apuja, mies veisi, mutten luota

petettyneiti

Suhdetta takana jo yhteensä 7 vuotta, välissä on pidetty miehen vuoksi vuoden tauko, kun meni luottamuksen pettämään. olen koittanut kärvistellä, mutten pysty luottamaan!

Mies kirjoitteli toisille naisille ja väitti olevansa sinkku. valehteli tästä minulle, seikkaili treffipalstoilla, kävi laivalla ja tästäkin valehteli. jätin hänet, palasimme yhteen n. vuoden jälkeen. miehellä aika rillumarei kausi tuolloin.

nyt vakuuttaa rakkauttaan ja muuta, mutta minä en vaan luota. joku ääni päässä taas kimittää koko ajan ja käskee tekemään salapoliisintöitä; jotain kuitenkin löytyy taas. asumme miehen omistamassa asunnossa, minulla lisäksi vuokra-asunto juuri tämän ongelman takia, en uskalla heittäytyä täysin yhteiseen asuntoon jos taas tulee pommi.

Rakastan miestä kyllä, toisaalta olen miettinyt olisiko ero helpompi, mutta se vuosi oli yhtä tuskaa, en päässyt miehestä ja suhteesta yli.

nyt olen kyynistynyt, väsynyt, ja tuskissani. pelkään tulevaa, pelkään eniten että hän tekee jotain, enkä koskaan saa sitä tietää, kun aiemminkin asiat valkenivat minulle suuren työn tuloksena,vahingossa.

mitä voin tehdä? elää iloisesti ja koittaa luottaa?

pelkään menettäväni luoton ihmisiä kohtaan kokonaan.

3

214

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eronnut06

      Oiskohan terapian paikka. Hae itsellesi ihmeessä apua ammattiauttajalta.

    • CCL

      Minulla sama tilanne ollut päällä jo 3 vuotta (avoliitossa ollut 6 v). Tänään päätimme että erotaan. Tällä hetkellä avokki vetää olutta/viinaa kaiken minkä jaksaa työhuonessa, minä istuskelen makuuhuoneessa. Pelottaa tämä uusi kuvio. Olen avopuolisooni pettynyt monta, monta kertaa. Olen ymmärtänyt että hänelle on tärkeätä että hän saa huomiota/ihailua muilta naisilta, eteenkin kun on muutama lasillinen punaviiniä otettu. Toisin sanoin flirttaile aikamoisesti, joskus ihan avoimestikin kun minä olen läsnä - se sattuu! Avomieheni (ex-avomieheni) myös valehtelee sujuvasti eikä edes tunnusta valehdelleensa vaikka todisteita valehtelusta lyötäisiin nenän eteen... Eli jos sinun miehesi on jäänyt kiinni joskus valehtelusta (ja on yrittänyt peitellä valheita muilla valheilla) on peli jo pelattu - mies ei takuulla tule ikinä muuttumaan. Pelkään pahasti että tulet pettymään. Sinä ansaitset jotain parempaa! Mutta nämä ovat todella vaikeita asioita ja sinä itse päätät mitä teet elämälläsi. Voimia sinulle!

    • mies ilman naista

      Olen maailman paras ja luotettavin mies.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      66
      2382
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1367
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      65
      1115
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1077
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      77
      803
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      650
    8. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      648
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      23
      615
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      27
      571
    Aihe