"MInä olen tie, totuus ja elämä"

Karppi tulee, oletko

"Älköön sydämenne olko rasvaton. Uskokaa Heikkilään ja uskokaa karppaajaan."

Täällä karppaajat jälleen ovat löytäneet absoluutisia totuuksia. No sehän on kiva se, varmaan se tuo tässä maailman kurjuudessa heille lohtua toisin kuin meille Telluksen asukkaille jossa piru vieköön tiede ei tunnusta löytäneensä koskaan mitään absoluuttista, vaan aina ilmoittaa jonkun toleranssin.

Absoluuttisen totuuden löytäminen lienee siitä hyvä että kun se kerran on löydetty, ei siihen ole enää kenelläkään mitään lisättävää. VHH:n kohdalla absoluuttinen totuus löytyi jo joskus 60-luvulla. koska sen jälkeen siihen ei ole tullut mitään lisää toisin kuin tieteen keksinnöt jotka ovat jatkuvasti kehittyneet.

1

59

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • löytänyt...

      Väkevästi ja lopullisesti on kyllä sanottu, kun löydetty absoluuttinen totuus.
      Se on siinä ja finito. Muuta ei tule. Elämä eletty.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      47
      2192
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      191
      2009
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1382
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      982
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      929
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      879
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      45
      857
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      835
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      61
      736
    Aihe