yhteen. Silloin hän menetti työnsä ja jouduin maksamaan itse kaikki: vuokra, ruoat ja molempien laskut. Helmikuussa selvisi, että Nikolla on suuria velkoja, ja ne on maksettava, ellei hän halua kuolla. Otin pankista lainaa ja vippasin yhteensä 6000e. Annoin kaiken hänelle. Marrasluussa selvisi, että olen 5 viikolla raskaana. Niko uhkas, jos teen abortin, hän jättää mut eikä anna ikinä anteeks. Huhtikuussa jouduttiin muuttamaan pois yhteisestä asunnosta, koska rahani eivät enää riittäny kaiken maksamiseen. Niko väitti kyllä että käy töissä, mutta aina joku oli vikana miksi palkkaa ei tullu. Saamarin hyviä selityksiä. Asuttiin sitten vanhempieni luona. Valehtelu töistä ja jatkuva rahanpuute. Kesäkuussa Niko onnistu varastamaan rahaa vanhemmiltani, pikkuveljeltä ja baarista jossa oli vain pvn töissä ja kaikki minun kultakoruni. Sitten sanoo mulle että lähtee Turkuun töihin 3pv ja annoin hänelle siihen päälle 50e. Kun asia selvisi, Niko oli jo ruotsissa eikä vastannu. Maksoin Nikon velat perheelleni ja silloin jouduin myymään autoni. Kun hän tuli takas, me annettiin anteeks, hän on kumminki minun lapsen isä. Aika kului, maha kasvoi, jatkuva valehteleminen, pientä varastamista, otti lainaa kaikilta, jotka minä jouduin maksamaan pois, koska alkoi tulee uhkauksia minua ja lasta kohtaan. Lapsi syntyi marraskuun 1pv. Niko tuli sairaalaan, eikä edes kukkia tuonu, ja vaati perhehioneen (jouduin maksamaan itse perhehuoneesta ja lopulta selvisi, että kun minä olin sairaalassa, Nikon oli helppo jäädä sinne ja esittää huolehtivaista, mutta todellisuudessa hän ei jaksanu esittää mun vanhemmille että käy töissä). Sairaalassa eikä myös kotona Niko ei ikinä hoitanu meidän ihanaa vauvaa. Ennen joulua kun lapsi oli n. 7viikkoa Niko keräsi kaikki vaatteensa, otti minun rahani jotka säästin lapseen ja lähti ruotsiin. Uutena vuotena annoin hänelle anteeks, mutta ollaan sen jälkeen asuttu erillään, vanhemmat ei päästä häntä takas. Sitten Niko muuttui kokonaan. Hän huutaa mulle ja 5kk lapselle koko ajan, loukkaa, jättää, ottaa takas. Hän valehtelee, ei vastaa puhelineen, ottaa multa rahaa "ruokaan", mutta itse dokaa kavereiden kaa. Joka pv hän lupaa muuttua ja löytää töitä. Koko tämän aikana me ei olla saatu häneltä mitään, kihlasormuksen vain. Mutta en uskalla laittaa häneen välejä lopullisesti poikki, pelkään että poikamme on onneton tulevaisuudessa ilman isää ja minä elän muistojenibkanssa, kun sain olla kaksi kuukautta peinsessa. Mitä minä teen? Uskooko, että hän muuttuu? Olen vasta 20v, mutta jo yksinhuoltaja ja suuuuret vekat. Auttakaa te vanhemmat ja viisaammat!
Mies käyttää hyväks, minä rakastan
16
526
Vastaukset
- Äiti 50 v.
Rakkaus on kumma juttu. Kaiken se kärsii ja kaiken se kestää...
Luepa oma juttusi ulkopuolisena. Jos paras ystäväsi kertoisi vastaavan tarinan, miten neuvoisit häntä?
Kerrot kestäväsi lapsen takia. Lapsi on tärkeä. Mieti kuitenkin sitä, että mitä lapsi voi saada isältään: Antaako isä lapselleen sen miehen mallin, jonka sinä hyväksyt?
Sinulla on mahdollisuus löytää lapselle isän korvike, kun annat tämän miehen mennä. Uusi mies, jota voit rakastaa ja joka rakastaa sinua. Mies joka hoitaa asiansa ja pitää sinustakin huolen. Lapsi voi kiintyä isäpuoleen syvästi ja saada kaiken sen rakkauden, jota isältä kaipaa.
En usko että miehesi muuttuu, sen verran johdonmukaisesti hän on käyttäytynyt väärin. Olen todella pahoillani, mutta en näe teillä onnellista tulevaisuutta.
Toivon sinulle voimia jatkaa elämää eteenpäin ja tehdä vaikeita ratkaisuja- viestin alottaja.
Kiitos kaikille vastauksista. Minä vain toivoin onnellisen perheen. Pelkään että kun poikani kasvaa, hän alkaa vihata mua, kun isää ei ole vieressä. Ja kuka huolii enää mua lapsen kanssa. Ei mun ikäiset miehet tarvii tälläista vastuuta vielä. Mutta aika ei seiso paikallaan ja lapsi kasvaa. Vanhempiin lapsiin on vaikeampi kiintyä ja rakastaa. En pelkää niinkään jäädä yksin, kuin sitä, että en pysty korvaamaam pojalleni isähahmoo. Olen tosi naisellinen ja siro, en pysty kuvittelee, että voisin ipettaa häntä jalkapalloilee tai pitämään puoliaan. Ja eniten sattuu se, että halusin onnellisen ja ehjän perheen. Harmittaa että tuhlasin niin paljon voimia tuloksetta. Kiitos kaikille vastauksista!
- ei kannata
viestin alottaja. kirjoitti:
Kiitos kaikille vastauksista. Minä vain toivoin onnellisen perheen. Pelkään että kun poikani kasvaa, hän alkaa vihata mua, kun isää ei ole vieressä. Ja kuka huolii enää mua lapsen kanssa. Ei mun ikäiset miehet tarvii tälläista vastuuta vielä. Mutta aika ei seiso paikallaan ja lapsi kasvaa. Vanhempiin lapsiin on vaikeampi kiintyä ja rakastaa. En pelkää niinkään jäädä yksin, kuin sitä, että en pysty korvaamaam pojalleni isähahmoo. Olen tosi naisellinen ja siro, en pysty kuvittelee, että voisin ipettaa häntä jalkapalloilee tai pitämään puoliaan. Ja eniten sattuu se, että halusin onnellisen ja ehjän perheen. Harmittaa että tuhlasin niin paljon voimia tuloksetta. Kiitos kaikille vastauksista!
No ei sinun pidä pitää huonoa miestä sen takia, että pelkäät, että lapsi alkaa vihata sinua. Minä erosin raskauden alkumetreillä. Nyt kun lapsi on hieman isompi niin on alkanut tavata isäänsä. Hänen ei tarvitse tietää pahoja asioita isästä vaan se riittää, että tutustuu isään isänä. Hän on tosi ylpeä isästänsä, enkä usko, että alkaa koskaan vihata minua tämän isä-asian takia.
- äippä:)
Jätä äkkiä tommonen luuserijätkä.Olet sata kertaa onnellisempi lapsesi kanssa kaksin.Olen melkein samankokenut, usko mua.
- ylpeäisä23
no täytyy kyl sanoa että itse eronneena miehenä ja meillä myös jäi lapsi en ainakaan pelkää ketään tyttöjä joilla on lapsi ja samanlaisia on pilvin pimein, ettei sun tarvi kyl pelätä et jäät yksin :)
- v.alottaja
No missä ne sit kaikki on? :D En oo kyl valmis piiitkäään alottaa uutta suhdetta, mutta niiku sanoi, aika ei seiso, lapsi kasvaa. Pitäiskö lapsen takia pitää kiirettä?
- Vnha mutta kokenut
Hei 20v yksinhuoltaja!
Karu on tarinasi eikä se suhde mieheesi tule paremmaksi muuttumaan.
Ihan suotta suret löytyykö ketään joka huolisi (?) sinut. Kyllä taatusti löytyy!
Mutta ihan ensimmäiseksi sinun on keskityttävä itseesi ja elämääsi lapsesi kanssa. Käy sosiaalitoimistossa jos rahat eivät riitä elämiseen. Miehesi (toivottavasti pian ex-miehesi) joutuu maksamaan sinulle elatusapua ja jos ei pysty saat elatusavun ennakkoa jonka valtio sitten aikanaan perii häneltä takaisin.
Kun olet saanut perusasiat kuntoon huomaat varmasti ettei elämä ole ihan niin kurjaa kuin nyt tuntuu. Itsetunto palaa ja uskallat kohdata muitakin miehiä ilman etsimisen paniikkia. Onni ei tule etsien vaan eläen.
Vaikutat järkevältä nuorelta naiselta jolla on jalat tukevasti maan kamaralla. Ei sinun kannata antaa tämän yhden epäonnistuneen ihmissuhteen masentaa itseäsi. Tulet pärjäämään ihan hyvin kun päätät että nyt riitti!
Kaikkea hyvää!- aloittaja...
Kiitos sulle! Kiitos!
- Elämän mitta
Onko todella tärkeintä ajatella löydänlö ketään uutta. Onko todella tarvis edes löytääkään.
Olen aina sanonut, että jos en olisi mennyt nuorena naimisiin, en olisi koskaan mennytkään, senverran etoo nuo miesten touhut.
Minulle seksi ei ole elämän mitta, osaan elää ilmankin. - Malli-isä
pojalle?:
- jouduin maksamaan itse kaikki: vuokra, ruoat ja molempien laskut.
- Nikolla on suuria velkoja, ja ne on maksettava, ellei hän halua kuolla.
- uhkas, jos teen abortin, hän jättää mut eikä anna ikinä anteeks.
- valehtelu töistä ja jatkuva rahanpuute
- onnistu varastamaan rahaa vanhemmiltani, pikkuveljeltä ja
baarista jossa oli vain pvn töissä ja kaikki minun kultakoruni.
- lähtee Turkuun töihin 3pv...oli jo ruotsissa eikä vastannu.
- jatkuva valehteleminen, pientä varastamista
- lainaa kaikilta
- vaati perhehuoneen
- esittää huolehtivaista
- ei ikinä hoitanu meidän ihanaa vauvaa.
- otti minun rahani jotka säästin lapseen ja lähti ruotsiin.
- huutaa mulle ja 5kk lapselle koko ajan, loukkaa, jättää, ottaa takas.
- valehtelee, ei vastaa puhelimeen,
- dokaa kavereiden kaa.
. - Terveiset hovista
Sait olla kahden vuoden aikana 2 kuukautta prinsessa.
Täytyypä sanoa, että prinsessapäivistä pulittamasi hinta on melkoinen.
Jo yksistään 6000€ lainasta 100€ korot / päivä.
Kaikesta päätellen et ole kovin rikas henkilö.
Ei tarvitse olla kaksinen ennustaja jos sanoo, että tuollaisen
miehen kanssa jatkamalla teet pojastasi kerjäläisprinssin.
Otahan siis itseäsi niskasta kiinni ja ryhdy oman ja poikasi elämän kuningattareksi. - Joskus stemmaa
tai sitten ei.....
Huomioiden aloittamassasi ketjussa (ap-paljouden jälkeen) luonnehdinta itsestäs: "pieni ja siro" -> muksustasi voi tulla vaikka balettitanssija.
Vai mitä?
Miksi siis sinulta lapsukaiselle lähtökohtana jääkiekkokaukalot, jalkapalloraamit
ja itsepuolustus?- Sepä se!
Ällistyttää, että vielä imeväisikäisen emo ajattelee lapsestaan (alle vuoden) kehittyvän vuosien myötä joku omien haaveittensa mukainen stereotyyppi .
Ja tähän hän tarvitsee miehistä tukea!!
Joku viitseliäisyydessään listasi kommentoimatta biologisen isän avut.
Minä kommentoin ja lisään listaan b-isän tyyppiominaisuuksina
-rikollisuuden ja
-kiristyksen.
Näin ollen AP:lle ei jää sudokun ratkaisuksi ja ollaksesi o n n e l li n e n muuta vaihtoehtoa kuin vaalia ja pönkittää lapsen isän etuja.
- kohtalotoveri
Joku äiti alussa kirjoitti että rakkaus on kumma juttu. Kaiken se kestää ja kaiken se anteeksi antaa.
Olen paljon sinua vanhempi mutta saman tyhmyyden tein minäkin rakkauden nimissä.
Eroon päässeenä olen ymmärtänyt että kysymys ei ollut oikeasta rakkaudesta vaan alistumisesta.
Me naiset alistumme liian helposti. Motiiveja voi olla monia. Ei haluta olla yksinhuoltajia, kasvatus ym seikat
Tuossa tilanteessa sinun pitäisi tosiaan ajatella lapsen parasta ja se ei ole sitä että hän näkee äidin onnettomana rahapulasta kärsivänä haamuna.
Hae tukea päästäksesi eroon luuserista. Aivanvarmasti saat sosiaalsita tukea päästäksesi oman elämän alkuun lapsesi kanssa. Sinä olet huolellisesti ja harkiten valinnut hirvion lapsesi siittäjäksi.
Tuo mitä sinä tunnet sitä kohtaan on niin kaukana rakkaudesta kuin itä on lännestä. Jos todella haluat olla esimerkillinen vanhempi lapsellesi, lopetat kaiken yhteydenpidon tuohon valehtelija rikolliseen. Lapsesi ei tarvitse tuonlaista aikuishahmoa esimerkikseen - tuo hahmo tuo enemmän tuhoa lapsesi elämään kuin osaat arvatakkaan. Sinulla ei ole oikeutta sallia sen tapahtuvan.
Lapsellasi on isä hahmo omassa isässäsi, salli isäsi hoitaa tuo arvostettu edustustehtävä. Hän pystyy aidosti huolehtimaan, olemaan kiinnostunut, ohjaamaan ja rakastamaan lastasi yhdessä sinun ja äitisi kanssa. Anna lapsellesi turvallinen ja rauhaisa koti jossa kehittyä ja kasvaa. Jos se tarkoittaa että te neljä asutte saman katon alla, LOISTAVAA! Hirviomiehellesi ei siinä ole tilaa, se ei kuulu tuohon yhtäloon!
Mitä taas tulee sinun miesvalintaan, eiko olisi parasta että jättäisit kaikki miehet rauhaan. Kasvaisit ja kehittyisit itsekkin rauhassa. Sitä sinä tarvitset - et vieraita miehiä. Keskittäydy vain huolellisesti ja harkiten hankkimaan pienokaiseesi. Hän on sinun ensisijainen velvollisuutesi!- Jovanahanainen
Olet nuori, mutta se ei estä sinua ottamasta omaa elämääsi omaan hallintaasi. Jätä tuo mies kokonaan, tarkoitan: KOKONAAN.Hänestä ei ole, eikä koskaan tule olemaan sinulle miestä eikä lapselle isää.
Hae apua, sosiaalitoimistosta, vanhemmiltasi, sukulaisilta, ystäviltä, pyydä apua ja varmasti sitä saat. Päätä, että selviät tästä ja kasvatat ja hoidat lapsen yksin ja niin hyvin kuin pysyt. Täydellinen ei tarvitse olla, kukaan meistä ei ole, se riittää, kun teet parhaasi.
Mutta jätä se mies, oikeasti; JÄTÄ!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383799Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362944Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81845Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51588Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41069- 71914
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38854- 44754
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22698- 56697