Vapaamielisen seksin seuraukset

ympärillämme

Luin pari vuotta sitten mielenkiintoisen kirjan, Wendy Shalitin "A return to modesty". Kirja on ilmestynyt jo monia vuosia sitten ja oli herättänyt kohua Yhdysvalloissa ilmestyttyään. Tietääkseni kirjaa on saatavilla vain englanninkielisenä. Kirjan viesti on kiteytettynä: Naisten tulisi palata takaisin siveellisyyteen ja miesten kunniallisuuteen.

Kirjailija, jolla on syvä uskonnollinen vakaumus, kritisoi ankarasti monia nykypäivän ilmiöitä: Yhden illan juttuja, syrjähyppyjä, pornoa, avioeroja, jne. Hän arvostelee sitä, että nykyiset parisuhteet perustuvat liikaa seksin ympärille ja ovat siksi niin hataralla pohjalla. Pienikin vastoinkäyminen saa korttitalon romahtamaan. Hän myös esitti, että naiset tekevät pitkällä tähtäimellä hallaa itselleen ollessaan seksuaalisesti vapaamielisiä. He saavat kyllä hetkellistä nautintoa, mutta samalla menettävät miesten kunnioituksen ja heidän voi olla vaikea myöhemmin löytää tasapainoista parisuhdetta. Jos nainen harrastaa paljon seksiä erilaisten miesten kanssa, hän tulee kyyniseksi miesten suhteen ja hänen voi olla vaikea enää luottaa miehiin. Hän muun muassa kritisoi naisten seksuaalisesti provosoivaa pukeutumista todeten, että jos nainen pukeutuu ja käyttäytyy kuin seksiobjekti, niin miehet myös kohtelevat häntä seksiobjektina. Hän oli sitä mieltä, että pohjimmiltaan jokainen mies haluaisi kuitenkin kunnollisen ja siveellisen naisen vaimokseen ja lastensa äidiksi.

Kirjailija kritisoi myös miehiä, että nykyajan miehistä on tullut kunniattomia menen-sieltä-mistä-aita-on-matalin-miehiä, joiden elämä pyörii vain seksin metsästyksen ympärillä ja jotka eivät enää kanna vastuuta perheestään, vaan luikkivat pakoon vaikeuksien tullessa. Sana "kunniallisuus" ja "herrasmies" ovat useille nykymiehille tuntemattomia käsitteitä. Monet miehet myös hankkivat "statusta" itselleen rupeamalla pelimiehiksi, mutta silloin he pitkällä tähtäimellä tekevät hallaa itselleen, koska tulevat kyynisiksi naisia kohtaan ja pian kaikki naiset ovat heille vain "lutkia" eivätkä he enää kykene vakavissaan rakastamaan ketään naista. Vain teeskentelemään rakkautta.

Seurauksena on, että sukupuolten välille syntyy syvää epäluottamusta ja ihmisten yksinäisyys ja masentuneisuus lisääntyvät eikä kukaan oikein luota enää kehenkään. Myös seksistä katoaa se mystinen eroottisuus, jos se on kaikkialla helposti saatavilla kuin kaupan hyllyltä. Seksin tulisi kirjailijan mielestä olla kahden ihmisen välinen intiimi asia eikä joka tuutista pursuava kaupallinen hyödyke.

Kirjailijan mielestä länsimaisten kulttuurien pitäisi palata seksuaalimoraalissa monta vuosikymmentä taaksepäin ja alkaa uudelleen kunnioittamaan kristillisiä arvoja, jotta avioliitojen ja perheiden asema säilyisi. Naisten tulisi palata takaisin siveellisiksi ja neitseellisiksi ja miesten kunniallisiksi herrasmiehiksi. Irtosuhteita tulisi välttää, molempien sukupuolien, ja uskolliseen ja kestävään parisuhteeseen pitäisi panostaa. Tämä olisi turvallisinta myös lasten kannalta.

2

205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sgdzhfk,,

      Varmaan hyvän aseman ja seksiä arvostavan luonteensa vuoksi, miehen kyynistymisen olen huomannut hänen puheissaan ja kommenteissaan.

      - minkä takia ne naiset lähtisivät yksin Rukalle, jolleivat miehen puutteen vuoksi
      - sellaistahan se (eronneet ukkomiehet tarjoavat naisille juomaa)
      - kaikkihan sitä tekevät
      - onko muka niin vakavaa (lähettää yhdelle naiselle viestejä)
      - ei niin vakavaa (sopinut toisen naisten kanssa tapaamisesta)
      - en enää niin tyhmä ole, että menisin naimisiin tai muuttaisin yhteen
      - en tiedä mitä haluan, mutta jatkan kunnes loppuu (suhteesta)
      - kyllä nuoret (eli omat lapset) ymmärtävät tämän (uskottomuus parisuhteessa)
      - onko muka maailmanloppu (naisten kanssa vehtaaminen)
      - haluaisin päästä teistä kaikista eroon (naisista)
      - vierasta tuntuu paremmalta
      - voiko vanhassa tuntua samalta kuin uudessa
      - kenelle muille kuuluu jos teen niin kuin itse haluan
      - te kaikki vaaditte minulta jotakin

    • ...

      Wau, hienoa tekstiä.Ei onneksi oikean rakkauden merkitys ja järjenkäyttö ole vielä maailmasta poistunut.Meinaa vaan jäädä ton pettäjäkuonan alle kun ne panee toinen toistaan kilpaa ja sen jälken ilkkuvat..aivan naurettavaa...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      345
      3501
    2. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      220
      2976
    3. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      62
      2491
    4. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      178
      1542
    5. Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa

      MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har
      MTV3
      20
      1406
    6. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      60
      1377
    7. Kuka lääketeollisuuden lahjoma "professori" on tämän takana

      Lääkäri Ari Miettinen on otettu kiinni poliisin toimesta. Ari on avoimesti tuonut esiin lääketeollisuuden bisneksen vast
      Helsinki
      2
      1155
    8. Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!

      Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      995
    9. 61
      992
    10. 90
      917
    Aihe