Saako työnantaja suosia yhtä työntekijää yrityksessä ja antaa sijaisuus työt työntekijän normaalituntien päälle. Henkilöllä on siten myös talviloma 14 14 vrk mittainen. kesäloma taitaa sitten olla 2 kk (en tiedä). Muut työntekijät tekevät alle 8 tunnin päivittäisiä työmääriä jotku reippasti sen alle. Onko joku "kohtuullistamislaki" työyhteisössä ettei yhtä työntekijää saa suosia näin ruhtinaallisesti. Itse olen kysellyt aika ajoin lisätöitä ja on tarjottu "ei oota" ja yksi työntekijä on samaan aikaa painanut 12 tuntia vuorokaudessa. Onko rikottu työaikalakia tai jotain muuta "kohtuuttomuuslakia" muita työntekijöitä kohtaan. Onko yötyöaikalaki erillainen kuin päivällä tehty työaika.
Lisätyöt annetaa yhdelle työntekijälle
4
396
Vastaukset
- kiki
Tämä on kuin omasta "kynästä". itsellä juuri tuollainen tilanne. eikä mutuosta näkyvissä...
- Tyydy kohtaloosi.
Työnantajalla on ns. työnjohto-oikeus, joten työnantaja saa antaa työt kenelle haluaa.
Siis ei ole rikkonut mitenkään mitään lakia. - valejuristi
Ei lomat siitä pitene, että tekee enemmän töitä. Ylityökorvaukset voi kylläkin sopia ottavansa vapaana.
Ylitöistä voit lukea täältä http://www.tem.fi/files/18197/tyoaikalaki_esiteteksti2005.pdf
Työsopimuslaissa on pykälä työn tarjoamisesta osa-aikaselle, mutta se ei koske tilapäistä työn lisääntymistä.
Jos olisitte ammattiliiton jäseniä, saisitte neuvoja luottamusmieheltä tai jos sitä ei ole, niin liitosta. - so far
Miksi niitä kadehdit, sillä vaikka luulet että rahaa tulee kuin saavista kaatamalla, niin taitaa olla aika pienet voitot kuitenkin, ja lisäverot ovat takuuvarmat.
Lomien pituudet määräytyvät työsuhteen keston mukaan eikä tehtyjen tuntimäärien mukaan.
On niitä sellaisiakin paikkoja, joissa yhdelle työntekijälle on kasaantunut kaikenlaista pientä sijaistamista tarpeen tullen ja säännöllisesti, esimies sitten oli sitä mieltä että tuosta kuormasta voisi jollekin muulle jakaa, mutta se jolle ne extraukset oli kertyneet ei oikein ollutkaan halukas luopumaan tehtävistään. Hangaili vastaan koko ajan kun pyydettiin opastamaan ko. tehtäviin ja kaiken lisäksi kertoili sitten muille että vastahankainen olikin se, jolle olisi pitänyt siirtää. Tosin, näistä ei olisi ylitöitä ollut tarkoitus kertyä eikä tainnut tehdä ko. joka paikan sijaiistajakaan vaan ne olivat kuitenkin niin pieniä tehtäviä ja pilkottuja että pystyi oman työn ohessa tekemään pikku sivuhommana! Mutta siis ei vain itse halunnut luopua! Ei tainnut tajuta että jos jostain luopuu niin jotain uutta tulee tilalle! Ja nämäkin sijaistamiset olivat sellaisin tehtäviin, joihin ei ollut tarkoituksenmukaista ottaa ulkopuolelta uutta työntekijää, sillä nämä tehtävät katoavat siinä vaiheessa kun vakityyppi lähtee talosta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2033772Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii582362Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3912276- 462170
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321511Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5131277Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931261- 561237
- 651107
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1211083